societatea de reparatii RELOC&LUCAS_LITTLEBOY prezinta

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
deoarece lipsa spatiului este un neajuns pt multi dintre noi,am decis ca sa-mi confectionez o vitrina in care sa-mi pot expune cateva "jucarii".am profitat de faptul ca tocmai am amenajat camera juniorului cu mobilier nou si am dat c-da pt un cadru de vitrina din acelasi material cu mobila.dimensiunile comandate 1700x90x15.am partitionat-o astfel incat sa-mi insumeze 8 etajere pt 8 garnituri cu un maxim de 5 vag.de altfel majoritatea garniturilor vor fi mai mici decat lungimea etajerei.as vrea sa expun cate o garnitura din fiecare epoca si bineinteles ce am "mai de zile mari".etajerele le-am confectionat din sticla si pt a nu parea prea "reci"le-am pus si un picut de covor de iarba.spatele etajerelor l-am capitonat cu covor de iarba pt ca albul initial mi se parea prea tipator.sub linia roco geoline am montat cate un led smd alb pt iluminare difuza pe timp de noapte.mai am de lucru si sper sa iasa ceva frumusel.de proba am folosit materialul rulant de joaca al juniorului. daca aveti ceva indicatii ,sfaturi ,le astept cu placere.pe unele etejere voi monta si cativa stalpi de catenara.
 
Arata chiar super. Daca poti sa ne dai si noua niste detalii asupra materialelor de constructii & stuff ar fi si mai bine.
Si niste intrebari (pentru ca vreau sa-mi fac si eu candva o vitrina, dar nu se stie cand, intai sa termin apartamentul de renovat):
- ai prevazut cu ceva usi de sticla sau e la liber ? ca nu se vede prea bine din poze
- ai gasit material de mobila cu "sine" pentru geamuri culisante ? sau cei care fac acest lucru se descurca fiecare cum apuca pentru asa ceva ?
- pe la ce preturi se mai invart materialele de mobila ? ca la chiuvete si faianta pot sa-ti zic acuma toata gama de preturi, dar la mobila inca n-am ajuns :D
Imi place ideea cu ledurile SMD, e chiar de efect si cred ca o sa iau si eu know-how-ul la momentul potrivit.
 
lucas_littleboy a spus:
....daca aveti ceva indicatii ,sfaturi ,le astept cu placere.pe unele etejere voi monta si cativa stalpi de catenara.

Vad ca ai mult spatiu de expunere,neaparat asigura vitrina cu sticla,plexic sau altceva,sa nu stai toata ziua sa stergi vagoanele de praf,in rest,asteptam sa o vedem plina cu garnituri.
 
Salut macleod,
incerc sa-ti raspund eu la intrebare.

PALul pentru mobila ajunge la preturi care incep de la 200 RON coala in sus, in functie de model. Preturile sunt cu atat mai mari cu cat calitatea melaminei este mai buna, sau cu cat modelul respectiv este sau nu in voga. Se gaseste pal si la pret ceva mai mic, dar cam acesta este scorul la firmele care il si debiteaza.

Taiarea poate fi gratuita sau cca15 RON, indiferent de numarul de taieturi de pe coala.
Exista firme care vand si la jumatate de coala, sau in anumite situatii chiar in functie de mp ocupati, caz in care 1 mp este mai scump decat standard.

Spatarul il poti face din PFL, diferite nuante, cca 40 RON coala.
Pentru vitrina se consuma putin material, ceea ce ce doboara ca pret fiind costul usilor din sticla.
Cu cat sticla este mai groasa si culoarea mai inchisa, pretul este mai mare. Se plateste separat slefuirea si eventuala rotunjire a muchiilor.

Sunt doua variante de usi din sticla: cele care culiseaza in canale frezate 9modelul bibliotecilor vechi) sau cele rabatabile, cu balamale atasate, care inchid cu opritor.

Poate este o poelmica prea lunga, dar am incercat sa te lamuresc, si sa ofer sfaturi si altor doritori, in regim home made (cu comanda la firme de PAL) obtinandu-se preturi mult mai mici decat pentru vitrinele cumparate de-a gata. Un alt avantaj este profunzimea mica la care poti proiecta vitrina, care este cam greu de gasit de-a gata in magazinele de mobila, utilitatea fiind exclusiva pentru modele.
 
Imi place foarte mult vitrina, Robert, chiar este este ceva superb, care se vede ca e facut din inima .O sumedenie de lucruri de invatat, cel putin pentru mine.

Totusi led-urile cum le-ai prins ; nu prea reusesc sa-mi dau seama ?
 
Pentru ilminare se pot folosi si tuburi fluorescente de generatie noua, de grosime mica (10 mm), montate pe spatar, in spatele politelor din sticla, care sunt putin retrase, astfel incat prin iluminarea politelor in cant sa se obtina efecte deosebite.

Aceste tuburi se gasesc in 3 variante de lungime, si se pot mufa, pentru a obtine metrajul dorit. Se alimenteaza dirtect de la 220V cu o mufa de tipul celor folosite la radiocasetofoane (desi vin prevazute si cu o bucata de cablu).
 
ledurile se alimenteaza direct de la linie. am sa fac o fto pt a fi mai clar.asa mi se pare mai discret si mai simplu de realizat.deocamdata vitrina nu este gat.va fi protejata de doua bucati de geam.am canalele facute pt culisarea geamului.am reusit sa mai pun doua etajere si parca incepe sa capete contur.
va multumesc pt aprecieri,si ma bucur ca am reusit sa fac ceva care place.
incerc sa pun cateva foto.
 
am fotografiat si biroul .am vrut sa se respecte o linie intre dimensiunile celor doua corpuri birou-vitrina.scuzati deranjul dar este camera fiului meu.il si vad noaptea catarat pe birou si jucandu-se cu loco desi stie ca sunt ale mele si nu are voie decat sa le priveasca.acest pact ma costa cam o locomotiva la doua luni pe care trebuie sa i-o cumpar pt a-si mari si el parcul de material rulant.