Stereograme - poze in relief

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ei, da! Multam fain! :p

Si ca sa ma dau si eu rotund la capitolul acesta, iata o poza realizata de mine in mare pripa, a unei statui ce apartinea unui prieten, pe care urma sa o cadoreiseasca.


M-am gandit sa imi pozez in maniera asta, cateva din pesele mele din colectie si sa le expun aici. Nu stiu daca sunt posesori de ochelari care si-ar dori sa vada astfel de exponate
 
Pozele 3D ce necesita ochelari rosu-cyan sau rosu-verde se numesc anaglife. Ele combina intr-o singura poza doua imagini corespunzatoare ochilor stang si drept, imagini tonate una catre rosu cealalta catre verde (cyan). Privita prin ochelari, lentilele colorate vor atenua (partial) imaginea de culoare opusa si vor permite fiecarui ochi sa priveasca numai :?: imaginea care ii este destinata.

Avantajul sistemului este existenta unei singure poze (in loc de 2) si o oarecare comoditate in vizualizare (necesita totusi folosirea ochelarilor). Ca dezavantaje avem perturbarea nuantelor culorilor si zone cu spatialitate incerta (unele nuante pot strabate egal ambele filtre); in plus, dupa o vizualizare indelungata, apare o adaptare a ochilor la culoarea lentilei respective care persista un timp dupa inlaturarea ochelarilor. :confused:

Stereogramele (nu stenogramele :p ) folosesc 2 imagini separate care se privesc incrucisat. Ca sa nu te fortezi prea tare este necesar sa ai cam 40-50 cm pana la ecran. Avantajul principal este pastrarea nealterata a culorilor originale, spatialitate corecta, claritate; deranjeaza insa prezenta imaginilor laterale. La fel ca la anaglife nu este recomandata o vizualizare indelungata.
 
Nu cred deloc in avantajul stereogramelor. Da cine isi poate incrucisa privirea? Si pt cat timp?
Apoi sa nu uitam ca multe filme care sunt prezentate in 3D sunt privite cu acesti ochelari pe care ii primesti la intrare in sala, si ii predai la iesire. Cat despre spatialitate! Hm, sa nu mai povestim! Nu stiam ca cei de la I-MAX fac stereograme, ei se zbat la greu pt realizarea imaginilor 3 D cu ochelari polarizati.Sigur ca si la imaginile anaglifice sunt dezavntaje. Cea mai mare, este ca nuanta de rosu se estompeaza. Dar si aici s-a gasit remediu.
 
Doru, uita-te aici http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/Stereo_Pair,_Lake_Palanskoye_Landslide,_Kamchatka_Peninsula,_Russia.jpg

Priveste cele 2 buline albe de sus; incruciseaza privirea si incearca sa suprapui imaginile bulinelor: sunt convins ca reusesti ! Coboara apoi privirea asupra imaginii din centru (ignora-le pe cele 2 laterale); imaginea centrala 3D este mai mult decat superba !! si nu ar fi aratat la fel cu ochelari colorati...

Odata fixata imaginea 3D ai sa fii surprins cat de usor se mentine privirea incrucisata, aproape fara efort...

(PS. se pare ca ar exista niste ochelari cu prisme care incruciseaza imaginile si in acelasi timp le mascheaza pe cele laterale parazite, dar nu am gasit nicaieri...)
 
Si daca tot voia doru poze cu trenuri:


Incrucisati privirea, suprapuneti bulinele, etc. ... Nu-mi spuneti ca nu reusiti !
 
Vedere triaj marfa:


A doua este mai usor de vizualizat 3D. Bafta !
 
Pai si cum ar trebui sa le vad ca oricat de mult m-as chiori, nu pot decat cel mult sa suprapun vagonul portocaliu peste cel rosu, mai lipseste inca destul pana cand sa pot suprapune doar din ochi imaginile.
 
Cred ca te fortezi cam tare ! Incrucisezi putin privirea cat sa se suprapuna vagoanele rosii, apoi se mentine singura fara nici un efort.