TRR (Tycoon Railroad)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@ Tyco

R1 incearca sa o ascunzi in tunel si daca ai un BR01 sau 03 nu prea merge pe R1 - gafaie nu pufaie

Atentie la linia flexi, eu m-am lovit de o problema

Desi am modelat-o exact dupa traseul liniilor curbe standard nu mi-au mers modelele din prima

Se pare ca undeva am micsorat raza fara sa vreau ca altceva nu am descoperit
 
Nu s-au mai miscat prea multe pe la TRR din lipsa de bani. Insa am reusit sa adun destui bani pentru a cumpara o micuta locomotiva. Este vorba de o locomotiva E69, second hand normal, care din pacate are lipsa o scarita si un far :( .Insa in rest este absolut superba. Iata pozele(click pe poza pentru a o vedea mare):

Detaliu de pe carcasa:

Cele 2 fete ale ei, una cu un far lipsa:


Si pe final tragand dupa ea un vagon micut :)


Intre timp m-am tot gandit daca sa mai adun material rulant sau sa incep constructia unei diorame si cred ca ma voi duce maine sa caut materiale pentru blat (nu prea stiu pe unde dar voi merge in recunoastere ;) )

Iata planul dioramei pana acum. Am modificat astefl incat sa am linie dubla. Tot acel S se va afla sub blat. Inca ma gandesc daca sa fac sau nu un mic triaj(nu diorama) unde sa stea linistite trenuletele si sa doarma pana cand vor fi scoase pe traseu :)

Va rog sa imi spuneti ce ar mai trebui modificat. Cladirea garii va fi ceva mai sus pusa astfel incat sa nu fie un macaz in gara :) . Acea linie infundata va fi pentru stationarea vagoanelor de marfa si descarcarea lor. in paretea din dreapta jos va fi zona depoului (cu timpu va aparea o placa turnanta insa cine stie cand se va intampla asta...) . Insa un singur lucru ma deranjeaza pe mine: Cand vin trenurile din dreapta(de sus) in gara. Cele care vin pe linia 3 nu pot intra pe liniile 1 si 2. Cum as putea rezolva aceasta problema? m-am gandit sa montez un grup de 2 macazuri pe portiunea aceea de linie dreapta. Astept sugestii si reclamatii :)

Offtopic:De asemenea am reinviat proiectul legat de realizarea unui site dedicat Sagetii Verzi, proiect care a cam stagnat de cateva luni bune. Siteul nu este inca gata(lansat oficial :) ) insa m-am gandit ca ar fi bine sa vi-l prezint asa cum este si sa-l comentati eventual sa veniti cu sugestii.
http://sageata-verde.uv.ro/

O duminica placuta tuturor!
 
Eu am luat-o pt ca toti prietenii mei modelisti din Arad au cate una...acum vom fi 4 aradeni cu E69:)
In plus nu arata rau pe o diorama. Pacat ca e inmatriculata DB iar eu doresc realizarea unei diorama ep 3 DR....dar sa zicem ca facem un mic compormis si nu observam sigla companiei ;)
 
Deci doresc o diorama DR nu DB...dar fiind amandoua de prin Germania de astazi nu cred ca va fi mare problema daca mai amestec putin materialul rulant :) (ma fac ca nu observ pana cand adun mai multe vagoane si locomotive)
Si o intrebare: Cum pot ridica blatul dioramei la o inaltime ceva mai mare(cam 1 m de la podea)? Ma tot gandesc daca sa dau comanda la un atelier de tamplarie sa imi faca direct blatul la dimensiunile dorite de mine, direct ridicat(incape pe usa ca am masurat :) ) sau sa incerc sa il fac eu singur(modular cum ai prezentat la pt incepatori)...desi la cata indemanare am eu ma cam indoiesc ca va iesi ceva :( .
Oare la cum am realizat eu planul pot aseza astfel liniile? Liniile de pe margine vor fi la cativa mm de marginea blatului, cea ce nu stiu daca e posibil, iar mai mult nu il pot mari (si asa nu se mai deschid vreo 4 usi la dulap :))) )
 
