Turn de alimentare cu apa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florin_NAE

Active Member
28 Septembrie 2008
70
0
BUCURESTI
modelism.forumcreativ.com
WEBSITE
http://modelism.forumcreativ.com
YAHOO
florin.nae71
LOCATION
BUCURESTI
Salutare trenulisti

Am incercat sa scap de acest "virus" insa se pare ca nu exista leacuri asa ca, m-am apucat sa-mi fac de lucru icepand cu un turn de alimentare cu apa model american. Nu stiu cat de mult am tinut cont de scara, bazinul are diametrul de 740 iar inaltimea lui de 600.

Modelul sursa...



-forex
-baghete de 2;3;4
-carton
-aracet
-polistiren extrudat
-coala de pluta





Urmeaza...

Astept sfaturi, critici, orice lucru care-mi poate fi util
 
Pai lemnele alea ce formeaza marginea bazinului trebuie ranforsate cu tabla nu? in poza asa pare a fi ,ceva de cuoarea alamei.
Acoperisul la fel vad ca are niste urme de imbinare,probabil ca in realitate nu au avut foi de tabla asa de mari
In rest nota 10 :lol:
 
Salut

Vin cu o intrebare si anume: ce dimensiune sa fac piloni de sustinere, mie mi se par cam la aceeasi dimensiune cu inaltimea bazinului si inca ceva, intre piloni de sustinere din centru se afla un panou construit din file asezate orizontal, intreb, exista oare un singur panou de acest gen sau sunt 4 panouri asezate intre cei 4 piloni centrali?

Ms
 
Sustinerea este chiar mai mica decat inaltimea bazinului dar daca le faci la fel nu gresesti cu nimic.
Ideal ar fi sa iei in calcul linia cu terasamentul, inaltimea unei locomotive cu abur astfel incat atunci cand cobori burlanul de alimentare acesta sa stea in pozitie putin oblica spre in jos si deasupra gurii de umplere de la tender.

Panourile de la interior este posibil, Rudi ne poate da mai multe detalii, sa fie o masca pentru tevile de umplere.

Daca am sa gasesc ceva pun pe forum.


Spoor!
 
pai pietris este la Obi cat China!
iti trimit ce nuanta vrei si ce granulatie doresti.Te costa o bere... :D
 
Felicitari pentru lucrare.
Baga si tu niste cote ca m-ar interesa si pe mine sa fac un turn.
Bafta!
 
mmkelemen a spus:
Felicitari pentru lucrare.
Baga si tu niste cote ca m-ar interesa si pe mine sa fac un turn.
Bafta!

Salut

In primul rand multam tuturor ptr incurajari

- bazin: h 600 (fara acoperis), diametrul 750
- piloni; baghete de 4x3 si L 600
- scara este facuta din baghete de 1,5x1,5

O zi buna
 
LDH a spus:
Nu este rau :D

Structura din lemn care tine acoperisul, mai bine zis invelitoarea, ar trebui ceva mai fina, ca si scara

Multam

Voi tine cont de safturi insa imi va fi greu sa schimb baghetele (imi este frica sa nu rup acoperisul), ma gandisem sa-l schimb de la prima observatie si sa aplic cartonul din trei foi pe segmente identic montarii tablei pr constructii dar...
 
salutare
am decis sa fac si io un turn de apa ca amterial am folosit bete de frigarui si o bucata de placaj de la o ladita de fructe . Nu mai are rost sa zic procedeele princa re am facut turnul ca se cunosc , mai am de facut acoperisul sa il vopsesc sa ii fac detaliile suportu si cam e gata



 
pai intreb pentru ca am vazut ca multi aleg acest tip de turn de apa,poate ca este si usor de construit sau poate din alte considerente ....insa este un turn de apa american,pentru material rulant american.nu imi amintesc sa fi vazut asa ceva pe o diorama europeana :roll: