Startset scara Zzzz

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Endo_ro

Well-Known Member
Trenulist
28 Octombrie 2016
662
0
Bucuresti
trenulete.cabanova.com
WEBSITE
http://trenulete.cabanova.com
LOCATION
Bucuresti
Am onoarea sa va salut dragi trenulisti,

Profit de acest forum spre a va cere parerea cu privire la o chestiune :? .
Pe principiul "Omu' la batranete se prosteste", mi-a incoltit in cap ideea cumpararii unui starset la scara Z. Asa de amuzament.
Dupa ce am aruncat o privire pe net am observat ca e cam scump amuzamentul meu.
Cel mai mic pret gasit a fost la 550 lei. Eu acum inteleg ca este vorba de niste trenulete miiiici de tooooot, care necesita minutiozitate, dar sa dai atata banet pe un trenulet asa de mic. Parca nu-ti vine. Nici nu este o scara usor de abordat pentru diorame. Doar ca spatiu poate. :roll:
Un 400 lei parca mai mergea. Hai 500, treaca de la mine ! :mrgreen:

Voi ce parere aveti? Merita treaba sa faci o chestie cu doi pomi si alte minusculitati home-made? La atatia bani? :razz:
 
Pentru mine unul, un trenulet care merge pe sine cu ecartament de 6.5mm este mult prea miniatural, deci... not4me :-?
Totusi, nu trebuie sa uitam ca fiecare scara are avantajele si dezavantajele ei, asa ca vei cantari cu multa atentie toate aspectele si, intr-un final, vei ajunge la o concluzie pe care o vei pune in aplicare.
Mult succes! 8)
 
incearca sa intri pe traducere:
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=de&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fwww.conrad.de%2Fce%2Fde%2Fproduct%2F216458%2FZ-MAe-miniclub-Fun-Startset-Conrad-Energy%2F1600009%3Bjsessionid%3D45651F89C83AED4AB84E7FC33021828B.ASTPCCP1
 
Da, ciudat si frustrant in acelasi timp. De fapt ei nu accepta plati cu cardul din Romania, ca din alte tari accepta. Un motiv suficient pentru mine sa apelez la aceasta firma numai si numai daca nu as gasi oriunde altundeva ceea ce ma intereseaza.
 
Endo,

Chiar nu inteleg de ce nu-ti faci tu un cont pe eBay si PayPal... de acolo poti comanda orice doresti pe urma, la orice scara. Pe eBay, daca urmaresti cu atentie si inveti preturile si modul de operare, pe urma ai mari sanse sa gasesti un set second-hand la Z cu preturi mult mai acceptabile. Fara a mai considera faptul ca la PayPal comisioanele sunt infime!
 
Endo, fiindca probabil nu le ai cu limba germana, iti sugerez sa te inscrii pe eBay UK

http://www.ebay.co.uk/

E suficient sa urmezi pasii descrisi acolo.


Dupa care intri pe site-ul PayPal, despre care descopar ca mai nou este si in Romania: http://www.platesteonline.com/paypal-in-romania

Pentru trenulete cel mai bine este sa intri pe ebay Germania, fiindca are piata cea mai bogata in materie de trenulete continentale (toate site-urile eBay sunt inter-conectate intre ele, deci poti sa le vezi pe toate, dar ai o optiune de "filtrare" unde poti sa-i spui in ce tara vrei sa cauti)

In privinta platii prin PayPal, ea este de fapt o "legatura" intre adresa ta de E-mail si cardul tau de debit sau de credit. Cel mai dificil lucru la chestia asta este "confirmarea adresei postale" care se face printr-un formular pe care ei ti-l trimit prin posta acasa, si unde iti trimit un cod confidential pe care tu pe urma trebuie sa-l bagi pe site-ul lor, ca sa confirmi faptul ca poti fi gasit cu adevarat la adresa postala pe care le-ai dat-o. Inainte de asta, se face confirmarea cartii de credit, chestie la care iti iau de pe card echivalentul in lei a 1.5 euro, bani pe care ti-i restituie ulterior, dupa prima tranzactie reusita. Aranjamentul legaturii dintre adresa de E-mail si card este super fiindca, in momentul in care va trebui sa platesti unui ins oarecare o suma pentru un trenulet cumparat de la el, de fapt plata se face prin intermediul site-ului PayPal in felul urmator: intri pe contul tau e PayPal (de fapt site-ul eBay te duce automat acolo, tu iti bati doar parola ca sa intri) completezi un formular online, si cand apesi pe butonul "Plateste" ei iti retrag automat banii de pe card-ul tau, si in acelasi timp ii baga pe card-ul vanzatorului. Deci vanzatorul nu vede nici o clipa numarul cardului tau etc. El vede doar banii. Bafta!
 
Poate se referea la confirmarea paypal cu codul din extrasul trimis prin posta (stiu, grea formulare :D).
La mine a fost simplu (si am bagat vreo 3 carduri pana acuma). La Raif aveam (si am) call-center gratis, am aflat imediat codul, la restul aveam internet banking si la fel.
Daca nu ai nici una din astea atunci intr-adevar trebuie sa astepti extrasul de cont, care vine luna urmatoare.
 
...sau isi face card la Banca Transilvania, banca ce are CallCenter 24/24 h....
Eu asa am si sunt super multumit de ei.
Marius.
 
Salutari,
Ma bag si eu in vorba, ca tot nu am nimic important de zis. Mai bine zis, va prezint cateva imagini din catalogul Marklin din 1975 (pe care l-am primit cadou impreuna cu primul meu trenulet in acelasi an ;-) ). In acea perioada trenuletele pe ecartament de 6.5 mm inca se numeau Marklin Mini-Club....

Dimensiunile unui BR151 sunt de...... :aplauze:


Existau si diorame, iar linia din fata garii era suficient de lunga sa incapa o garnitura formata din o locomotiva cu aburi cu tender si 5 vagoane de pasageri.


Iar dimensiunile uriasei diorame erau de......


Astept modele mai mici, de la chinezi. La scara asta o colectie mare incape intr-un geamantan de dimensiuni modeste.