Blatul dioramei il ridici pe niste capre din lemn si nu fixezi diorama de ele
E mai bine pe module chiar daca zici ca nu le poti face tu, le comanzi la tamplar
Este mai usor si la transport si la depozitare cand le poti pune unul peste altul (mai deblochezi din usi 8) )

Legat de traseu daca nu vrei sa-l mai extinzi eu zic sa te mai gandesti putin
Foarte frumos ca nu este paralel cu marginea dioramei dar mai poate fi gandit
 
Doresc sa il extind...insa cum nu prea am fonduri nu stiu cand va fi acea extindere. Iata cum doresc sa arate dupa prima extindere:

Si iata gara a 2-a, care este putin in curba :)

Acel "macaz" triplu nu este un macaz ci o placa turnanta de tip macaz (ca cea descrisa ceva mai demult de LDH), ea va fi realizata de catre mine (dupa ce voi capata mai multa experienta) si va avea lungimea cat cea mai mare locomotiva a mea (deocamdata GG1le insa sper ca pana atunci sa fie si un BR01 sau 03). Linia 1 va fi destinata, la fel ca in gara principala, mai mult transporturilor de marfa. In spate se afla o micuta remiza de o locomotiva, pentru ca orice gara ar trebui sa aiba una. poate voi incerca sa introduc cumva si un drum micut pe langa linii:D Deocamdata nu m-am gandit cum vor fi etajate liniile(trebuie sa calculez cum sa fac posibila aranjarea lor pentru ca mi se pare cam imposibil acest traseu in momentul de fata - voi reveni maine cu o schita unde voi colora fiecare etaj diferit pt a va face o imagine si mai clara a ce am eu in cap....desi nici eu nu prea stiu exact :D ).
Acest traseu este doar orientativ, cam cum as vreau eu sa arate, el va fi adaptat pentru liniile piko.
Maine voi merge in recunoastere sa caut un tamplar si imi voi aranja camera pentru a face loc dioramei si mesei de lucru :)
Noapte buna tuturor!
PS:Daca va intrebati de ce este o "gaura" mare in diorama si nu am pus si acolo ceva linii...ei bine...acolo se afla patul meu :)
 
multumim pentru urare

legat de traseu mie personal mi se pare foarte aglomerat de nu o sa mai intelegi nimic din el
poate mai simplifici ceva
avand in vedere prelungirea (viitoare) cred ca te-ai putea rezuma la mai putine linii dar care sa includa gara, remiza, o zona de descarcare (industriala) si sa ai loc pentru peisaj, case, drumuri si alte acareturi

ma gandesc si eu la ceva
 
Pentru a va face o idee in legatura cu etajarea pe care o vad eu la diorama mea, am trasat in paint deasupra liniilor care se afla in alt plan cu o culoare. Liniile necolorate se afla in planul de sus, cel al garii. Cele rosii se afla undeva sub diorama, unde posibil in viitor sa apara un triaj, iar cele albastre trec dedesuptul intrarii din dreapta sus a garii, insa la nivelul normal a blatului (gara va fi ridicata). Partile care nu sunt colorate sunt cele care se vad(posibil sa fie o diferenta de inaltime mica intre ele), tot cea ce este colorat nu se vede. Este putin cam incarcat si cred ca nerealizabil dpdv tehnic, linia albastra trebuind sa treaca pe deasupra celei rosii ca mai apoi sa intre pe sub gara....cred(sigurat) ca linia rosie va cobora folosind o spirala. Portiunea de linie paralele cu marginea din stanga dioramei se afla in continua ascensiune, ea ajungand la nivelul garii abia inainte de curba. Insa ea ramane vizibila si intra in tunel unde incepe linia rosie (se poate schimba zona unde sa fie tunelul...nu este nimic fix)
 
