Vagon de serviciu Gb

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
n-ar fi exclus sa fie un fost vagon de grupa de manevra, doar are usa de pe platforma spre interior!

dupa aspect, pare un G02 prusac, deci un vagon de la inceputul secolului... la fel si cele doua care urmeaza!

pacat ca nu e pe aici George (Gottfried) sa ne spuna mai multe!

LDH

Well-Known Member
Trenulist
Multumesc pentru poze.

Nu.

Acele vagoane fac parte dintr-un tren de lucru sau, cele cu ferestre, sunt vagoane dormitor.

Candva ma "loveam" de ele in vechea statie Jiul/Craiova.
Erau convoaie intregi aduse la reparatii.
Ce-mi placea la ele cel mai mult erau tampoanele foarte fine, lipsa sistemului de franare la unele si, mai ales, frumoasele roti cu spite.

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.852
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
ma bag si eu....
in vechea staie Jiul inca mai existau asemenea vagoane de lucru si nu numai(cel putin in 1999-2000),cu
tampoane subtiri,roti cu spite si cutii de ungere aprtinand primelor epoci.din surse de incredere,aceleasi vagoane sunt garate in incinta fostei
VAGMAR(care se afla in imediata vecinatate a statiei vechi Jiul)pe o linie mai mult
decat moarta :p
off-topic...tot in aceasta statie se pot gasi vagoane speciale ptr transportul
transformatoarelor,liniile din vechea jiul sunt folosite ca triaj ptr fosta VAGMAR si
Electroputere

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.852
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
pai daca tot te duci pe plaiurile zaibarului sa te uiti cu atentie in garile Segarcea,
Portaresti,Bailesti,dupa asemenea vagoane,cred ca ai sa gasesti o gramada...
mijlocul orasului? :D :D fie podul de la Electro fie cel de cale ferata,ambele sunt
la periferie(cartier Lapus)...eu locuiam intre cele doua,aproape de calea ferata
:D :D

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.242
198
Iași
LDH, le stii?

http://www.railwayfan.ro/image/?img=7825&r=

http://www.railwayfan.ro/image/?img=7823&r=

LDH

Well-Known Member
Trenulist
cosmin78 a spus:
pai daca tot te duci pe plaiurile zaibarului sa te uiti cu atentie in garile Segarcea,
Portaresti,Bailesti,dupa asemenea vagoane,cred ca ai sa gasesti o gramada...
mijlocul orasului? :D :D fie podul de la Electro fie cel de cale ferata,ambele sunt
la periferie(cartier Lapus)...eu locuiam intre cele doua,aproape de calea ferata
:D :D
Ei, cu garile o sa fie mai greu.
Daca ne facem de lucru la Calafat cu fotografii si masuratori nu ne ajunge timpul. Avem o zi la dispozitie si este extraordinar de putin pot zice infim.

Viaductul CF este cel de la km 4+..., ruta veche Craiova - Calafat care, pe vremuri "taia" actuala Calea Bucuresti, 3 arce si 40 m lungime, constructie din caramida aparenta, balustrade metalice.

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
ei bine, astea sunt G10 prusace modificate local, acum treaba e clara!

Dorel, pune mana pe un Maerklin sau Fleischmann, scoate-i cabina de franar si iata baza care-ti trebuie! ;)

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
Dorel, fii atent aici...

primul, cunoscut la DRG ca G Gattungbezeichnung "Hannover" este G02 (sau sa fie totusi G10? ambele sunt practic identice) si este perfect pentru ce vrei...

cel de-al doilea este un Gr20, parca Gattung "Bremen", un vagon DRG de dupa primul razboi mondial cu un sasiu muuuuult mai modern si alte Achslager si Bremshebel (sa nu-mi dea Mircea in cap, nu stiu cum e pe romaneste... lagare de osie?)

daca vrei ceva autentic, ia primul vagon si prelungeste sasiul cu profile de plastic, cel de-al doilea are un sasiu mult prea modern!

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.852
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
si asa dintr-unul faci unul... :D mai ieftin si mai comod

statia veche Jiul este desactivata,este folosita numai ptr manevre,iesire si intrare in
Electro si reparatii vagoane,exista o noua statie Jiul,care este o statie in curba cu 3 linii...
de viaductul de care vbesti nu-mi amintesc nimic,imi storc mintile sa "vad" cam pe
unde ar fi fost,insa fara rezultat :(

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
nu la asta ma refeream, Cosmine! ci la vechiul traseu al liniei... o mai fi ramas ceva din el... de la vechea statie Jiul incolo... asa va localizati si voi!

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.852
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
aaa...
a ramas aproape intreg,nu mai are continuitate,este sectionat doar de o artera principala,Calea Bucuresti si a fost construit un alt traseu care ocoleste orasul pe cativa km,apoi reintra pe vechiul traseu
insa treaba cu podul ma pune pe ganduri,eu fiind din Craiova,si am "batut" toate
liniile care faceau parte din vechiul traseu...fara sa imi amintesc nimic
@LDH
in apropierea acestui viaduct nu se afla si o fabrica de paine construita in
intregime din caramida?exista o linie care intra in aceasta fabrica ce exista si in
ziua de azi

LDH

Well-Known Member
Trenulist
cosmin78 a spus:
si asa dintr-unul faci unul... :D mai ieftin si mai comod

statia veche Jiul este desactivata,este folosita numai ptr manevre,iesire si intrare in
Electro si reparatii vagoane,exista o noua statie Jiul,care este o statie in curba cu 3 linii...
de viaductul de care vbesti nu-mi amintesc nimic,imi storc mintile sa "vad" cam pe
unde ar fi fost,insa fara rezultat :(
Pai asta te-am intrebat.
Daca viaductul nu exista pe unde vin garniturile in statia Jiul, ca de Jiul vechi vorbim, constructia aia din caramida aparenta nu de statia de autobuz din beton, noua Jiul.

Viaductul era la capatul opus fata de Calea Bucuresti sau spatele lui Electro daca vrei.
Liniile peste Calea Bucuresti, am mai discutat asta, sunt taiate.
La Calea Bucuresti ajung, daca ma mai ajuta memoria, doua linii sau trei de garare care au cap de linie.

Viaductul exista daca fotografia de pe Google Earth este dupa 2000

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.852
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
@LDH
pai bine mai nenea....aia numesti "centrul orasului" :D :D :D :( :(