Suprapreturi pe OLX

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cand a aparut in magazine 060EA - seria 45 Siemens ?
Eu o urmaresc de ceva vreme pe un site unde era la 'precomanda' iar acum e 'stoc 0'.
O gasesti pe stoc cu ridicare personala in Bucuresti.
 
€1,000.00 e pe bune? Plateste vreun colectionar asa suma?... Modelul este cumva o raritate? Serie limitata?...
 
Daca cine cumpara azi locomotiva cu 1100 lei si peste 1 an, din diferite motive, o vinde si constata ca e un obiect de colectie, ceva cautat si de mare valoare, poate cere pe ea 1300-1500 lei... nu e de condamnat. Dar ce vad la samsarii astia...ma mir cum de nu fac credite la banci pentru a cumpara toate loturile de locomotive, pentru a le revinde la suprapret. Iar ceea ce priveste producatorul: daca exista cerere, se mai poate reproduce un model, de exemplu ea delfin?
 
Daca cine cumpara azi locomotiva cu 1100 lei si peste 1 an, din diferite motive, o vinde si constata ca e un obiect de colectie, ceva cautat si de mare valoare, poate cere pe ea 1300-1500 lei... nu e de condamnat. Dar ce vad la samsarii astia...ma mir cum de nu fac credite la banci pentru a cumpara toate loturile de locomotive, pentru a le revinde la suprapret. Iar ceea ce priveste producatorul: daca exista cerere, se mai poate reproduce un model, de exemplu ea delfin?

Eu citesc regulat un forum de trenulete unguresc, si de fapt in Ungaria exista de ani buni cel putin o persoana arhicunoscuta de forumisti, care face acest lucru. Cand mai apar modele ale locomotivei electrice V43 (folosit de MAV), produse in serii mici mici de un producator autohton (Függerth), atunci persoana respectiva intra in magazin si cumpara mai multe bucati, dupa care pune anunturi pe siteuri gen olx la un suprapret de aproximativ 40% fata de pretul afisat pe siteul magazinului unde aparuse inital modelul. Si nu numai. Pe acel forum cineva a postat, ca aceasi persoana a cumparat 20 de bucati 060 EA cu pantografe simetrice de la un magazin de aici din Romania, si le vindea in Ungaria din nou cu aprox. 40% mai scump fata de pretul magazinelor din RO.
 
Ultima editare:
Chestia asta cu CFR in titlu e un artificiu sa iasa la cautare.
Multi vand produse si pun in titlu diversi producatori insirati (Roco Piko Fleischman) si astfel mai castiga vizualizari.
 
  • Like
Reacții: sesamcave
Chestia asta cu CFR in titlu e un artificiu sa iasa la cautare.
Multi vand produse si pun in titlu diversi producatori insirati (Roco Piko Fleischman) si astfel mai castiga vizualizari.

Salut,
Chestia asta se practica si pe Ebay, Catawiki in mod curent de foarte multa vreme.
O foloseam si eu pe Olx / Okazii cand vindeam, acum 5-10 ani.
Ajuta foarte mult si pe vanzator si pe cumparator .
Marius.
 
  • Haha
Reacții: sesamcave
Salut,
Omul cu anuntul cu BR 17 ( se numea "Flo" pe vremuri , acum are denumirea schimbata ) este cunoscut ca si ....comerciant de trenulete.
A cumparat cu 1100 lei cele 2 loko Trix cu sunet la H0 de la Sandy Deac , anunt avut aici pe forum, si acum vinde cu 1150 lei una, parca...
Mai a fost pe Olx o loko electrica Flm la N cu cu sunet la 400 lei, a luat-o iar la el acum e dublu pretul....vezi anunturi....
Marius.
PS: Pentru unii ( se stiu ei care ) :
De asta, cei din Timisoara, m-au numit : "Mr. OLX"...ca stiu cam ce si cum misca in piata de trenulete, vechi sau nou...:p :)))
 
Ultima editare:
1. Cauti pe olx un fraier ca mine care vinde cu 1000 lei o locomotiva cumparata in urma cu 2 saptamani cu 1300 lei. O negociezi la 950 lei. Cand ajunge curierul, verifici coletul, si pui anunt, tot pe olx cu pretul de 1250 lei.
2. Cumperi tot ce prinzi editii limitate pt a face specula.
3. Te bazezi pe cei care nu se pricep deloc si nu stiu ce cumpara.
4. Cumperi starter-seturi, pastrezi ce te intereseaza, vinzi restul - cu asta sunt de acord daca pretul e de bun simt :)
Ceea ce nu inteleg este cum pot unii sa puna anunt pe olx, la suprapret, pt un produs care inca mai exista in magazinele online.
 
Tupeul nu are limite, iar genul asta de oameni se bazeaza pe si cumparatori care sunt atat de obsedati de un model anume incat nu mai vad dincolo de acesta (pret, stare, optiuni, etc) - in completarea celor spuse de AlexDB.
Acelasi individ a cumparat la un moment dat un set Roco ICE2 de la cineva din Ardeal, care are si acum anunturi pe forum, la preturi cat de cat ok, sa zicem. Imi amintesc intamplarea, pentru ca am vrut sa cumpar eu acel set, dar vanzatorul a dat-o prin cires cand l-am sunat, cum ca a descoperit ca are sunete (2 la numar) etc - nu era prea hotarat, am incercat si eu o negociere destul de dura, in fine, nu s-au asezat astrele (m-a sunat inapoi sa-mi spuna ca s-a hotarat si ca il vinde, dar era prea tarziu si nu mai eram eu impacat cu gandul)
Ghiciti ce? Dupa vreo 2-3 saptamani, gasesc anuntul cu trenul respectiv la vestitul F** (ho,tt, samd) cu vreo 300 lei mai sus si cu descriere de nou (eu stiam ca nu e chiar nou, dar nici rulat prea mult).
Alte exemple: posibil chiar azi sa se gaseasca 3 Locomotive Ludmilla printre anunturile individului una de la Piko Expert si 2 de la Roco, cu preturi intre 550-650 lei. Au fost listate anterior cu 400 lei pe bucata de catre altcineva. Si lista continua, in mod sigur...
 
Este de mult timp anuntul, dar "cireasa de pe tort", "perla Coroanei", cum doriti sa o numiti este cea de mai jos

https://www.olx.ro/oferta/vand-locomotiva-clasica-0-60-ea-IDdie7X.html#990a68d567

Poate sunt eu de vina si nu inteleg anumite lucruri, dar ce are acel model de costa atat (in afara de doza maxima de tupeu din partea vanzatorului)?
A fost cumva unicat, fabricata de catre Fulgurex, Micro Metakit, Weinert sau Lemaco?

La banii ceruti se pot cumpara (atentie! - din magazin, noi , cu garantie etc) 9-10 locomotive germane, franceze, patagoneze, etc sau n alte materiale rulante, accesorii si orice altceva necesar unui colectionar sau modelist.
In fine, ei cer, eu rad de cele mai multe ori...
 
  • Haha
Reacții: GFN și ICRA
Alte doua exemple de " business":



Aceste 2 locomotive au mai fost la vanzare pe acelasi site cu anunturi, in urma cu aproximativ 1 luna (poate un pic mai mult) dar la preturi corecte, fata de preturile actuale.


Nu sunt clarvazator sau ruda cu Nostradamus, dar vad in viitorul apropiat un anunt cu o locomotiva Roco BR012, in aceleasi conditii de mai sus. Le-am avut pe toate in lista de favorite la momentul aparitiei initiale.
 
  • Like
Reacții: GFN
  • Haha
Reacții: anvo5555 și GFN