Taurus cu probleme..

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Da, sa asteptam parerile celor cu mai multa experienta in "ungeri". Am sa pun cate o picatura de ulei la lagare, sa vad ce rezultat obtin.
Multumesc mult, deocamdata!
 
mai....pe angrenajele care sunt inchise trebuie unse cu vaselina de care vorbiram.uleiul il pui numai la lagare,cate o picatura.

daca zici ca dupa ce ai curatat de vaselina angrenajele si a inceput sa mearga mai bine,atunci curata tot,de fapt e bine sa le
speli in apa cu detergent,sapun etc. si apoi montezi tot.daca vrei poti pune un pic de ulei ,insa o sa curga,pe cand vaselina
este mai consistenta si nu o "ia la vale".
 
Aha!...am inteles! Dar, din pacate, inca nu am vaselina aia, bat-o norocu'!! Asadar, spal bine tot ge inseamna boghiu, montez la loc si...pana vine vaselina, pun un pic de ulei, ptr. probe. Sa vedem, ce iese :twisted:
 
aha...si la nevoie foloseste si o periuta de dinti pentru spalatul angrenajelor...doar tot de dinti este vorba :D
 
Zis si facut - spalat boghiuri (fara periuta de dinti, ca am vazut tarziu post-ul :D ), aplicat cate o mica picatura de ulei ptr. mecanisme fine in lagare si pe dantura (provizoriu, pana vine vaselina), aplicat ulei si la lagarele motorului - rezultat ; Taurus-ul ruleaza PERFECT din toate punctele de vedere!!! Drept rasplata pentru ca nu a mai facut figuri, va primi cat de curand un decodor nou, cu modul de sunet.
Va multumesc inca o data pentru sfaturi si ajutor!
 
Salut in legatura cu lagaru de la motor mai merge si cu o picatura de benzina sau gaz am incercat io la niste motorase si la niste coolere de pc care se gripasera si scartiau ca toate cele
 
Salut Stefan!
Am incercat cu de toate la lagar si nu a disparut acel zgomot. Se auzea in INTERIORUL motorului. Solutia a fost sa desfac motorul si sa il "consult" mai bine. Astfel am observat ca jocul axial al motorului era cam mare, iar la capatul opus colectorului se producea o ciocnire de metal pe metal intre piesa de pe rotor si lagarul de bronz. Asadar, am scos mica saiba din material plastic de pe capatul cu colectorul si am mutat-o in celalalt capat. Am verificat daca periile mai calca, corect pe colector dupa care am recapsulat motorul. Acum functioneaza foarte bine si silentios.
 
Multumesc, mpursu!
Taurus-ul este deja digital, urmeaza intr-adevar sonorizarea. Am descarcat fisierul cu sunete pentru Taurus si mi se pare ca suna excelent. Mai astept doar sa primesc leafa si lansez comanda. Cu bicolorizarea farurilor e ceva mai greu....nu prea am de unde sa fac rost de LED-uri bicolore sau SMD-uri. Deocamdata m-am multumit sa-i schimb becurile cu LED-uri alb-xenon. Cred ca nu e ceva exagerat, fiind vorba de o loco electrica de generatie actuala. Arata cam asa:


 
Cum sa fie greu cu bicolorizarea farurilor? Exista forumul ,ai prieteni aici.cate leduri iti trebuie ,4 ? ce model, diametrul exterior macar daca il sti.sunt sigur ce se poate rezolva cumva mica ta problema.
 
Multumesc pentru gandurile frumoase, baieti! M-ati convins :D
Din cauza ca Taurus-ul meu este o loco hobby si are un singur ghid de lumini, am doar doua variante pentru bicolorizarea farurilor. Si anume:
- cea aratata de mpursu aici: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2930 sau,
_ folosirea unui LED bicolor pentru fiecare capat al locomotivei.

Desigur, aceasta a doua varianta este cea mai simplu de realizat (daca ai LED-urile cu pricina), dar are neajunsul ca atunci cand luminile sunt aprinse pe rosu, va lumina si al treilea far in capatul respectiv, ceea ce nu cred ca aduce cu realitatea.
Prima varianta implica, asa cum a aratat si mpursu, folosirea a cinci LED-uri micute pentru fiecare parte - trei albe si doua rosii. Este mai greu putin de realizat, eu neavand prea multe legaturi cu electronica, dar va avea rezultatul final cel mai apropiat de realitate. Maine merg pe la targ, magazine, piata, sa vad daca gasesc ceva LED-uri...daca nu, voi apela la ajutorul vostru :D .

@ mpursu : la cat mai multe mesaje!! :D
 
Au disparut ultimele doua poze.Nu cred ca ai sa gasesti in targ leduri de tipul celor folosite de Mpursu. Incearca sa imi spui exact ce iti trebuie ...diametrul estimativ macar.In bucuresti e plin de magazine de profil electronic si nu numai.unii mai au acces si la altele.....vreau sa te ajut dar nu stiu ce fel de leduri iti trebuie.incearca sa pozezi locul in care vrei sa le montezi.macaar asa poate imi dau seama...cine stie.iar la capitolul transport o rezolvam noi.....
 
Deci cred ca modelul folosit de mpursu (subminiatura se numeste, dupa cum spune chiar el) ar fi perfect. In cazul asta, voi confectiona si eu o placuta pe care sa montez LED-urile dupa modelul celei existente, adica asta:




Va fi ceva foarte asemanator cu ce a facut mpursu, doar ca LED-urile laterale vor fi pozitionate unul sub celalalt, nu alaturat, datorita configuratiei locomotivei.
Asadar, de acel tip de LED-uri as avea nevoie. Ma voi interesa si eu pe aici, dupa cum am spus, iar daca nu voi gasi am sa te rog sa ma ajuti, ne intelegem noi in ce fel.
Daca as folosi un singur LED bicolor, ar trebui pozitionat aici:




si voi folosi ghidul de lumini:




iar in cazul asta voi avea nevoie de LED-uri bicolore de 3 mm, cred...
pana maine am timp sa ma hotarasc care varianta o voi folosi. :roll:
 
Avand acel ghid de unda, daca doar inlocuiesti led-urile atunci o sa ai rosu si sus. Cel mai bine tai acel ghid de sub led-ul central, led-ul deja existent in locomotiva il lipesti in partea de sus iar led-ul bicolor il lipesti in partea de jos (poti folosi si doua led-uri diferite daca nu gasesti bicolor, cel bicolor "e" doar doua led-uri lipite intre ele). Apoi o sa trebuiasca sa izolezi cumva partea de sus ca sa nu ai deloc lumina rosie in ea, poti incerca o bucata de material opac pe locul taieturii dar cred ca cel mai bine va merge daca impachetezi partea interioara a ghidului de sus in poleiala (intai izolezi cu ceva contactele electrice ale led-ului, sa nu faca scurt).