Siglele CFR calatori

kltrainlover

Well-Known Member
Trenulist
21 Octombrie 2007
328
0
Cluj-Napoca
Propun ca in acest topic sa adunam informatii referitoare la siglele vagoanelor CFR .
Sigla care este actualmente in vigoare , poreclita sobolan , dateaza de prin 1998 ( din cate am citit) .

Poza nu imi apartine dar nu stiu cine e autorul asa ca , din pacate , nu am cum sa-l mentionez

Am o intrebare: stie cineva de cand (exact ) a fost introdusa aceasta sigla si cand s-a generalizat?

Horia_Radulescu

Mecanic de locomotiva
Membru personal
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
5.359
19
Mulhouse, Alsacia
buna,

oficial "bot de tren" alias "sobolan" s-a introdus in toamna 1996

primele AVA200 21-90 livrate in 1995-96 inca nu aveau, au primit dupa 98...

prin 2000 era peste tot, in afara de Dimitroavele 29-22 care nu au avut niciodata (problema de imagine?) :D

tfa2003

Well-Known Member
Trenulist
15 Aprilie 2007
381
7
Bucuresti
Mie imi placea roata inaripata, de pe vremea cand vagoanele erau in schema verde. Dar n-o gasesc deloc, deloc.

tfa2003

Well-Known Member
Trenulist
15 Aprilie 2007
381
7
Bucuresti
Ei da, sigla asta mi-a placut intotdeauna. Si mai nou schema de culori a EC-ului din avatar

shoppy

Well-Known Member
Trenulist
2 Mai 2007
655
0
Bucuresti, s. 1
YAHOO
shoppy_0
Sobolanul a fost introdus odata cu venirea primelor trenuri Desiro, se pare ca este inspirata dupa profilul acestor automotoare.

cristiCFR

Well-Known Member
Trenulist
19 Iunie 2007
944
0
31
Timisoara
tren.transira.ro
WEBSITE
http://tren.transira.ro/
YAHOO
pitcristian
Ca tot e vorba de sigle, la inceputul anilor '90 se gasea urmatoarea sigla pe automotoarele 1000 si 750 , si in vagoanele de calatori pe perdele , tapiteria de plus sau musama.
http://www.roundnoses.com/groot/2002juni/35422groot.html

nelutu

Well-Known Member
Trenulist
28 Decembrie 2008
273
8
Bucuresti/Fogia
Salutare baieti,

Ce ziceti sa punem si ceva date referitor la aceste sigle altfel va ramane un alt subiect cu multe poze dar fara nici o ordine, logica sau inteles pentru multi "invatacei" care bantuiesc pe aici, inclusiv eu :p

" Inscriptia CFR si emblema cu celebra roata inaripata a devenit oficiala odata cu infiintarea la 23 aprilie 1880 a Diectiunii Princiare a Cailor Ferate Romane. Trebuie mentionat ca inscriptia CFR era utilizata de catre Societatea actionarilor inca din 1876"
....din "Istoricul Tractiunii Feroviare din Romania" volumul 1

Tot in acest volum exita si aceasta sigla cu roata inripata.

interesantul

Well-Known Member
Trenulist
24 Ianuarie 2016
1.584
1
49
Cluj-Napoca
AHA!

Si ceea ce a fost o imagine 100 si de ani, dintr-o data s-a trezit un tip care aplica ad literram filozofia lui Murphy. Daca ceva a mers, (in cazul nostru a creeat o imagine) schimba si sigur vei merge spre dezastru!

Eu cred ca inanitea lui '90 a fost simplificata sigla din ratiuni economice. Cea simplificata e mai ieftin de produs, nu are 2 culori, etc...

Dar amu sobo e si mai ieftina si nu mai e deloc pe uniformele angajatilor CFR (sau eu n0am remarcat-o). Pe vremuri era o mandrie sa porti insigna CFR.

shoppy

Well-Known Member
Trenulist
2 Mai 2007
655
0
Bucuresti, s. 1
YAHOO
shoppy_0
La spargerea in 5 bucati, sigla cu roata inaripata a fost preluata (sau a ramas) la CNCFR SA Infrastructura. Deci toti ceilalti, Calatori, Marfa, SFT, SAAF au ramas fara sigla si au trebuit sa-si faca una.
Eu tin minte ca prima data sobolanul a aparut pe Desiro, abia apoi a fost pus si pe celelalte vagoane si locomotive.

catalin_gym

Active Member
Trenulist
20 Decembrie 2007
148
0
Resita - Bucuresti
Scuze de off topic.Astazi aflandu-ma in gara de N a timisorii,am avut placerea sa vad o locomotiva vopsita exact ca cea din avatarul lui tfa2003.este superba aceasta schema de culori,mecanicii erau tare mandrii si falosi...ii cred,au si de ce.

Sper sa o vad si vinerea viitoare.Pana in vinerea acesta...nu am mai vazut-o in Timisoara

dantm

Well-Known Member
Trenulist
5 Martie 2008
1.946
41
E cam off topic rau de tot, ca de obicei 47-742 trage rapidul de Budapesta, 46-106 pe la personale, si chiar simbata era un 46 pe tragerea de la gardul depoului.Nu mai e nimic nou.

rooovidiu

Active Member
Trenulist
11 Noiembrie 2008
190
0
Cluj-Napoca
chiar dac㒠din nou sunt off-toppic locomotiva de la avatarul lui tfa2003 am vazuto azi (6.04.2009 in jur de ora 21) ieşind din depoul Cluj... e superb㒠şi mi-a pă’rut ră’u c㒠nu a ieşit mai repede s㒠pot s㒠îi fac poz㒠dar era deja întuneric. locomotiva e CFR ?