S-au furat sase locomotive !!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sunt curios ce vor ră’spunde în a 29-a zi!
Termenul maxim legal de ră’spuns al statului este de 30 de zile, dup㒠aceea se considera petiţia, cererea, doleanţa ca aprobat㒠tacit.

Sunt curios dac㒠d-nul prof. dr. doc. acad. hon. caus. laureat al .......... ...... .. mare şi slă’vit R. BELU, dup㒠legea de anul trecut privind cumulul de funcţie-pensie mai poate suge de la dou㒠ţâţe.

Din pă’cate, bă’trânii nu primesc lâng㒠ei ucenici c㒠le este fric㒠s㒠nu le dea clasă’, iar dac㒠totuşi primesc, îl îndobitocesc şi pe ucenic, ca s㒠poat㒠duce spre mă’rire neştiinţa şi prostia mai departe.

E.
 
interesantul a spus:
Din pă’cate, bă’trânii nu primesc lâng㒠ei ucenici cş le este fric㒠s㒠nu le dea clasă’, iar dac㒠totuşi primesc, îl îndobitocesc şi pe ucenic, ca s㒠pata duce spre mă’rire neştiinţa şi prostia mai departe.

E.

Aici deja e ocupat postul de catre un alt radu. cine stie cunoaste.
 
Mai Georg, tu nu stiai ca "baietii de la Astra" stiu tôt si pot repara orice? ;-)

Si ce conteaza legile, acolo nu se aplica: nu sunt "afaceristi straini veniti la imbogatit in Romania" ci afaceristi romani care fac un bine tarii ca dau cu ceva vopsea pe respectiva locomotiva...
 
Operatiuni speciale, Iulia Tilvescu

<r>CONCLUZIILE ÅžEDINÅ¢EI COMISIEI DE ETICà ÅžI ARBITRAJ <br/>
<br/>
<br/>
Prezenţi: Gabriela Avram, Horia Gruşcă’, Sorin Hobana, Ioana Mureşan, Irina Pă’curariu, Loara Åžtefă’nescu Absent: Bogdan Tomulic㒠Invitaţi: Iulia Tîlvescu- realizator „Operaţiuni speciale”-absent Cadri Abibula- video-jurnalist Redacţia copii-tineret <br/>
<br/>
<br/>
<br/>
Ordinea de zi:<br/>
<br/>
1. Adresa nr. 5327/19.04.2011, înregistrat㒠la SRTV cu nr. C/5656/19.04.2011 privind sesizarea domnului Georg Hocevar referitoare la emisiunea „Operaţiuni speciale”, transmis㒠în data de 9.03.2011 de TVR2. Se reclam㒠încalcarea prezumţiei de nevinovă’ţie (art.6/ paragraf 6 din CEDO) şi realizatoarea Iulia Tîlvescu este acuzat㒠de calomnie. Georg Hocevar solicit㒠despă’gubiri şi drept la replică’. <br/>
<br/>
Doamna Iulia Tîlvescu, realizatoarea emisiunii ”Operaţiuni speciale” nu a onorat invitaţia CEA motivând o filmare şi dorind o întrevedere la care s㒠fie prezent şi avocatul ei. Menţionă’m c㒠deciziile CEA sunt consultative şi c㒠aceasta comisie nu este decât cel mult o instanţ㒠profesional㒠format㒠din colegi. Prezenţa unui apă’ră’tor sau reprezentant legal la o sedinţ㒠CEA este nu doar inoportun㒠ci şi inutil㒠pentru c㒠CEA nu d㒠verdicte şi nici nu condamnă’, aceast㒠comisie urmă’reşte doar respectarea Statutului jurnalistului din TVR. <br/>
<br/>
în urma vizionă’rii înregistră’rii emisiunii „Operaţiuni speciale ” din 9.03 Comisia de Etic㒠şi Arbitraj a constatat urmă’toarele: -programul reclamat de dl.Georg Hocevar are datele unui demers jurnalistic care ignor㒠norme deontologice elementare. Chiar dac㒠emisiunea în cauz㒠avea un format care se baza pe aducerea în atenţia public㒠a unor cazuri de încă’lcă’ri ale legilor statului român considerate subiect de operaţiuni speciale ale diferitelor organe de anchet㒠ea nu se poate sustrage regulilor jurnalismului. Deşi cazul în care Georg Hocevar era acuzat de trafic de obiecte de patrimoniu aşteapt㒠o pronunţare din partea justiţiei el a fost prezentat în emisiune fă’r㒠a se respecta „prezumţia de nevinovă’ţie”. <B><s></s>Un program cu asemenea carenţe profesionale nu ar fi trebuit s㒠primeasc㒠aviz de difuzare. <e></e></B><br/>
Membrii CEA au stabilit c㒠aceasta abordare contravine art.8 din statutul jurnalistului din TVR.</r>
 
O concluzie foarte subtire, mai mult formala insa cu implicatii morale deosebit de daunatoare asupra d-lui Hocevar. Asteptam pe acelasi post public de televiziune scuzele doamnei realizatoare. (Personal nu cred ca se va intampla)
 
La Mititica cu hoti care ne vand trecutul!

