T.R.R Infra

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Imi place ca ai folosit placa de polistiren ca baza pentru diorama, si nu ai pus sinele direct pe placaj cum am observat ca fac majoritatea pe aici. Pe langa faptul ca ai scapat in buna masura de zgomotul care s-ar fi dus in placa, aceasta abordare iti permite sa faci usor tot felul de chestii dragute sub nivelul 0 precum canale, podete, lacuri. Doar trebuie sa ai grija sa-ti pregatesti terenul inainte sa montezi motorasele macazelor, facand decupajele potrivite in placa de polistiren, in cazul in care vrei sa le pui ingropate (ceea ce este recomandabil).
 
Si iata ca am avut putin timp si am mai lucrat putin la diorama. Am adaugat inca o linie in tunel, pentru a simula "lumea exterioara" dioramei. Astfel un tren intra in tunel si altul poate iesii, adaugand inca un plus de realism. Am cositorit firele de contact pentru liniile din tunel, urmeaza sa prind si detectoarele de prezenta, dupa ce totul e gata pot inchide tunelul si sa incep lucrul la linia industriala de deasupra.
Insa destule vorbe, iata cateva poze...
Intrarea in tunel. Peste va mai veni un strat de polistiren, in care va veni pus un mic paraias, care va ateriza printr-o cascada pe blat.

Interiorul tunelului...

Pentru ca nu imi plac muntii "goi" in interior, tunelul a fost taiat in polistiren, folosind o unealta speciala...

In poza se observa si linia de stationare in tunel cat si iesirea din tunel. Stiu ca e cam scurta, insa doar de atata am avut loc, astfel incat sa nu se vada macazul de la intrarea in tunel...
Se poate spune ca in tunel este un "mini triaj". Iata intrarea in el...

Incepand de aici tunelul se transforma intr-o "hala", fara unul dintre pereti, cel inspre margine, care va fi eliminat pentru a putea intervenii in cazul deraierilor.
Firele cositorite de linie...

Si firele dedesupt...

Cam asta e progresul la diorama mea. Urmeaza captusirea tunelului(astept sugestii legate de materiale si textura), acoperirea "mini-triajului", iesirea din tunel si traseul linie industriale pe munte. Dupa toate astea incepe plasarea terasamentului. Inca nu m-am hotarat daca sa pun terasament si in triaj sau nu, insa cred ca voi pune doar la intrare si iesire in tunel, acolo unde e vizibil.
Astept sugestii, intrebari si pietre!
Toate cele bune!
 
uite cu ce a facut nenea asta tunelul aici...ceva asemantor cum ai lucrat tu.
ca sa captusesti tunelul iti recomand servetele cu aracet aplicate direct sau peste banda adeziva pentru reparat ghips-carton,cum am facut eu aici...
 
Multumesc! Mi-am cam facut o idee despre cum sa fac interiorul.
Aceiasi metoda am folosit-o si eu, insa taietorul lui e mai drept, a meu e mai din...topor. Insa cu un strat de aracet cu plasa nu ar trebui sa se mai vada asta :D
Toate cele bune!
 
Am mai lucrat putin la diorama, insa nu am prea avut timp sa postez.
Un update important este lipirea tunelului de diorama, asta insa dupa ce am realizat terasamentul pe portiunea vizibila. Rezultatul este urmatorul...

Pe langa asta am continuat cu realizarea muntelui, care va acoperii micul "triaj"

si triajul...

Dupa aceea a urmat acoperirea "triajului" iar astfel el a devenit...aproape...invizibil

Arata ca Hiroshima dupa bomba nu?

"Triajul"dupa astupare...

Iesirea din tunel...unde va urma sa fie pus podul..

Si o vedere a iesirii inspre triaj a noului tunel creat. A trebuit s aimporvizez putin, pentru a nu se vedea din exterior o gaura in tunel, astfel am pus o bucata de carton. Nu e foarte frumos, insa e practic...cat de cat :D

A urmat crearea pantei pentru linia industriala. Inca mai e de lucru la ea...

Cam asta ar fi progresul la diorama din ultima vreme...urmeaza inchiderea triajului in tunel si finalizarea pantei pentru linia industriala
Toate cele bune!
 
Nu am mai scris demult evolutia lucrarilor, din lipsa de timp. Intre timp "triajul" a fost inchis, linia a fost impartita pe blocuri iar firele au fost trase pe sub diorama(momentan nu pot invarti nimic pe ea pentru ca e in lucru partea electrica).Amk inceput sa pun terasament pe linii, pe care l-am dat dupa aceea cu oxid (multumesc mixi pentru idee). Panta am facut-o odata din polistiren expandat, nu mi-a placut cum a iesit, am demolat-o si am refacut-o cu extrudat. Stiu ca are o inclinatie foarte mare, insa rolul ei principal va fi zona pentru pozat :)
Iata deci cum arata in prezent diorama...

