Sunet Locomotiva

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Catalinzz

Active Member
11 Martie 2008
171
0
Buzau/Bucuresti
LOCATION
Buzau/Bucuresti
Salut tuturor,

Desi nu sunt nou in lumea treurilor am si eu o intrebare. Eu vreau sa achizitionez curand un start-set digital Roco. Nu am mai avut nici unul pana acum. Din cate am azut pe youtube unele locomotive aveau sunet specific motorului si claxon. Cum se face asta? Pe unele siteuri am vazut Lock Sound care e un cip de sunet cred..eu. Am mai vazut pe alte siteuri ditamai centrala super scumpa de sunet. Cum fac si eu sa am motor specific locomotivei? Centrala de la setul digital are si ea functie pt sunet?

Rog lamurire mai pt destia mai nestiutori...daca se poate..mai pe lb romana. Multumesc!
 
majoritatea locomotivelor vin echipate cu interfata digitala unde poti aplica un
decodor(cu 6,8 sau 21 pini).poti aplica decodoare cu sunet mai tarziu,la
locomotivele care nu sunt prevazute cu decodoare cu sunet din fabrica.

ce ai vazut tu,loksound,acela este un decodor cu sunet.poti achizitiona decodorul
cu sunet de la magazinele de trenulete,care iti furnizeaza sunetul dorit deja instalat
in decodor.

centrala digitala(fie din set sau nu) ,controleaza functiile decodorului,sunete,lumini,
generator de fum,decuplare ...etc
 
De exemplu eu imi i-au setul asta...

http://www.tee-usa.com/store/product6662.html

Nu are sunet.Dar merge sa ii pun loksound? Si statia are functie pt asta?
 
baga ochii aici,ai o oferta destul de
mare,cele fara sunet se pot echipa ulterior.uita-te si la Trix sau Fleischmann,si
acolo au startseturi
 
Si mai este ceva..am vazut un alt set roco pe care vreau sa il i-au sigur..cod 51238.

Pe sinele astea roco geoLine pot sa am un adaptor care sa functioneze si pt cele fara decor digital? Sau cu multimousul pot controla si pe cele nedigitale?
 
Cu multiMouse poti controla doar locomotivele digitale. Pe acelasi circuit se pot folosi si locomotive in analog dar cu alimentatorul analogic.

Citeste instructiunile de la multiMaus ( le gasesti aici) , acolo ai raspunsuri pentru toate intrebarile care le-ai pus[/url]
 
ok am inteles cum sta treaba cu multimausul. Intrebarea e unde pot gasi un alimentator pt loco obisnuite? Au aceeasi dela de prins in sina cu 2 fire? Si pot pune unul Piko de care am?