Transformare 060 EA pe AC ( Maerklin )

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

hgdan

Well-Known Member
Trenulist
14 Martie 2008
929
0
Cluj Napoca
www.hgd.ro
WEBSITE
http://www.hgd.ro
LOCATION
Cluj Napoca
Deoarece nu exista pe piata modelul 060 EA produs de AF Models in versiunea AC a fost necesara modificarea unui model DC.

Cea mai dificila problema a fost montarea unei patine pentru colectarea curentului de pe sina centrala.



Deoarece osiile sunt izolate doar pe o parte prin intoarcerea unei osii pe un boghiu s-a rezolvat problema osiilor in scurt circuit.

Locomotiva urmeaza sa fie dotata cu un decodor MFX si supusa testelor de parcurs...asteptam rezulatele testului
 
Daca mai faci de-astea, ma convingi sa trec pe AC! :D

AC//DC


is curios cum clampane! :D
 
Salutari,

problema mea este invers, vreau sa trec de pe AC pe DC.

Am o locomotiva Seria Ee 3/3 facuta de ROCO are aceeasi patina pe mijloc pentru AC.




Intrebarea mea este cum pot sa o convertesc fara patina de pe AC pe DC?
Cum trebuie sa cositoresc firele?
Am atasat informativ o poza cu PCB.

Va multumesc

 
salut,

daca rotile pe osie iti sunt izolate (roata drepta nu trebuie sa fie in scurt prin osie cu roata stnaga ) e simplu, dai jos patina, modifici placa ( sau mai simplu, faci alta doar cu filtru de pe motor ) si legi colectore pe fiecare parte a osiilor.

dezleaga rosu, leaga albastru in loc la rosu pe pcb si verifica de scurt. ar trebui sa nu fie scurt pe osie. vad ca are o punte redresoare pe placa, posibil pt lumini, trebuie sa modifici alimentarea luminilor

misto molokotiva, da cumde te/ai ales cu una de AC??