"Un plan pe zi"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
"Un plan pe zi"

Sub acest desiderat am decis ca sa postez pe situl meu, toate scanarile facute planurilor casutelor lucrate de mine! Pe de o parte cutia neagra a acestora, pe de alta parte componente si planuri de lucru. Asta pentru ca am adunat da la multe casute si am creat o mica baza de date, de care se pot bucura toti trenulistii!

Sunt unii care fac o afacere din asta, cerand bani pentru planuri si schite. Eu unul, cred ca este mult mai benefic pentru modelismul romanesc, daca fiecare din noi ar pune la dispozitia tuturor din putinul pe care al au pentru a construi o baza de date unica in modelismul feroviar romanesc! Eu am facut primul pas! De fapt mai sunt si altii si in acest sens vreau sa felicit creatorii si adminii sitului Modelism Feroviar, care au procedat la fel, oferind modelistilor din frumoasele lor planuri si experiente! Un site foarte frumos lucrat, aerisit si bine structurat!

Voi incerca sa incep de azi postarea insa cel mai probabil ca de maine voi face acest lucru! Nu-i tocmai usor sa pregatesti materialul, sa faci pagina, si sa-l faci cunoscut celor interesati! Poate pentru unii da! Pentru mine insa...


Succes!
 
Felicitari, foarte buna initiativa.
Dupa LDH care a fot un pionier in domeniu, e bine ca incep lucrurile sa se miste. Am crezut ca este dificil de realizat asa ceva, din diverse motive (m-am gandit la copyright sau lipsa de dorinta de a comunica informatii catre altii).
Oricum cine vrea sa cumprere de-a gata va cumpara, cine vrea sa-si construiasca de la zero o va face. Eu unul ma gandisem la metode de "scalare" a imaginilor de pe net, folosind ca unitate de masura un reped in imagine a carui dimensiune o cunosteam.
Inca o data foarte bine.
:aplauze:
 
Da, in principiu orice produs realizat de o firma (sau chiar de o persoana) poate intra sub incidenta copyrightului.
Dar sa fim seriosi, in realitate, cine nu vrea sa cumpere de la ei nu va cumpara, cu sau fara publicarea planurilor. Asa ca mai bine se multumesc sa "inchida ochii" pentru ca la urma urmei este un fel de reclama, mai ales ca nu se poate vorbi de recomercializarea acelor planuri ci doar ce utilizarea in scop personal de hobby.
Altfel ar sta situatia daca cineva ar utiliza acele planuri pentru a face o productie identica (sau aproape). Daca se vrea copierea, cu putin efort se poate si fara sa se posteze planurile cu pricina, asa ca tot aia e.
 
Salutare trenulisiti!

Dupa cum am promis, astazi am scanat si pus pe site pentru download inca doua planse din ansablul remizei si anume statia de ulei si o magazie mica anexa!
In masura in care ma tin bateriile pentru alte pagini de net, voi incerca sa pun si cateva din cutiile negre scanate de mine pe parcursul activitatii mele modeste de modelist!
Sper sa gasesc puterea de a face paginile de net! Nu este tocmai usor dar vrea sa termin cat mai repede pentru ca toata lumea sa se poata bucura de aceasta baza de date!
Sa auzim de bine prieteni!
 
buna baieti,

aici nu s-a auzit de legea copyrightului? ideea in sine este laudabila, insa aceste desene au fost facute de catre Rainer Ippen si Andreas Stirl pe baza de fotografii reale, ii cunosc bine pe cei doi ba pot chiar sa spun ca am contribuit la realizarea lor. Sunt vandute acum comercial de catre Tillig, deci nu pot fi sub nici o forma publicate pe un forum deschis ca al nostru.

cu parere de rau, pana la luarea unei decizii in acest sens, subiectul este inchis de administratia forumului.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.