Super 3D printer

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Ia priviti aici si minunati-va! Cu nitica imaginatie va dati seama ce se poate face cu asa ceva? Doar pui modelul in printer si gata!

http://www.youtube.com/watch?v=g0m1cVqNsRA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=39VJP671LDY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=zG1Gp6Ag9Gg&feature=related
 
Dragi prieteni,

In lumea artistilor plastici, unde se modeleaza tridimensional obiecte, exista doua procedee de a obtine obiecte 3D. Unul este prin adaugare de material, si se foloseste la modelarea in materiale precum lutul, ceara etc.

A doua tehnica presupune pierderea de material si se foloseste in cazul sculpturii in piatra, lemn, etc.

Modelare 3D prin pierdere de material exista deja de cativa ani buni, si nu este o mare filosofie.

Exista si la noi in tara, un prieten de-al meu are o asemenea instrument si este cat se poate de util si de interesant. E vorba despre o freza controlata de computer, care frezeaza un bloc de ceara speciala "eliberand" din ea un obiect modelat in prealabil in Rhino. Se foloseste pentru modelarea bijuteriilor, deci e vorba despre piese de dimensiuni mici, insa prima parte s-ar preta perfect la activitati modelistice. Partea a doua, care presupune inglobarea obiectului de ceara intr-o forma si turnarea in atmosfera controlata de argon, nu mai este la indemana modelistilor, pentru ca presupune turnarea in aur si in argint. Daca o locomotiva la scara H0 e turnata din plastic si metal si costa 200 de euro, va puteti imagina cam cat ar putea sa coste daca ar fi facuta din metale pretioase!

Insa posibilitatea inversa, a unui printer prin ADAUGARE de material, mi se pare ca in momentul de fata e de domeniul stiintifico-fantastic. Nu-mi imaginez cum s-ar putea "lega" praful acela alb in asa fel incat sa fie stabilizat instantaneu in forma necesara, in vreme ce capul "printerului" adauga particulele de material in continuare. Cand este vorba despre turnat betoane de exemplu, se foloseste o forma (cofrajul) iar materialul trebuie sa stea acolo cel putin doua zile ca sa se intareasca suficient inainte de a se putea da jos cofrajul. Altfel, exista riscul sa se intample deformari.

Iar faptul ca obiectul poate sa fie obtinut GATA COLORAT :x cred ca deja depaseste limitele credibilului! Daca ar fi aratat niste obiecte albe, care erau apoi vopsite si colorate, apoi asamblate, ziceam ca-i posibil. Asa insa... cred ca nu!

De aceea mi se pare incredibil ce ni se prezinta acolo. Nu zic ca nu-i posibil. Am dat un search si am gasit firma respectiva, ba chiar si preturile unor asemenea "printere" 3D!
 
Victorian, este posibil :).

Avem de cativa ani buni asemenea scule la facultatea tehnica din Cluj Napoca. Sunt diferite scule, insa cea mai spectaculoasa si care m-a impresionat cel mai mult este una care realizeaza oase sau bucati de oase dintr-un material special de mulaje, foloseste tot asa un praf pe care il depune in straturi, aceste "oase" sunt realizate pentru a fi folosite in operatii la persoanele care au suferit accidente grave, si atentie, face osul dupa niste radiografii speciale.

Ganditi-va ca cineva este accidentat grav la cap si trebuie sa i se puna o proteza/mulaj, care sa aiba exact aceeasi forma cu partea de os distrus.

E incredibil dar totusi exista, eu am fost martor la o asemena prelucrare :).

Spuneai ceva de preturi... eu sunt curios :).
 
