Train Fest 2012 by Trainsylvania Railway Club

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,

a trebuit sa asteptam noul mers al trenurilor pentru a putea anunta care este tema expozitiei de anul acesta.

Transylvania Railway Club si-a propus sa aduca in atentia publicului patrimoniul cailor ferate romane si potentialul anumitor obiective care de cele mai multe ori sunt abandonate sau nevalorificate la adevarata valoare.

Ne-am propus sa promovam linia Oravita-Anina, un obiectiv turistic unic care se afla permanent in situatia de a fi "desfiintat". Astfel pe parcursul celor 3 zile de expozitie vom promova acest obiectiv si vom aduce la cunostinta vizitatorilor potentialul turistic pe care il are.

In acelasi timp, in ziua de sambata, pentru a se trage un semnal si in structurile CFR, Trainsylvania Railway Club va cumpara pentru fiecare vizitator al expozitiei un bilet de tren pe o ruta de pe linia Oravita-Anina.

Oricine poate sustine acest demers chiar daca nu poate veni la expozitie, prin cumpararea unui bilet pe aceasta ruta, in ziua de 15 decembrie, la trenul 9697. Haideti sa facem sa se cumpere sute, poate mii de bilete la acest tren catalogat "nerentabil"!

Sustine si tu acest demers!
 
Salut,

te duci la orice casa de bilete CFR in orice oras si cumperi bilet pe aceasta ruta.

Problema este ca trebuie sa mergi in 15 decembrie, deoarece CFR a decis ca in luna decembrie sa nu vanda bilete cu anticipatie pentru trenurile regio, deci biletul nu poate fi cumparat decat in ziua calatoriei.

Acum este momentul sa ne mobilizam, renuntati si voi la o bere, un bilet este intre 3.3-5.2 lei.
 
Doresc sa va anunt si faptul ca s-au pus in vanzare biletele pentru TrainFest 2012,



preturile:
bilet adult - 1 zi - 5 lei
bilet adult - acces nelimitat (tot weekend-ul) - 8 lei
bilet copil - acces nelimitat (tot weekend-ul) - 2 lei .

Biletele se pot comanda prin email la adresa [email protected] sau telefonic la nr. 0733120505.

Expedierea in tara se face prin posta romana - 3 lei.
 
Hello Sandy,

treaba a fost asa, inca de acum 3 luni s-a discutat despre promovarea liniei Oravita-Anina, apoi diverse surse au dat de inteles ca linia se inchide odata cu noul mers, din aceste motive s-a renuntat la idee. Nimeni nu a putut confirma daca vor circula sau nu trenurile pe Oravita-Anina.

Odata cu anuntarea noului mers de tren ideea a revenit in actualitate si am stabilit sa ii dam drumul, probabil ca Traian nu a fost la curent cu ultimele decizii, eu nu am vazut mail-urile dintre voi decat astazi cand deja comunicatul a fost dat.

Pana la urma poate ca e mai bine asa, decat sa se scrie ineptii in presa vom transmite ideile corecte vizitatorilor care vor calca pragul expozitiei.

Cel mai important este sa fim cat mai multi cei care cumpara bilete.

Acum fiecare poate face ceva pentru linia Oravita-Anina, daca tot ne declaram mari pasionati cu totii, acum putem face un mic "efort" si sa cumparam un bilet de tren pe data de 15 decembrie!
 
Anunturi in presa:

http://citynews.ro/eveniment/gara-din-cluj-lumea-trenurilor-miniatura-la-sfarsitul-saptamanii-1228194

http://www.buzznews.ro/2012/12/10/trainfest-revine-la-cluj-expozitie-de-trenulete-la-gara/

http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/expozitie-de-trenuri-in-miniatura-in-gara-cluj-napoca--103033.html

http://www.monitorulcj.ro/timp-liber/16971-expozitie-de-trenulete-in-weekend-
 
Sa nu uitam:
Florinn a spus:

Transylvania Railway Club si-a propus sa aduca in atentia publicului patrimoniul cailor ferate romane si potentialul anumitor obiective care de cele mai multe ori sunt abandonate sau nevalorificate la adevarata valoare.

Ne-am propus sa promovam linia Oravita-Anina, un obiectiv turistic unic care se afla permanent in situatia de a fi "desfiintat". Astfel pe parcursul celor 3 zile de expozitie vom promova acest obiectiv si vom aduce la cunostinta vizitatorilor potentialul turistic pe care il are.

In acelasi timp, in ziua de sambata, pentru a se trage un semnal si in structurile CFR, Trainsylvania Railway Club va cumpara pentru fiecare vizitator al expozitiei un bilet de tren pe o ruta de pe linia Oravita-Anina.

Oricine poate sustine acest demers chiar daca nu poate veni la expozitie, prin cumpararea unui bilet pe aceasta ruta, in ziua de 15 decembrie, la trenul 9697. Haideti sa facem sa se cumpere sute, poate mii de bilete la acest tren catalogat "nerentabil"!

Sustine si tu acest demers!
 
Salut,

In primul rand trebuie sa va spun ca ma bucur ca v-am gasit si ca exista si la noi o comunitate pasionata de modelism feroviar. Va felicit pentru train fest care pare sa devina un eveniment cu traditie. Din pacate am aflat prea tarziu despre el, ca mi-ar fi placut sa va vizitez.

Referitor la proiectul de sustinere a liniei Oravita-Anina, sambata dimineata ma prezint la gara sa cumpar un bilet.
 
intrebare: "promotia" se refera doar la ruta "oravita-anina" pentru trenul 9697
Oravita 14:50
Anina 16:41

sau e valabil si pentru inversul 9696 cu plecare la 17:05 din Anina?

ca sa stiu cum trebuie sa ajung in gara.