un alt pod

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A

Anonymous

Guest
am construit podul acesta
vreau sa-l vopsesc.ce culoare sa-i dau?
 
Scuze daca o sa fiu putin mai dur
Departe de mine de a nu aprecia munca depusa.
O apreciez si ma bucur ca exista modelisti care mai si lucreaza dar inainte de toate trebuie pusa intrebarea

Exista un pod cu asemenea structura in realitate?

Daca da inseamna ca lucrarea este inspirata din ceva real (ma indoiesc de asta) si atunci podul trebuie sa primeasca culoarea originalului.

Revin si spun:
Departe de mine de a nu aprecia munca depusa.

Dar, daca tot depunem un efort sa facem ceva, de ce nu facem ceva care sa semene cu realitatea?

Stiu ca este greu, orice este greu si trebuie depus efort sa fie realizat dar ... hai, daca tot este sa imitam realitatea, sa facem lucrurile asa cum trebuie.

:cafea:
 
LDH podul pe care l-am construit este facut dupa NOCH 21320.daca este asa ceva in realitate e bine,daca nu iar bine,dar vreau sa construiesc si unul curb.acolo munca :)
 
Te referi la asta?
http://i715.photobucket.com/albums/ww156/mdcfr/IMGP2205.jpg
Problema e ca nu seamana nici cu cel de la noch. Fii mai atent la detalii, modul in care sunt imbinate grinzile, contravantuirile, profilul lor, etc.
Asta daca vrei realism pe diorama. Altfel, lasa-l asa...
 
Radu gamdeste-te ca este ceva facut de mana acs,daca aveam un program de calculator si un laser iti garantez ca iesea la fel.
 
Incearca ceva metalizer.
nu neaparat pentru ca am procedat ca atare , ci pentru faptul ca trebuie sa te multumeasca lucrarea de arta.
Allah el akbar! :evil:
 
Sunt de acord cu LDH acest pod nu prea este realist, tablierul este prea inalt pentru asa mica lungime de pod. In realitate se construiesc tabliere in forma de I pentru un pod atat de scurt.
Nicu
 
Ai inceput cu ceva mai complicat si de care nu prea se apuca nimeni fara materialele necesare si un desen de executie pe masura.

Chiar daca
Chefinspektor - Clouseau a spus:
eu zic sa raminem la tema topicului

crede ca nu suntem la subiect eu zic ca suntem chiar daca intrebarea era referitoare la vopsire.

Asta am lamurit-o, merge gri ca se doreste "pod metalic" desi nu este, cele din lemn sunt putin diferite ca structura, ai un exemplu, atat de lucru cat si de corectarea greselilor, AICI

Pentru ati face mana si a te obisnui cu dimensiunile poti incerca ceva mai simplu si din materiale la indemana oricui.

Sigur articolul este si pe Lokomotiv forum dar nu l-am gasit asa ca poate te inspiri de aici, ceva de prin 2007.

Stiu ca am dori sa sarim peste etape si sa-i ajungem pe cei avansati dar nu o vom putea face daca nu urmam pasii obligatorii.

Oho! ce nu as vrea sa-l ajunga si je din urma si sa-l depaseasca pe PDI, sa-i arat io lui ce inseamna modelism dar ...e greuu!.

Ma straduiesc sa fac asta si sper sa ajung, la un moment dat, undeva mai aproape.

:cafea:

p.s. As dori sa nu iei criticile sau observatiile ca pe ceva distructiv, contre, neaprecierea lucrului facut sau mai stiu eu ce si doresc ca tu si ceilalti, mai sunt si altii in aceiasi situatie, sa le considerati critici constructive adica ceea ce si sunt.
 
deci sa inteleg ca un pod scurt nu are tablierul inalt.
LDH e prima data in viata mea cand construiesc ceva si am inteles de la tine ca ce se construieste cu lemn trebuie sa copie ceva din lemn si tot asa.am sa incerc si alte materiale.multumesc pt tot.mai astept pareri
 
am inceput acele poduri ca sa vad de ce sant in stare :D .pentru prima constructie facuta de mine multumitor.zilele astea am facut altul


am pus pe deasupra lor hartie autoadeziva ca sa para o singura bucata.

balustrada am facuto din cablu electric subtire.


l-am vopsit dar am sa-i mai dau un strat si dupa aia am sa-l ruginesc :D sa fie mai frumos.si asa va ramane pe diorama mea