Trenuri MARI si trenulete

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

theo

Well-Known Member
13 Septembrie 2007
443
3
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
LOCATION
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
Salutare tuturor,
Am deschis acest topic pentru toti cei care doresc sa posteze poze cu locomotive sau vagoane reale , avand acceleasi numere de inmatriculare cu cele de pe modelele pe care le detin in colectiile lor.
Eu voi incepe cu locomotiva diesel Herkules clasa 2016 (inscriptionata ,,European Bulls''), ep.V , numar 903-3:


Acceasi locomotiva(din colectia mea) la sc.1:87 , de la PIKO , cod 47582:

 
Excelenta schema de vopsire, asa cum ii sta bine unui diesel de epoca 5.
O rugaminte, daca poti face poze in detaliu la boghiu, sa facem comparatie intre Roco so Piko.
 
buna,

ca tot vine vorba de "Maria" (numele oficial de la LTE al 2016 903-3), iat-o aici si in versiunea de scara N (model limitat la 300buc. GFN din 2007):



numai o mentiune, obi, este deja epoca VI si nu V... la GKB/LTE epoca VI a inceput cu "Maria" in 2002-2003, a venit cu marcaje TSI din fabrica direct de la Muenchen-Allach! :D
 
Interesant topic,
Direct de pe caile ferate ale Austriei OBB o locomotiva tare draga mie, electrica de altfel seria 1144 - 277 - 9


Si modelul produs de Roco



Pozele reale nu imi apartin.
 
si inca cateva 1044.0, 1044.1, 1044.2 adica 1144:

locomotiva de record 1044.501:


1044 094-9 in culorile clasice, Blutorange:


1044 201-1 in schema "Tabla de sah":


1044 204-4 (acum 1144) in schema actuala (din 1990) a lui Wolfgang Valousek:


si 1044 208 in schema Valousek cu sigla RCA:


in incheiere inca una in schema Valousek, cu logo nou (Wortmarke);
 
060 DA KEG(desi numerele si imatricularea difera...)

si modelul Tillig al unui KEG ajuns la PTK dupa falimentul KEG

Locomotiva reala reprezentata de modelul Tillig dupa revopsire:
 
ce coincidenta TFA :D
avem aici un model nou generatia 5 de locomotive de la Vosgloh G2000 - 05 sr


modelul este produs de mehano.
 
de fapt, poza reala arata una inca la KEG (faliment 2003) si modelul una de la PTK Rybnik cu numar nou si vopsirea KEG! :)
 
@obiwan
Am incercat sa fac poze la boghiu si au iesit cam asa(din pacate nu am un aparat foto performant :oops: ):

Si niste poze de la PIKO:

Un Herkules de la ROCO:
 
Salut, faina ideea. O sa contribui si eu cu "americanoase"... :D
Si pe mine ma obsedeaza ideea daca modelele mele au corespondent in viata reala, si am descoperit ca cele mai multe au!
 
Ca sa nu poluam topicul asta care se anunta interesant, uite ai o comparatie a celor doua Herkules produse Roco(Pro)/Piko(Hobby)

http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=1662