Santa Fe (LifeLike) - ajutor!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ByOnu

Active Member
14 Iunie 2009
74
0
ROU Bucuresti
YAHOO
ThomasOnu_2008
LOCATION
ROU Bucuresti
Detin un Life-Like Santa Fe Diesel EMD F7A fara boghiul din spate - boghiul captator, cel din fata fiind motor. :?

Ce fel de roti captatoare pot sa-i pun, si de unde le pot cumpara?

 
Pai pe ce scara este? frumoasa jucaria oricum.. Linia aia parca as fi masacat mesajul ca sa nu faci "electorale pe aici"

Ai incercat sa pui rotile de la boghiul motor pe cel captator? daca sunt la fel (dimensiuni) atunci... este usor...

ai cauciucuri pe cele motoare?
 
Primul boghiu este doar motor, toate au cauciuc. Am testat-o atingand firele de paletele care ar trebui sa atinga rotile si functioneaza.

http://jucarii.com.ro/prodlist.php?search=roti

Cele izolate pe o parte oare-s bune? Ma gandesc sa pun una cu partea izolata pe o parte si cealalta invers.
 
Nu m-am prea ocupat de modelele in sine, ci mai mult de diorame. Dar nu inteleg, daca-s izolate pe ambele cum mai capteaza curentul? Mentionez ca am nevoie de niste roti pentru boghiul captator.

Poate gresesc eu termenul de 'izolat' in acest context. Insa eu vad treburile ca fiind in felul urmator: neizolate sunt bune doar pt sistemul Marklin, izolate pe o parte pentru locomotive si/sau vagoane si izolate total pt vagoane.


Multumesc! ;)
 
Dac㒠ambele roţi sunt izolate, montezi dou㒠lamele elastice ce vor culege curentul de pe feţele interioare ale roţilor.
Eu am utilizat lamele de la un releu defect (tip RM 2 - Mediaş)
Spor la lucru ! Florin