Ultimul Racnet in Materie de Locomotive Electrice Sacara HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Lica_Frinaru

Active Member
30 August 2010
68
0
Arizona-Timisoara
LOCATION
Arizona-Timisoara
De vinzare in USA acum:

http://www.youtube.com/watch?v=FbuuigFkn3E


Cind facem si noi Pantografe din astea la EA ?
Da cuple ?

P.S.
Locomotiva poate sa mearga si cu curent prin sine ca si folosind pantograful.

:D
 
Exista modele Marklin si Roco echipate cu asemenea pantografe, problema este daca le-ar monta pe EA atunci cine ar mai cumpara locomotiva ? Pentru romani si pretul actual este prea mare, daca ne gandim la cat de greu cumpara!

In sistem digital nu este nevoie de alimentare prin pantograf, acesta este doar un element de decor!
 
Si ca sa il completez un pic pe Dan postez un link ce ne prezinta un Startset Roco ce include si o astfe de locomotiva. De altfel Roco prezenta ( si in cataloage )acest produs cu cel putin un an in urma ca premiera mondiala ( Weltneuheit). Mai mult vagoanele sint dotate si ele cu decodor cu sunet. Usile, luminile, sunetul de inchidere / deschidere usi putand fi controlate prin multimaus. Pretul producatorului pentru un astfel de vagon este 199 EUR.

http://www.roco.cc/produkteshop/uebersicht/detail/cat/6289/pr/digital-startset-mit-elektrolokomotive-br-110-und-schnellzug-der-db.html
 
La americani pretul unui vagon de care pomenesti tu probabil ca este undeva la maxim 50% din cit platim noi europenii, daca nu mai putin.

Sint curios cit costa locomotiva din prezentare.
 
Re: Ultimul Racnet in Materie de Locomotive Electrice Sacara

<r><QUOTE author="Lica_Frinaru"><s>
Lica_Frinaru a spus:
</s>Cind facem si noi Pantografe din astea la EA ?<br/>
Da cuple ?<e>
</e></QUOTE>
Da catenara <E>:D</E> <br/>
Am o BTTB la TT de 40 de ani ce are alimentare prin pantograf, nu doar prin sina, deci nu vad nimic interesant la ea mai ales halul in care ies boghiurile de sub ea la curbe, foarte realistic ce sa zic <E>:lol:</E></r>
 
O locomotiva ca asta se vinde pe la 400 $ bucata. E facuta de MTH care pentru modelele americane e ca un fel de TRIX pentru cele europene.
'srazvi', pe o curba de 18" adica R3, asa se vede cu boghiele iesit epentru ca monstrul are 32 cm lungime!
 
Aceasta locomotiva poreclita "Little Joe" dupa client: tatucul Stalin :D a fost construita dupa razboi pentru USSR de catre GE in USA. Erau necesare in Siberia, probabil pentru trenuri grele de marfa. Dar cum lucrurile au inceput sa se inputa cu Rusii guvernul USA a oprit exportarea acestora.
GE (General Electric) a ramas cu vreo 20 de locomotive fara cumparator. Ele au fost tinute inca vreo citiva ani pina sa gasit un cumparator local pentru suma de nimic, (tinetiva bine de masa) : 1 million de $$$$ asta incluzind si piese de schimb...
Si tot nu sau vindut... :confused:
Aventurile acestor locomotive pot fi puse intro emisiune gen roman foileton destul de lunga, de exemplu unele locomotive ajungind pina in Brazilia.

Modelul se poate cumpara cu $350 in USA inclusiv DCC cu sunet instalat de fabrica. Aicea nu sunt taxe decit pentru unele lucruri cumparate local si nu in toate statele. Nu sunt taxe pentru lucruri cumparate pe Internet sau altfel din alte state sau tari, si cea ce imi place cel mai mult este ca de obicei posta este inclusa in pretul cumparaturilor peste o anumita suma.
Modelul nu este asa de grozav ca detalii si a atras destule critici de la "puristi". Pretul de $350 este cam mare dar probabil pentru ca deabia a aparut pe piata. Eu tocmai am vazut modelul intro reclama intro revista de Trenulete "Model Railroader" si am fost curios sa vad ce gasesc pe internet in materie de video si istoric.
Ce ma impresionat a fost Pantografele care se misca la comanda si in functie de directia de mers. Cum or fi facute as fi foarte curios. Nu se misca brusc ca si cum un electromagnet ar trage de ele, probabile este o smecherie la mijloc...
Cuplele automate sunt inventie mai veche, un simplu electromagnet mic face treaba...

LICA
 
atraian a spus:
'srazvi', pe o curba de 18" adica R3, asa se vede cu boghiele iesit epentru ca monstrul are 32 cm lungime!
Corect, din pacate nu e realist, doar ma gandeam cum se poate modifica, varianta mea TT(bine pot incerca orice ca nici fata n-am la ea :( ) desigur ca la un monstru de 400 dolari nu as avea curaj sa ma bag sa nu se zgarie si sa zic ca Dan Bitttman "si baietii plang" :D
Era acum 2 ani sa intru in posesia unui monstru asemanator H0 de la Mehano Prestige, dar n-a fost sa fie, aceea deraia pe R3 :-|
 
Aceasta locomotiva la fel ca si altele ca de exemplu: un DD40 diezel, una cu abur articulata sau una din Veranda Turbine, nu se preteaza pentru sine curbe cu Radius mic. Mai toata lumea care se baga la asa ceva are posibilitatea ca sa foloseasca radius mare.
In USA radius de cel putin 22 inchi este folosit pentru astfel de modele. De multe ori pe cutii scrie ce radius este minimum acceptabil...
Un radius mic de 14 Inch care cred ca este cel mai mic posibil cu sine gata facute si nu se preteaza decit la modele mici ca si Locomotivele de manevra de prin curtea fabricilor. La vagoane este mai usor pentru ca mai toate vagoanele USA au doua boghie, putinduse inscrie si ca modele si in realitate intrun radius mic. Cu toate ca este posibil radiusul mic arata nerealistic cu vagoane pe el boghiurile fiind iesite excesiv de sub sasiuri.
Din nefericire multa lume nu are asemenea spatii la indemina si mai ales in Europa unde apartamentele sunt la moda, asa ca ne inghesuim care pe unde putem
:D
 
Locomotiva costa 330$ full option

Din pacate un modelist care deja a achizitionat-o a avut nume cuvinte urate la adresa ei. Cred ca daca ar fii fost un roman, la banii cat costa locomotiva ar fii bagat-o pe gat producatorului.

Oricum primele impresii;

- la viteza de rulaj ceva mai mare pe R2 si DKW partea din fata adesea deraiaza la imbinarile care nu sunt foarte perfecte

-nici pe R3 rulajul nu este foarte realist in privinta miscarii boghiurilor deci doar R4 si R5 daca doresti realism :-x

-exista un delay ridicat intre modulul de sunet si actiunile locomotivei

-decuplarea se poate face doar din mers nu si de pe loc

-desi monstruletu are un motor (R5 cred) de ultima generatie nu are forta de tractiune foarte mare murind la o panta de 4% cu 5 vagoane de calatori

Oricum asteptam si pe EA aceste dotari :D eventual la o calitate superioara