Vagon Dimitrov 29-20

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
sogard_2003 a spus:
E prima data cand faci un vagon ?
Da este pentru prima data cand construiesc un model de la zero. Inainte de acest vagon am ami modificat un etajat in cfr.
De ce ma intrebi a iesit chiar atat de rau?
 
Dupa vopsirea finala si inainte de lacuire.



Si dupa lacuire cu lac mat (cel putin asa scrie pe eticheta), dar se pare ca e semimat.



Ei abia acuma "interesantule" urmeaza chinezariile(feronerii, manere usi, manere geamuri etc).
 
Asa este, burdufurile de cauciuc le-am montat provizoriu pana gasesc o solutie tehnica pentru cele tip acordeon.
 
solutia este sa "imprumuti" niste burdufuri gata facute :p



vagoanele sunt Roco si in punguta cu accesorii este si o pereche de burdufuri stranse,pentru vagoanele de capete.nu stiu daca gasesti burdufuri separate :roll:
 
Azi am pus ceva detalii. :( Uhhhhhh munca foarte migaloasa.



Scuzati calitatea fotografiilor, dar nu mergea decat cu blitzul.
 
Uite o poza cu materialele folosite , iar acum o sa prezint fiecare pas:

1. chituire si slefuire cu smirghel cat mai fin (eu am folosit granulatie 1000)
2 .degresarea( eu am facut-o cu un penson si diluant d509)
3. aplicarea primului strat de vopsea( eu am vopsit cu spray astfel: apesi butonul sprayului in gol dupa care treci peste suprafata suportului pregatit pentru vopsit, dupa trecera completa se elibereaza butonul sprayului. Repeti operatia de doua trei ori pana se acopera suprafata de vopsit)
4. chituiesti daca mai este nevoie si pe unde mai este nevoie, dupa care slefuiesti cu smirgel fin (eu am folosit granulatie1200)
5. degresezi din nou
6. aplici ultimul strat de vopsea dupa aceeasi tehnica prezentata mai sus
7. numai dupa o uscare foarte buna se aplica stratul de lac mat.
Simplu nu?
 
Un mic comentariu dac㒠e permis, de pe margine, ca la fotbal, c㒠se poartă’. :)

La lipirea barelor de la uşile laterale se observ㒠urme de lipici. O soluţie nu ar fi ca s㒠dai gă’uri şi s㒠lipeşti barele pe partea interioară’?

E.
 
Asa este, dar din pacate as fi avut nevoie de un burghiu de 0,5 mm. Daca as fi dat gaura cu burghiu de 1mm( este cel mai mic pe care il am) s-ar fi vazut mai urat decat cu adeziv.
 
Vezi ca tipii de la Proxxon au asa ceva.
Ai Hornbach in Iasi?
Acolo gasesti seturi de 10 burghie la un pret acceptabil.

Eu mi-am luat de la Corbeanca Hornbach. Cred ca este singurul magazin de bricolaj care dau o atentie sporita hobbistulor