Dealurile de-o parte si de alta a tunelului le-am facut prin metoda servetele+ apa cu aracet. Din pacate am diluat cam mult aracetul si nu s-au prins fff bine, insa oricum nu trebuie sa fie prea rezistena si oricum e o diorama a incercarilor(am vrut sa incerc cat mai multe metode de teraformate pe ea).

La tunel i-am aplicat un mic "weathering"

Stancile de langa tunel, fixate cu mastic. Intr-o etapa ulterioara voi revenii cu ghips pentru a mula stancile in peisaj sa nu dea ca nuca in perete ;) . De asemenea ghipsul le va fixa si mai bine, ele stand in momentul de fata pe servetele, nefiind fixate foarte bine.

Zona casadei este inca in lucru, langa cascada fiind tot stanci...

Dupa zona stancoasa, va veni una mai lina, unde voi planta o mica padure. Dealul de la linie pana la parau a fost facut din spuma poliuretanica, un material destul de usor de aplicat si modelat, cu o greutate foarte mica.

Pentru ca iesirea din tunel e foarte bursca (am fost obligat sa o fac astfel de linia secundata care urca pe munte), am plasat cateva stanchi chiar langa portal. Desi per total nu arata chiar asa realist, sunt sigur ca atunci cand voi face poze detaliate, in final, va arata ok. In partea din spate a tunelului voi revenii cu un munte care se va opri langa parau, pentru ca acuma arata ca si cum tunelul ar fi rasarit acolo...

Satul esate in constructie, mai trebuie sa ii adaug 2-3 casute...

Biserica a fost temporar asezata pe deal...

Ca si achizitii noi la cladiri se numara un depozit si un turn de apa....

Inchei cu 2 poze cu gara, care incepe sa arate a gara...

Astept comentarii, sugestii, intrebari :)
O duminica placuta tuturor!
 
Salut,

Am luat si eu depozitul dar am sa renunt la cladirea anexa.
Am si castelul de apa, exact ca al tau, si poate era bine sa insisti putin pe el sa arate mai altfel.
Cel montat de mine inca nu este gata, mai trebuie niste vopsele pe el dar poate iti dau o idee ce sa-i mai faci la al tau
tyco a spus:
th_PICT0021-1.jpg

si



A fost evidentiat mortarul dintre caramizi, toata tamplaria a fost vopsita in verde iar ancadramentele ferestrelor de la camera rezervorului in alb.
Mai trebuie intervenit la suportii rezervorului care sunt din profile metalice si acoperis.
Niste scurgeri de apa cu praf, de la ploaie, pe ici pe colo, mici interventii la scara metalica si este cam gata.
In kit ti se dau doua benzi de hartie neagra pentru a le pune in interior.
Eu nu am pus decat in camera rezervorului iar jos am lasat spatiul liber si se vede dintr-o parte in alta prin ferestre.

Ideea era sa ii pun lumina dar cum Auhagen nu exceleaza la imbinari am doua panouri care nu s-au imbinat foarte bine si nic eu nu m-am ostenit sa le chituiesc pe interior asa ca o sa ramana fara lumina, poate o lampa exterioara.

Spoor!!
 
Am observat ca la imbinari lasa de dorit. Triunghiurile care suporta rezervorul (nu stiu cum le zice, nu prea cunosc limbajul constructorilor) deabia le-am lipit si a trebuit chiar sa le tai unele, pentru ca nu se imbinau bine. Oricum diferenta ca d ela cer la pamant dintre a meu si a tau :D
De imbatranit si modificat am de facut la toate cladirile mele(am facut greseala sa le montez inainte de a le imbunatatii). Oricum o sa stiu pentru data viitoare iar acum ma voi chinui cum voi putea cu ele.
Anexa...daca ma uit la bine la ea, poate se poate folosi ca si canton :)
 
tyco a spus:
Anexa...daca ma uit la bine la ea, poate se poate folosi ca si canton :)

Exact.
Conditia este sa-i decupezi, cu traforajul, postamentul si sa-i faci ceva in spate ca sa nu se termine brus acoperisul.
Nu stiu daca are perete spre magazie, nu am bagat ochii in cutie si instructiuni.
Adauga doua bariere de la Piko/Auhagen, foloseste numai barierele, fara treceri care sunt cam naspa.
tyco a spus:
Triunghiurile care suporta rezervorul (nu stiu cum le zice, nu prea cunosc limbajul constructorilor) deabia le-am lipit si a trebuit chiar sa le tai unele, pentru ca nu se imbinau bine

Console.
Ale mele au mers bine dupa ce am mai umblat la gauri.
Era sa le incurc.
Initial am crezut ca au toate aceiasi dimensiune dar nu este asa.
Erau doua tipuri, notate cu 17 si 18, cifre ce nu apareau pe culee asa ca a trebuit sa ma iau dupa pozitia fata de scara metalica :D