Salutare tuturor!
Lucrarile la diorama vor incepe curand(sper luna aceasta). Am vorbit cu un prieten sa imi faca rost de materiale pentru blat si voi incerca sa mi-l confectionez eu. Daca nu voi reusi voi apela la un tamplar.
Intre timp am mai modificat ceva la traseul meu (cred ca e vreo 20-a varianta..incepe sa devina enervant ca tot schimb pe ele, insa dorescv sa fie ceva cat de cat frumos pentru ca voi investi o gramada de bani in ea). Deci iata ce m-am gandit sa fac:

Am mutat depoul in partea garii si invers, pentru a putea realiza un micut orasel in partea din dreapta jos. In partea din stanga ma gandeam sa realizez o zona industriala, insa nu stiu daca voi avea loc....deci cred ca va cadea ideea (si asa e destul de incarcata diorama).
 
Si iata ca pe la TRR a mai aparut material rulant! Am primit cadou 3 vagoane de marfa Roco. Desi doream sa ma axez numai pe epoca 3 DR deocamdata, din lipsa de fonduri, voi aduna cea ce imi place urmand ca ulterior sa adun material rulant in conformitate cu realitatea.
Dar sa nu mai lungim vorba iata cadourile:
Primul este un vagon interfrigo DB

Apoi un vagon frigorific OBB

Si o gondola OBB


Si pentru ca nu v-am aratat poze cu ele iata si alte 2 vagoane Roco, pe care le-am cumparat anul trecut :lol: :
Un vagon pentru transportul carbunelui DB

Si o gondola FS

Si o gondola DR piko care are nevoie de o restaurare


Iata si traseul meu in faza actuala. Deocamdata, vand vor sosi liniile comandate, va fi un oval dublu, in interior circuland o locomotiva analogica iar in exterior una digitala. Traseul este asezat pe jos, in locul in care va urma sa fie viitoarea diorama. Planul de diorama cu o gara pe diagonala ramane valabil insa din lipsa de fonduri tot ce pot deocamdata este sa imi completez traseul astfel incat sa am un oval dublu :(


Cam acestea ar fi noutatile de pe la TRR. Mai multe poze cand sosesc liniile (poate si un filmulet).
O seara placuta tuturor!
 
in privinta vagoanelor eu as mai chibzui putin
ai plecat pe un drum si este bine sa-l urmezi altfel...patesti ca mine, la un moment dat trebuie sa vinzi

acelasi lucru e valbil si cu desenul liniilor pe diorama
daca nu o faci inca poti avea orice desen pe...jos dar cand te apuci poate reviila ideea initiala, era interesanta
 
Deocamdata traseul montat este pentru teste, si pentru a putea rula atat analogic cat si digital! Cat despre vagoane...le-am primit cadou pe majoritatea. Insa de acum voi achizitiona numai material rulant a unei singure companii si a unei singure epoci.
Insa nu m-am putut abtine sa nu achizitionez si niste machete de tramvai T4D, care au o mica problema....sunt pe ec normal ori tramvaiele din Halle sunt pe ec metric. Insa le voi modifica eu pentru metric, de asemenea le voi pune numere de parc a unor T4Duri care circula prin Arad. Tot atunci le voi vopsi si scaunele din interior si le voi ilumina. Insa de ajuns cu discutia iata pozele. Deocamdata sasiul si acoperisul nu sunt lipite de carcasa pentru a putea realiza modificarile.

PICT0005.jpg

PICT0006.jpg

PICT0008.jpg

PICT0009.jpg

PICT0002.jpg

PICT0003.jpg

PICT0004.jpg


Paste Fericit
 
pai, abea astept sa ma plimb cu tramvaiele tale. asta inseamna ca trebuie sa vin cu trenuletul pana in oraselul tau :p

astept sa-ti vad realizarile. mult succes. sa construiesti o diorama de care sa te mandresti.