Statia ESU ECOS 50200

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

hgdan

Well-Known Member
Trenulist
14 Martie 2008
929
0
Cluj Napoca
www.hgd.ro
WEBSITE
http://www.hgd.ro
LOCATION
Cluj Napoca
Cea mai noua aparitie in peisaj este statia ESU Ecos 50200:
50200_ECoS_Intro_Web.jpg


Sunt implementate toate protocoalele de comunicatie: DCC, Maerklin, Selectrix si M4.
Poate accesa 9999 adrese locomotive in DCC si 1420 adrese accesorii ( DCC si Maerklin )

Curentul maxim debitat este de 4A, sursa de alimentare stabilizata de 90W este selectabila cu tensiuni intre 15 si 21 V

Este compatibila cu sistemul RAILCOM, s88, etc.

Cu ajutorul modului ECOS Link se poate extinde cu unitati de comanda ale altor producatori, de exemplu Marklin 60652

Se poate conecta la CALCULATOR

Pretul recomandat de producator este de 599 Euro dar se poate achizitiona cu cca. 560 Euro, datorita precomenzilor timpul de livrare este inca destul de mare.
 
hgdan a spus:
Sunt implementate toate protocoalele de comunicatie: DCC, Maerklin, Selectrix si M4.

Fiecare protocol de comunicatie ales este selectabil, presupun ca nu se suprapun semnalele nu? Mai pe romaneste nu o sa mearga pe aceiasi sina in acelasi timp un marklin, esu, trix......? Ne alegem inainte protocolul, NU?!
 
Pe ECoS 50000 chiar merg simultan locomotive si accesorii de la diferite firme , esu , roco , maerklin , lenz , trix , asta din ce am testat eu.
Nu vad de ce nu ar merge pe o versiune superioara 50200, difera doar ecranul color si tastatura programul este acelas , Esu scotand un upgrade de soft si pentru ECoS 50000 .
 
Voi avea ocazia sa ma "joc" cu o astfel de centrala cat ce va aparea pe piata. Cand voi pune mana pe ea va voi spune toate impresiile mele.
Trebuie mentionat ca suporta feedback prin sistemul S88, iar din cate am inteles, posibil sa fi inteles gresit (deh e in germana prezentarea iar eu sunt paralel cu limba asta), are o iesire separata pentru programing track, astfel centrala incorporand si lok programerul(se pot programa si sunete)
@hgdan: Ce nu am inteles, poate ma lamuresti. Conexiunea intre centrala si PC se face prin intermediul cablului de retea. Cum se efectueaza transferul?
 
Mauritius a spus:
Pe ECoS 50000 chiar merg simultan locomotive si accesorii de la diferite firme , esu , roco , maerklin , lenz , trix , asta din ce am testat eu.
Nu vad de ce nu ar merge pe o versiune superioara 50200, difera doar ecranul color si tastatura programul este acelas , Esu scotand un upgrade de soft si pentru ECoS 50000 .

Sper ca ai inteles ca ma refeream la sistemul digital utilizat de fiecare producator in parte, nu la marca locomotivelor ci strict la decodoare. :?: deci merge cu orice decodor simultan ?
 
Da trebuia sa ma exprim mai clar ca sa intelegi .
Functioneaza cu decodoare de la firmele enumerate mai sus si cu orice decodor care are nucleu ESU sau LENZ simultan .
Adica recunoase si opereaza in acelas timp mai multe tipuri de decodoare de locomotiva si accesorii .
 
@tyco

Am sa am detalii suplimentare doar atunci cand voi avea prima centrala de acest fel in mana, dar cred ca tu vei avea ocazia sa o testezi mai inainte ;-)

centrala este deja pe piata ;-)
 
Salutare tuturor!

Am de gand sa cumpar statia pana la sfarsitul anului asa ca am studiat foarte profund(am citit manualul ei de utilizare din scoarta in scoarta) modul de functionare. Vreau sa fac cateva precizari si adaugiri la cele spuse de hgdan:
-portul EcosLink este destinat exclusiv legarii perifericelor ESU(boostere, controlere pentru macaze si semnale, feedback modules) si este un port de mare viteza cu latenta foarte mica-de ordinul catorva milisecunde.
-exista un port care se numeste EcosSniffer ("sniff" inseamna "a adulmeca" in limba engleza pentru cei care nu stiu) la care se poate lega orice sistem digital cunoscut si pe care statia il va detecta automat. Spre exemplu daca ai o statie digitala Roco cu doi multimaus cuplati la ea tot ce trebuie sa faci e sa legi firele care in mod normal se duc la sina in portul EcosSniffer si vei putea sa folosesti si MultiMausii pentru a controla dispozitivele digitale de pe circuitul cuplat la ECoS 50200.
-poate controla simultan orice tip de decodor in curent continuu. Nu cred ca poate fi realizat un circuit care sa aiba sectiuni de curent continuu si sectiuni de curent alternativ. De exemplu: daca avem pe un circuit trei locomotive, fiecare cu alt tip de decodor si cu protocoale diferite dar toate in curent continuu, statia va recunoaste automat fiecare decodor in parte si il va comanda ca atare.
-statia are sistem de operare linux si poate fi conectata in retea cu orice alt calculator prin intermediul unui port ethernet clasic (mufa tip RJ45). Administrarea de pe computer se poate face cu ajutorul unui program dezvoltat de ESU care foloseste functii de tipul "remote assistance" pentru a controla statia
-Are un ecran color TFT touch screen de 7 inch cu rezolutia de 800x480
-locomotivele pot fi controlate ata prin intermediul potentiometrelor cat si prin intermediul ecranului touch screen. Potentiometrele sunt "motor driven" si statia pastreaza in memorie pozitia potentiometrului pentru fiecare locomotiva in parte :D
- se pot programa pe ea rute si se pot face automatizari pentru trenuri de tip shuttle. Cu alte cuvinte se poate automatiza o diorama numai cu ajutorul ECoS 50200 :D
- Se poate lega la ea un booster ESU de 8A care impreuna cu cei 4A ai statiei pot controla.... faceti voi socoteala cate locomotive :evil:
-are o conexiune separata pentru sina de programare care poate fi integrata in layoutul mare. Sina se izolaeza de restul layoutului si in momentul in care se intra in modul de programare pentru decodor este alimentat doar acel segment de sina. Tot ce trebuie sa faci e sa aduci locomotiva pe care vrei sa o programezi in acel segment si sa activezi modul de programare. Odata terminate programarea segmentul respectiv se comporta ca facand parte din layoutul mare.
-ca un mare minus statia nu substituie LokProgrammer, adica nu poate uploda sunete in decodor
Cam atat deocamdata... mai multe detalii precum si impresii despre functionare o sa postez deindata ce intra in posesia mea :D
Cu respect pentru toti tenulistii!
Titus