S88_sch..probleme de functionare!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

danezu

Well-Known Member
Trenulist
16 Septembrie 2009
434
113
34
Los Angeles
LOCATION
Los Angeles
am instalat traincontroller si rocrail si au mers toate in afara de senzori:
-locomotiva a mers, la fel si luminile
-cand am dat adresa senzorilor (65.1,65.2...65.8,66.1...66.8 ) imi apar rosii ca si cum ar fi activati! am facut scurt intre masa si cele 8 intrari si nimic!
modulul este urmatorul:
http://usuaris.tinet.cat/fmco/download/s88_sch.pdf

am folosit in loc de 4044N ,4044E si in loc de 4014N, 4014E
iar in loc de tranzistorul bc238, bc337

HELP!!!
 
eu m-as apuca sa fac http://usuaris.tinet.cat/fmco/download/s88_detect.pdf
dar am inteles ca este mult mai practica S88_sch cu B.O.D varianta userului dac!
Problema e ca eu am luat piesele pentru B.O.d-uri :D... ma intreb daca la schema asta pot folosi in loc de TLP521-4 ,2x LTV827 ??
http://usuaris.tinet.cat/fmco/download/s88_detect.pdf
 
..Am incercat si pe varianta Bronze silver si mi i vede activati senzorii :?
 
Verifica mai intai sa nu fi conectat invers firele bus-ului S88. :!:

Masoara tensiunea fata de masa la pinul 1 al conectorului S88. Cu intrarile libere ar trebui sa fie 0. Daca e 5V inseamna ca ceva nu e in regula cu modulul S88.

TLP521 si LTV817 ar trebui sa fie compatibile.
 
deci...am verificat tot...
-nu e inversat cablul(e pus bine), l-am pus si invers si atunci nu vede nimic
-am pus aparatul de masura pe masa si intrarile s88(toate 16) si apare 0,12-0,10 (ma gandesc ca e de la aparatul de masura ca e o chinezarie la 20lei)
-cand scot mufa bus-ului in timp ce e conectata la PC centrala, se opresc senzorii si in rocrail si in traincotroller.
-nu prea as vrea sa fac modulul cu cele 32 de diode ca deja am piese ptr 16 b.o.d-uri

POATE DACA ESTE CNEVA DIN BUCURESTI CARE SE PRICEPE SA ARUNCE UN OCHI, DOI
 
Daca atunci cand deconectezi modulul S88 senzorii apar 'OFF', inseamna ca sunt probleme la modul.

Verifica pozitionarea integratelor in socluri. Scoate integratele si vezi daca senzorii devin OFF. Daca raman ON ai un scurt undeva pe traseul de 'data out'.

Atentie la pozitionarea CD4014 in soclurile din mijloc.
 
Verifica traseul 'data out' care trece periculos de aproape printre alte doua care sunt conectate prin rezistente la '+'. :!:

Verifica si traseul '+' ce trece printre pinii 3 si 4 ai IC6. :!:
 
deci...
-am verificat integratele(sunt puse bine in socluri)
-am reverificat traseele(totul este ok)
-am scos integratele... traincotroller imi vede senzorii OFF
-am pus integratele la loc.. mi le vede ON
-am verificat traseul '+' care trece prin printre pini 3 si 4 de la IC6.. totul OK
-AM REPETAT TOTI PASI DIN NOU SI ACUM AM 5V intre masa si oricare din intrari(toate 16) :(

offff
 
Lasa intrarile in pace: este normal sa ai 5V pe ele intrucat sunt legate prin rezistente la '+'.

Scoate toate integratele mai putin IC6 (4014) si zi-mi cum e ? Verifica pinul 3 IC sa fie conectat la pin1 S88 (data out). Acest traseu cand e '+5V' activeaza senzorii.
 
offf...acum centrala dupa 5 min de functionare conectata la calc fie la MM se actioneaza releul! ca si cum ar avea un scurt!!
 
si mi-a mai facut odata aseara asa...dar dupa 20-30 de min si dupa intra imediat maxim 1 min...asa imi face si acum( a mers ok 20 de min si acum nu mai vrea :roll: )
 
Verifica daca s-a incins ceva sau daca nu cumva chiar ai scurt la iesire.
 
nu sa incins nik... nu e legata la sina!! si nu are scurt pe nici un traseu :(
-o conectez, merge(se aprinde MMausul) 2 min si dupa se actioneaza releul
-daca o conectez dupa o pauza mai mare am obs ca merge si 30 de minute dar nu se incinge nimic!! am resoftat pic-ul si nimic!!
 
Verifica si firele de legatura, alimentarea, conectorii, nu numai traseele.

PS.
Poate e cazul sa iti schimbi semnatura :D e de rau augur :!:
 
-verificat firele, alimentarea, conectorii, si din nou traseele!! si acum e in priza ..sa vedem ce zice..

ps. am schimbat si semnatura :D
 
nu merge... offf

-sa fie de la PIC ? sa iau altul?
-este programat cu softul fara quartz dar el inca se afla pe placa.. e vreo problema asta??!!
 
hmm...am setat in hyperterminal din nou adresa (in loc de 29 am pus 1 si MMausul pe 2) si se pare ca deocamdata nu a mai intrat releul!! am stat cam aprox 5min ... Doamne ajuta sa fi fost de la adresa X-bus!