Trenuletele la protv

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nici eu nu am apucat,doar am inteles ca este o diorama de la arad si il cheama moisescu mircea
 
Felicitari, dar tin sa precizez ca gara "Razboieni" nu seamana nici pe departe cu reala :p
Bine, normal ca inca nu a fost cineva care sa o faca la scara, dar totusi....plus ca nici macar un catarg de semnal mecanic nu este in gara Razboieni..... :roll:
Sper sa nu sariti pe mine, am vrut doar sa va informez :)
O seara buna.
 
@cortexedge a fost un interviu pentru televiziune.
Televiziunile, in special reporterii, sunt interesati doar de "cat costa?", "care e cea mai scumpa?", "cati bani?". Astea sunt cele mai importante intrebari ale lor, iar indiferent ca spui sau nu spui ei tot vor inventa preturi.
Cred ca Mixu a incercat sa le spuna "o poveste", atentia sa fie indreptata spre ce inseamna modelismul, reproducerea realitatii, si nu doar spre "cat costa?".
 
Bine zice Florin-sinteti asa de fotogenici ca puteti prezenta rubrica meteo de la stirile sportive de la ora 5 :lol:
Felicitari!
Pacat ca presa are aceeasi obsedanta intrebare cu "cit costa".Va trebui sa ne obisnuim cu asta precum si cu faptul ca,indiferent ce zici tu,ei scriu tot ce vor ei.
Bravos,nenilor!
S
 
Pumnul strans si degetul mare ferm in sus! Scuturat in pozitia asta la infinit! Bravos baieti! Surprize, surprize, da sa stim si noi... ;-) ;-) ;-)
Speram la recidive!
 
Da Florin, ai dreptate si dupa mine, Pro TV si Realitatea sunt cele mai nasoale televiziuni din Romania( ca OTVu nu poate fi numita televiziune :evil: )
Apropo, ar trebui sa vina si pro teveu' clujean pe la voi, sa va traga in banda ditamai diorama ;-)
 
faptul ca s-au tot facut referire la sume de 4000....6000 de euro in reportaj, in felul acesta, acest hobby nu o sa atraga noi pasionati.....
diorama lui Gam3 mi s-a parut destul de interesanta, garniturile CFR, mai ales cadrul cu vagoamele de dormit roco, frumos, iar diorama lui mixu ca in pozele de pe forum, nimic spectaculos.....6000 euro cu tot cu garnituri cred.....
 
Salutare baieti si felicitari pentru "iesirea pe sticla"! Mi-au placut trenurile voastre si mi-a placut felul cum ati vorbit, incercand sa explicati latura tehnica, artistica si istorica a pasiunii si incercand sa nu va abateti interesul de la pasiunea voastra in ciuda intrebarilor idioate ale reporterilor.

Cat despre obsedanta intrebare "cat costa"... asta face parte din prostitutia intelectuala care se cheama de obicei "televiziune". Un personaj important din lumea show-business-ului american spunea candva ca esenta spectacolului este "sa zambesti si sa-ti arati picioarele". Era vorba bineinteles, despre femei, si asta se intampla intr-o vreme in care sanii nu se dezgoleau atat de usor ca acum.

Ar trebui sa incetati sa va mai imaginati cumva ca oamenii care lucreaza in mass media in general, si mai ales in televiziune vor sa INFORMEZE pe cineva. Probabil ca ziaristii adevarati se pot numara pe degetele unei singure maini. Restul nu vor decat sa-si vanda marfa si sunt disperati sa faca orice pentru audienta. De aceea au "succes" seriale interminabile gen Elodia si alte bazaconii. Ei nu spun ceva ca sa informeze, ci fac "entertainment" adica le spun oamenilor exact ceea ce vor oamenii sa auda ca sa-ti tina lipiti de tembelizor. Mai precis, acei oameni pentru care televizorul reprezenta singura alinare si singura speranta de "altceva".

In cazul de fata, mesajul subliminal, care m-a revoltat si pe mine urmarind micul reportaj, era fara indoiala "noi nu ne mai ajungem cu pensia, si ASTIA dau MII DE EURO pe trenulete!"

Asta fiindca nimeni, incepand chiar cu marile companii producatoare, nu are interesul sa totalizeze cat dau altii pe alte placeri si pasiuni. Nu e cazul sa dau exemple, insa e un lucru evident ca exista o piata de tutun si alcool de milioane de euro in Romania, dar nu se scandalizeaza nimeni, in schimb le "stau" in gat trenuletele noastre! :confused:
 
Felicitari baieti, ati facut prezentari frumoase si in spiritul dorit de noi toti , modelistii feroviari.Evident ca reporterii isi fac meseria lor, practicata idiot in dorinta de rating.Imi aduc aminte de doi sacali mizerabili de la o pubela de televiziune (... TV) care filmau impasibili locului unui accident in apropiere de Sibiu ,in care una din victime era incarcerata in masina facuta zob.Soseaua era blocata pe ambele sensuri si m-am dus sa vad ce se intampla.Ala cu camera mesteca guma si filma atent.Ce a spus Victorian e cat se poate de adevarat.
Nu conteaza cum incercau s-o coteasca reporterii, voi ati facut treaba buna.