Seby si jucariile lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Seby

Well-Known Member
29 Noiembrie 2016
282
0
Ploiesti
YAHOO
boss_seby
LOCATION
Ploiesti
Dupa un timp cam lung in care m-am documentat si am admirat munca altora a venit timpul sa ma apuc si eu de treaba si ca orice lucru am inceput cu inceputul :D : layout-ul

Planpropunere2.jpg


Sper ca va place. Linia marcata cu rosu este deasupra. Daca vor aparea niste modificari, acestea vor fi minore. Dar sper sa nu ma trezesc peste noapte cu gandul sa schimb ceva.[/img]
 
Interesant traseul. Nu prea inteleg curbele. Ce vei folosi in curbe? Care este dimensiune exacta a dioramei?
 
Ceva nu prea e pe placul meu. Posibil sa fie zona aceea cu abatutele. Posibil acolo sa apara micile modificari de care am vorbit. Tocmai de aceea voi lasa mai la sfarsit acea zona. Oricum la mine merg greu lucrarile si asta ma face sa nu ma grabesc.
 
@robertanasa
Curbele R2 ROCO (prietenii stiu de ce). Nu imi permit sa folosesc curbe mai largi deoarece necesita spatiu mai mare de desfasurare si am la dispozitie 2m/1.20m. Poate cele din dreapta dioramei sa le fac R2 Piko
 
Te-am intrebat de dimensiune pentru ca si eu am 2/1,20 m si pare mult mai mica. De exemplu in lungime nu-mi incap decat 4 de G231.
 
Dimensiunile segmentelor difera. Din cate stiu G231 are 23 cm. Programul le face ceva intre. Oricum eu nu ma bazez mult pe programe adica nu iau de bun ce spun ele. Daca te uiti atent segmentele generate de program nu sunt egale. Uita-te la liniile din josul dioramei.
 
Asculta si sfatul medicului:

Incearca si cu alt program. Eu de pilda folosesc cu brio , Raily for Windows 4.0.

Nu face probleme deloc.
 
Multumesc domnule doctor pcq dar am incercat Raily. Am zis ca am incercat pentru ca mi-am cam prins urechile prin el :oops: si am folosit XTrkCAD 4 in care mi-am prins doar o ureche :D .
Am zis ca o sa modific putin zona cu abatutele pentru ca am vazut ca sunt niste abateri mici inevitabile intre plan si realizare. Aaa si am uitat sa mentionez ca am montat curba exterioara din stanga-jos si 2 drepte 23cm fiecare segment (mehano) in continuarea curbei spre dreapta (nu in sus) si abaterea de la plan este foarte mica (maxim 1 cm in plus).. dar exista.
 
O sa explic traseul acestei linii problematice luand punctul de placare din dreapta. De acolo aceasta va incepe urcarea foarte lina pentru ca nu vreau sa am parte de surprize. Astfel in locul unde taie cele doua linii aceasta sa fie la o inaltime de 8,5 -9 cm. Este detul de lung traseul ca sa imi permit aceasta urcare. Regula este: urcare de maxim 1 cm la 10 cm de traseu. eu am mai mult de 1 metru de traseu. Apui aceasta isi continua drumul si mai taie o linie. In acest punct va avea o inaltime de 7,5 cm... o sa vedeti de ce. Continua aproape drept pana intra in tunel unde mai intalneste o linie pe care o taie la o inaltime de 7 cm imediat dupa incepe coborarea care imi da foarte mari batai de cap pentru ca este spatiu putin si nu vreau sa fie foarte abrupta , in caz contrar o garnitura nu poate urca daca parcurge traseul in sens invers. si tocmai d-aia cand la patrunde "pe sub ea insasi" :roll: (suna ciudat) va avea o inaltime de 2,5 cm. Deaceea linia de sus este la 9 cm inaltime :wink:
 
Cam pe unde? ca nu stiu exact la ce zona te referi.
:idea: beculetul meu este cam stins :lol:
 
cam la asta m-am referit

th_Schemapropunere09.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/Schemapropunere09.jpg

asa la repezeala desenand peste desenul tau

linia albastra trece peste linia dubla si se opreste in munte

am modificat putin liniile din gara ca prea erau trase cu liniarul si echerul :D , o curba larga facuta cu linie flexi

mai poate fi adaugata o bretea la iesirea din tunel, in partea stanga
de aranjat le aranjezi tu

e doar o idee :idea:
 
Nu e rau deloc. Imi place ideea ta. Dar fiind in munte nu prea vad sa opresc trenul. O sa refac zilele astea planul si sa combin ideile intr-un fel. Chiar aveam de gand sa folosesc in mare parte sina flexibila :D
 
Gata domnilor. Am facut planul lui LDH cu Raily 4. A iesit foarte bine pe langa faptul ca mi-a mancat zilele acest program. :D . In plan sunt cateva erori care se remediaza cu ajutorul sinei flexibile.

plan.jpg