Da, site-ul firmei este asta:

http://www.inition.com/inition/product.php?URL_=product_rapid_3dsystems_invision_ld&SubCatID_=0

iar lista de preturi (in euro) este aici:

http://www.inition.com/inition/product.php?URL_=product_rapid_3dsystems_invision_ld&SubCatID_=0&Tab=prices&cur=GBP&cur=EUR&cur=EUR

Adica:
13.950 de euro printerul (unul dintre ele, sunt mai multe... ),
220 euro un kit de modelare, care contine un rulou de material, clei, material de mascare, un set de "creioane de mascare".

Interesanta tehnologia de care povestesti, si care este in stare sa faca proteze de forma oaselor. Inseamna ca materialul este cu o rezistenta similara oaselor umane si probabil ca acest "printer" poate sa realizeze si multitudinea de goluri, unele microscopice, din structura unui os?

Salutari din Constanta,
Dorin
 
victorian a spus:
...Interesanta tehnologia de care povestesti, si care este in stare sa faca proteze de forma oaselor. Inseamna ca materialul este cu o rezistenta similara oaselor umane si probabil ca acest "printer" poate sa realizeze si multitudinea de goluri, unele microscopice, din structura unui os?

Salutari din Constanta,
Dorin

Asa este ;), face osul exact asa cum ar fi el, noua ne explica ca este untilizata in special pentru craniul omului, daca la picior ii mai pui o proteza cumva, la cap nu e usor de loc, trebuie ca proteja sa aiba exact forma fostului os, fiecare craniu e particular ca forma la interior, multitudine de forme microscopice. Oricum, remarcabil unde s-a ajuns cu tehnologia.
 
Pentru ce poate sa faca, masinaria nu e scumpa , dar exact ca la Polaroid, materialele "te frig" .
Un kit cred ca-ti ajunge pt un singur model, nu foarte mare, si te costa 200 euro :(
Apoi mai ai nevoie si de un artist 3D , sa-ti transpuna in CAD modelul dorit.
Prima aplicatie ce mi-a trecut prin cap a fost producerea de carcase loco CFR, apoi gari romanesti.
Cum spun si ei, masinaria e ideala pt prototipuri, dupa care sa obtii matrite pentru serie.
rally
 
Da Rally, dar pentru a ajunge la modelare 3D trebuie mai intai sa facem niste desene perfecte ale masinilor...

Este exact ceea ce ar trebui sa preocupe pe toti cei care stiu sa manuiasca un program CAD si au interese in modelismul feroviar!

Nu e vorba numai despre a transpune pur si simplu niste planuri de pe hartie in 3D.

Un desen pe hartie de regula are deformari, uneori imperceptibile, scara poate sa fie aproximativa, cata vreme desenul 3D este... perfect!

Este vorba deci despre a face un model virtual absolut corect al realitatii, in care fiecare piesa sa fie chiar la locul care trebuie si sa aibe exact dimensiunile potrivite.

Asta implica planuri, masuratori ale masinii reale, iar trecut la computer, iar luat masuratori etc, pana cand modelul virtual si realitatea coincid dincolo de orice indoiala. Abia dupa aceea putem vorbi despre modelare tridimensionala!
 
@victorian
Pai da, cam asta-i marea problema, cum zicea si LDH, fara cineva care sa transpuna planurile in 3D , te uiti la ea ca vitelul la poarta noua ... :D :D :D
Si sa zicem ca ti-ai gasit oamenii, cine-ti da pe o gara romaneasca, cateva sute de euro :?:
 
am vazut de dimineata de tot, pe discovery science in emisiunea "dincolo de ziua de miine" un astfel de aparat.....cred ca emisiunea este in reluare azi la ora 13.
 
Nu cred ca va mai costa 'o gara romaneasca cateva sute de euro'. Din ce am inteles eu pana aici, prototipul garii va costa cateva sute de euro (adica vreo 200). Dupa prototip s-ar obtine matrita si ulterior produsele de serie, din profitul carora s-ar acoperi costurile cu prototipul, matrita si, in timp, 'printer-ul' propriu-zis.
Trecand peste toate acestea, tare de tot tehnolgia!!!! :confused: :confused: :confused: