Tractoare de semiremorca Roman Diesel in H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Mai aveti de gand sa comandati camioanele Roman?

Vad ca nimeni nu mai zice nimic despre vreo comanda. Sa ma grabesc si sa le comand pe cont propriu?
 
Cel putin din partea mea, comanda e ferma.

Sincer insa, am cam obosit sa astept sa ne strangem mai multi. Vad ca timpul trece, stocul se epuizeaza, in Romania nu le aduce nimeni, asa ca nu-mi ramane decat solutia internetului.

Nu vreau sa incurc pe nimeni, asa ca as vrea un raspuns clar: Le comandati? Cand ar trebui sa vina? Cum facem cu plata?
 
romrail a spus:
...Nu vreau sa incurc pe nimeni, asa ca as vrea un raspuns clar: Le comandati? Cand ar trebui sa vina? Cum facem cu plata?

Ti-am raspuns mai sus, si anume, s-au trimis mailuri, nu s-a primit raspuns. Cum pot sa comand daca vanzatorul nu raspunde?
 
Andrei, am primit vesti de la Florian, cel ce se ocupa de comanda, se pare ca lucrurile merg in directia buna, vine coletul dar cu doar 1 produs (din greseala lor), il asteptam pe saptamana viitoare, daca totul e ok, vom mai facem o comanda, va anunt pe toti din timp.

ciao.
 
Chiar acum m-am uitat pe site-ul Herpa si :x Surpriza!!!

In programul pe lunile Iulie - August a mai aparut o basculanta Roman.

Pentru ca nu reusesc sa pun un link direct la site-ul Herpa, voi da aici codul noi basculante: 154758

Abia astept s-o comand si pe ea.
 
remarcati insa ca bena e falsa pentru un Roman, trebuie mai departa luata una de la Norev cu forma corecta sau una veche Herpa sau Wiking sau Schuco pentru un Roman tip "Irak" :)
 
Falsa... nefalsa bena, e un nou produs frumos si un model care merita sa stea in colectia fiecarui pasionat roman.

De asemenea e un nou semnal imbucurator ca insfarsit Romania incepe sa devina o piata atractiva pentru firmele vestice si ca producatorii incep sa se orienteze spre acoperirea golului de modele romanesti.

Sa speram ca vor urma si alte variante!
 
mai baieti, sunteti culmea... :D

tot ce va spun, este ca e vorba de un model fantezist, o cabina corecta (pentru o basculanta de export) pe un sasiu corect (pentru o basculanta oarecare) cu o bena incorecta (pentru orice model)!

si eu ma bucur ca apare, asa cum spuneam, nu mai trebuie sa "omor" un tractor de semiremorca... iar bena o voi lua de la Norev pentru o bascula veche sau de la Schuco (seria MB pentru "Das Werk" Maerklin/Trix) pentru una tip Irak sau din 1989-90...

la fel ca si la T2s si Bcm, nu este 100% corect insa ne bucuram ca exista... :roll:
 
Am fost si eu pe site la Herpa,....simpatice modele de Roman Diesel.Este clar ca Herpa vrea sa produca ceva la costuri cat mai mici (practic cu forme/matrite care le detine deja).99,9 % din modelisti o sa fie multumiti de aceste modele,iar restul (adica tu :p ) va trebui sa monteze alta bena...... :D
 
buna baieti,

va mai amintiti de modelele recente de la Herpa si de defectele lor optice... am inceput sa le remediez!

mai intai, vopsind in alb literele ROMAN DIESEL de pe grila motorului si conturul acesteia in culoarea cabinei, aspectul modelului se apropie vizibil de cel al unui Roman adevarat...

iata mai intai modelul cu cabina scurta:



si pe cel cu cabina mai lunga:



si pe cel pe trei osii cu cabina lunga:





va mai amintiti de aceasta imagine gasita pe un sit german despre camioanele din DDR in perioada Wende (1989), cu un Roman cu 2 osii al unui VEB Kraftverkehr local:



iata modelul Herpa care ii corespunde, deja putin ameliorat la nivelul cabinei:





evident, ca sa corespunda perfect cu imaginea e nevoie de multe operatii estetice la cabina si mai ales la sasiul tractorului si al semiremorcii... mai e deci mult de munca ;)

tot de pe acelasi sit, un Roman pesemne romanesc, cu un tractor cu 2 osii motoare si o semiremorca de la Marsa:



iata si corespondentul lui la 1/87, realizat dintr-un tractor din setul limitat de 3 si o semiremorca alba din seria ieftina Herpa, vopsita corespunzator:





in final, iata un model putin fantezist inspirat de un camion foarte asemanator pe care il vedeam aproape zilnic in perioada copilariei mele, la jumatatea anilor 1980 in cartierul meu din Bucuresti;
cabina era si la original una lunga, cutia era argintie si purta dungi verzi cu desene geometrice, iar albastrul cabinei era ceva mai deschis:







modelul este realizat prin combinarea unor piese Herpa de la diferite modele mai vechi ;)

sper sa va placa :D
enjoy,
 
Salutare, am si eu o intrebare, de unde se pot achizitiona aceste frumoase modele?
 
de la magazinele din Romania si alte tari care vand produse Herpa!

atentie, modelele de Roman Diesel sunt toate limitate si de aceea relativ greu de gasit... :(
 
pai si aia ar fi nelamurirea mea, eu sunt din arad, sa caut prin benzinarii sau cine mai aduce. si mai important cam care sunt preturile la ele?