Vagon Restaurant ICE 1

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ICEfan

Well-Known Member
5 Septembrie 2008
301
0
ARAD
LOCATION
ARAD
Buna ziua,

Intentionez sa achizitionez un vagon restaurant pentru ICE 1.

ca si cel din imaginile din linkul de mai jos.

http://www.fleischmann.de/images/products/big/4444.jpg

http://www.trix.de/produkte/frontend/image.php?bezeichnung=ICE+1+Speisewagen+BR+804.&nr=24707&picname=24707.jpg

Garnitura mea ICE 1 este de la ROCO, dar din pacate ROCO nu produce acest model.

Alte firma in afara de TRIX si Fleischmann nu am gasit care sa produca modelul.

Intrebarea mea este daca stie cineva daca cuplele la vre-unu din cele 2 modele se pot face compatibile cu cele de la ROCO?

Astept cu interes sfatul vostru, si daca cineva are cumva acest model de vanzare sau il poate aduce la comanda, astept mesaj pe privat cu preturi, detalii etc.

Multumesc.
 
ultimul mesaj l-am sters deoarece a fost eronat.

Astept raspuns la compatibilitatea dintre cuplele ROCO si cele FLEISCHMANN respectiv TRIX pt. vagonul restaurant ICE 1
 
Salut,
Roco nu are cum sa aibe acest vagon ,deoarece ICE 1 Roco este de fapt un ICE 2 !!!Este doar inscrptionat ca ICE 1 .Normal trebuie sa aibe la capul opus un "Steuerwagen" .Dar Roco a pus in ambele capete aceeasi "loco". Cum sunt cuplele de la Roco ,nu stiu .......
Acestea sunt ultimele resturi care le mai am,un ICE 1 Fleischmann mult mai elegant ca cel Roco:


Dar acum este de cateva zile la ebay.... :D
 
Conform cu ceea ce scrie in catalogul Fleischmann, vagoanele ICE au cuplare scurta NEM 362 unde se poate folosi cupla 6515, atunci este compatibil cu Roco, dar nu este compatibil la lungime deoarece Roco este la scara 1:100
 
@Santa Fe Fan

Salut, m-ar interesa daca poti sa masori ce inaltime are vagonul la capat (unde este cel mai jos).

Multumesc.
 
NEM-Kupplungsschacht mit Kurzkupplungskinematik (TRIX.DE)

Imi traduceti si mie va rog, daca aceasta fraza inseamna ca se pot pune cuple scurte compatibile cu cele de la ROCO?
 
Salutare tuturor,

Dupa o lunga asteptare, am intrat in posesia mult doritului vagon restaurant pentru garnitura ICE 1 (gratie unui prieten din Iasi, caruia ii multumesc).

Este vorba despre modelul FLEISCHMANN 4444. Este un model foarte bine realizat, are interior in culoare rosie, nr de inmatriculare 804 020 - 6



Fata de garnitura ROCO acest model are o dunga suplimentara sub cea rosie, mai subtire, de culoare mov, care s-ar putea vopsi alba, dar, atunci ar ramane scris BORD RESTAURANT mai jos decat dunga, deci nu cred ca merita osteneala. De asemenea o alta diferenta este la boghiuri, care sunt complet diferite de cele de la ROCO, dar sunt mai aproape de original, asa ca nu le voi modifica.

Mai jos vedeti o simulare (poza modificata) intre original cu dunga mov si fara dunga move, mie mi se pare ca nu arata bine scrisul mai inalt decat dunga (voi ce parere aveti?)




"Burta" vagonului este un gri spre galbui, fata de cele de la ROCO, care este gri spre albastrui.

Din fericire, cel mai important lucru, portcuplele sunt duble (adica cea de jos este standard NEM 362, iar cea de sus este o cupla speciala pentru garnitura ICE Fleischmann), ceea ce inseamna ca se poate atasa vagonul la garnitura ROCO


Detaliu portcuple




Detaliu boghiu




Cat de curand, va voi prezenta vagonul in cadrul garnituri ICE 1

Pot sa va mai spun ca ruleaza foarte bine pe R2 de la PIKO, si peste macaze.

Astept pareri si intrebari despre acest vagon.


O seara buna tuturor.
 
Salut ,
Intrebari nu am ...deoarece am avut aceasta garnitura (mai demult Märklin ,iar dupa ce am trecut la DC am avut Fleischmann ).
Ceea ce ai tu acolo este vagonul restaurant de prima generatie produs de Fleischmann .ICE1 de la Roco este de fapt un ICE II vopsit in noua culoare ,doar cu o singura dunga rosie .Toate ICE-urile-1 vechi dupa revisie vor primi aceasta dunga noua(am citit undeva).
Lungimea modelului Fleischmann este de 1:93,5 ....la Roco este 1:100 .Boghiele Roco sunt false (parca Fiat ) ,atunci nu au avut altceva ,deoarece acest model a fost construit pentru incepatori si trebuia sa fie ieftin ,de aceea au facut acest compromis .
Deci vagonul tau restaurant trebuia sa fie intre alte vagoane ICE 1 tot de la Fleischmann :D
 
ICEfan, da-mi voie sa-ti trimit aceste poze, cu o garnitura (de fapt doua) intrand in gara Wurzburg:

 
Salut ,
acel din poze este ICE3 .....iata aici un ICE T:
http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:ICE-T_Kinding.jpg

Priviti diferenta la geamurile laterale din fatza....
 
Colegul nostru fiind un fan ICE, cum spune si nickname-ul, m-am gandit ca ii vor face placere pozele. Nu stiam ce model am pozat. Pe mine m-a incantat aparitia lui in gara, eu fiind totusi un fan al epocilor timpuri.
 
momentan ICE urile se gasesc la urmatorii producatori:
ICE 1 produs de fleischmann, roco (startset)
ICE 2 produs de fleischmann, trix (startset)
ICE 3 produs de piko (startset)
ICE-T produs de fleischmann
noul startset ICE2 de la fleischmann cod 638301 mi se pare cea mai buna solutie, tinind cont de raportul calitate/pret, pt cei ce isi doresc o garnitura ICE.
 
poate scrie careva un articol despre ice-uri asa cum am scris eu despre tgv-uri (sper ca macar cuiva a fost util); sau poate ma apuc eu de scris articol despre modele de ice, dar sa ma ajute lumea cu documentatie, ca pana mea, nici macar un ice-t nu stiam ce e .. rushinica