Trenuletul de Crasna-Husi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu mai stiu daca am postat aici imaginea asta, dar daca tot ai animat subiectul, in stanga este fosta locomotiva de ingusta a liniei livrata 1884 si scoasa la pensie in '37 la normalizarea liniei, masina "Lespezi". A fost pastrata impreuna cu un vagon de clasa 1 in incinta fostului muzeu CFR. Hala in care se aflau a fost atinsa la bombardamentul din aprilie 1944 si probabil, asta e una din ultimele imagini cunoscute cu micul tren de Husi.

crasna_n.jpg
 
  • Like
Reacții: ICRA și CristianG
 
Cum ti-am scris si acu' un deceniu ...ecartamentul acestei linii a fost de 1000mm nu 760 ! In Regat au fost doua linii cu acest ecartament, asta (normalizata la 1937) si Bacau-Piatra (normalizata la 1894). Au crezut initial ca asa fac economie dar intr-un final au inteles ca era mai mare deranjul cu transbordare (a se intelege costurile), cu materialul rulant specific, etc si au revenit la ecarmanet normal....Te rog, editeaza materialul.