Slot Car

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Si apropo de sistemul digital, adicatelea nu mai merg pe pista doar atatea masini cate "sine avem" ci merg cate vrem, inghesuiala mare de tot, o mica demonstartie de curse conform cu realitatea: masini ce nu mai depind de un singur culoar, opriri la boxe pentru "alimentare" si schimbare de pneuri iar la cursele de anduranta, daca nu adormiti pe margine :D , poate trebuie schimbat un diferential, cauciucuri sigur, perii sau reparat caroseria.

Lumea asta a masinilor "slot cars" a ajuns atat de departe fata de ce stiam noi pe vremea concursurilor "EXTERA", cand faceam masini din placaj cu banda de rulare a rotilor din camera de bicicleta iar motoarele le dadeau organizatorii, ca in cazul trenuletelor de cand au aparut pe la noi pana astazi.

Ce e si cu tehnica asta domnule!

http://de.youtube.com/watch?v=5DSQfDmw4Xk&feature=related

:cafea:
 
Da ,a ajuns departe acest hobby ,cand eram copil era "doar o jucarie" :D iar acum cand se vede ce modele frumoase sunt pe piata......
Mie cel mai mult imi place acel "drift" ,adica derapajul in curbe....sa mergi la limita ,aproape de punctul de a zbura din curba.
Dar fara frica trenuletele sunt preferatele mele :D ,dar asa cate o cursa cateodata nu strica :-? .Cu Slot car asa rasant ,iar cu trenuletele mai linistit :D
 
LDH a spus:
Daca nu va suparati va reamintesc ca aveti de facut o "Carrera PanAmerican" sau ma insel?

Pai da ,tot asa patesc.....ma opreste unul si altul de la lucru :fluierat: si cand ma gandesc cat mai am de lucru .... :( :D
 
Alex,
arunca aici o privire:
http://www.slotfun.de/1/32-Fahrzeuge/SlotIt/SlotIt-1-32-Sauber-Mercedes-C9-Nr62-AEG::5552.html
Cam asa arata o masinutza in interior....
Da ,si ale mele derapeaza in curbe daca accelerez tare....In fatza sunt conduse prin acel slot ,iar spatele fuge spre exteriorul curbei....depinde cat de repede mergi.difera de la masina la masina .Fiecare masina are caracterul ei.In plus se poate scoate afara magnetul din spate ,si se echilibreaza masina cu greutati mici de plumb .Asa fac cei mai avansati ,deoarece o masina cu magnet "prea lipeste" pe traseu :mrgreen:
 
Si, coincidenta sau nu, la Milton Keynes incepe azi Campinatul Mondial de Slot Cars care va dura o saptamana (doar ce am vazut un reportaj la televizor).

Detalii despre campionat, pe site-ul ISRA.
 
Ma intreb si eu de ce decodoarele pentru astfel de masinute costa 18 euro si pentru trenulete costa 38.
Asta lasand la o parte costul masinutei care este similar cu cel al unui vagon de persoane...
 
Din cate vad acolo pare sa nu fie diferential, ci un mecanism simplu pinion - coroana. Rotile din spate se invart solidar, nu una mai repede si alta mai incet in functie de raza curbei, nu?
 
Rudi, inteleg ca mi-ai dat pe la nas cu link-ul de la magazinul de slot-cars. Bravo! Oricum se apropie ziua Carolinei asa ca ...
Inteleg ca acesta este setul tau:
http://www.slotfun.de/1/32-1/24-Start-Sets/Scalextric-Start-Sets-1/32/Scalextric-1-32-Start-Set-GT-Champions::5076.html
Masinutele arata a model iar pretul este super!
Ce diferenta o fi insa intre acest set si setul Top gear care costa mai mult?
http://www.slotfun.de/1/32-1/24-Start-Sets/Scalextric-Start-Sets-1/32/Scalextric-1-32-Start-Set-Top-Gear::6332.html
Banuiesc ca numai licenta Top Gear nu?
 
Servus Alex,
La setul 2 mai are un Rundenzähler (numara cate ture ai mers ,daca faci un concurs cu Carolina :mrgreen: ). La setul meu nu era asa ceva.Dar masinile sunt toate din programul regular,deci acele masini le gasesti si extra la pretul de cca 40 euro.
 
Salut,
Azi am fost cu Rudi jun. la o bursa la noi in apropiere.Stiu ca aceste masini nu se potrivesc pe diorama "Panamericana" ,dar a vrut neaparat acel LMP(Peugeot 908 HDI ) negru.Iar pentru mine am luat unul mai "clasic"


 
ei, lasa ca mai ai timp, sehr geehrter Herr Rudi ;)

imi place pista ta... totusi, daca ma gandesc la poza aceea de mai dedemult, nu ar strica ceva fisuri in beton pe ea :D
 
Inca nu este gata.....acele fisuri ma gandesc si eu sa fac .....Un sfat ceva ?M-am gandit la un Stabilo negru :roll:
 
asa ceva... sau un Stabilo de 0,1 negru, sau mai degraba cu zgarieciul, zgarieturi neregulate, umplute cu culoare neagra, gri inchis sau bruna (wash) si apoi un dry-brush cu gri!
 
OK ,merci ...am sa incerc sa vad ce iese...dar acum trebuie sa plec la MĂźnchen la soacra :twisted: (ma bucur fantastic :evil: )
 
Daca o sa cautati pe net "tuning slot cars" o sa vedeti ca au si directie iar daca mergeti pe situri ale profesionistilor si campionilor in acest sport, ca a devenit un sport, o sa vedeti ce inseamna bricolarea si/sau constructia de la zero a unor astfel de masini la scara.

Au diferential, directie, lumini functionale, cauciucuri cu diferite compozitii in functie de pista utlizata, decodoare si se intrec in detaliia le caroseriei si componentelor la vedere

Unii au mers chiar mai departe si au montat frane.
Nu stiu daca sunt acceptate in concursuri dar sigur vor fi.

Nu intrebati de ce nu au radiocomanda si merg pe acele sine ca raspunsul vine sec

Trec in alta categorie de modelism :D