<r><URL url="http://hunedoaramea.ro/article/primele-condamn%C4%83ri-%C3%AEn-cazul-locomotivelor-de-patrimoniu-exportate-ilegal"><s></s><LINK_TEXT text="http://hunedoa...de-patrimoniu-exportate-ilegal</LINK_TEXT><e></e></URL><br/>
<br/>
Anul aceasta, in loc sa ne plimbam impreuna de zilele Comandaului cu 764.243 spre Holom ma puteti vizita la Mititica! <br/>
Vorba d-lui BR "Inca un dosar!!!" <E>:aplauze:</E></r>
 
Chestiuni inalte Georg, par probleme pe care numai avocatii le pot rezolva , observ ca treburile s-au complicat la nivel de acte , aprobari si altele..ori la noi in tara treburile astea se fac cu greu pentru ca intotdeauna exista cate unul care vrea sa iti infiga sula in coaste si cauta nod in papura.
Imi pare rau pentru tot ce patesti si sper sa auzim vesti bune de la tine ! Sper sa se faca dreptate !
 
Dar pe cei de la SFT care au distrus patrimoniul societatii de ce nu ii ancheteaza nimeni !!!

Tot patrimoniul asta locomotive cu abur, vagoane de epoca etc sunt imprastiate pe la SFT , SAAF, Muzeul CFR parca si la CNCF CFR SA, de nimeni nu mai stie ce unde e si de cine tine...
 
@ 060-DA-001
http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-12079526-ministrul-transporturilor-cerut-audit-intern-societatea-feroviara-turism.htm

Oricum, cred c㒠praful se va alege de anchetă’.

@ all

Io nu inteleg, cum de un ”ţă’puitor, şi un tunar”, dup㒠ce a valorificat cateva kg de şiare vechi a mai investit in Ro, şi-a fă’cut un rost pe aici, şi e o persoan㒠destul de public㒠şi vizibilă’.
Io cred c㒠un tunar vero, aplica politca muşc㒠şi fugi. Amu, judele va judeca cum vrea, dar cine cunoaşte realiză’rile ”tunarului” ştie cu cine are de a face.

Da io tot m㒠plimb cu mocă’niţa.

E.
 
Citat din "HunedoaraMea.ro" ..."dou㒠dintre locomotivele exportate ilegal provin dintr-o serie unicat de şapte, fabricate special pentru România la începutul secolului XX în Austria"
Mama , mama cate locomotive si vagoane cu valoare de UNICAT am avut noi si cum au ajuns ele la fier vechi...acuma dintr-o data au inceput sa isi dea seama ca si locomotivele pot fi unicat....dar pentru unicatele care au ajuns la fie vechi , cine va plati ? Cate locomotive si vagoane unicat au fost salvate la noi in tara ? unde le putem vedea...altundeva decat in pozele pasionatilor postate pe internet ?...Oare nu le este rusine ? Cei care aveti ocazia sa vizitati Muzeul de locomotive din Resita (o institutie laudabila) sa vedeti in ce hal au ajuns si in ce stadiu de descompletare sunt acele UNICATE....doar de la distanta arata bine , daca te vei apropia insa...ti se va rupe inima ca si cunoscator...in ce hal au ajuns , tot ce s-a putut lua (mai ales componentele si tevile de cupru...s-au furat)
Asa stim noi sa apreciem UNICATELE din seria materialului rulant . Se mai pot da aici exemple de linii inguste cu mare valoare istorica si sentimentala pentru care nu se face nimic altceva decat sa se gaseasca cai oculte de a le vinde la fier vechi .
Din pacate , ar mai fi multe de spus...insa undeva pe acest forum se punea o intrebare : "Ce tiai dori mai mult sa poti vedea locomotive romanesti pe linii din strainatate...gandindu-te cu regret ca nu ai posibilitatea sa le vezi la tine in tara sau sa stii ca tara le-a pastrat pentru a ajunge ulterior la fier vechi ?" ....Cred sau imi place sa cred ca majoritatea ar alege prima varianta...Macar in Europa mai sunt oameni care apreciaza valoarea istorica a modelelor feroviare si stiu sa le conserve si sa le pastreze...Cinste lor !
 
Deci eu tot nu înţelg acest lucru: domnul Georg Hocevar a fă’cut ceva bun sau ră’u ? Luând în calcul doar salvarea locomotivelor indiferent dac㒠la noi sau la austrieci...
 
Pai astia ai nostri n-au reusit sa le vinda ei sau sa le duca la fier vechi, asta e problema, n-au pus ei mina pe bani.
Sint atitea chestii de patrimoniu care s-au furat sau demolat.eeeee patrimoniul asta nu e asa de simplu cum cred unii.
 
Comportamentul e specific ghiolbanului care st㒠el privind pârloaga şi ţuţă’ind din frunză’, c㒠nici mintea nici lenea nu l-a îndemnat la confecţionarea unui instrument mai pricopsit. Åži stă’ă’ă’ă’ privind cum creşte iarba crezând ca asta are o mare încă’rcă’tur㒠poyetică’. Dac㒠vine unul şi-i propune s㒠cultive pârloaga şi să’-i dea şi ghiolbanului din produse, se ştie care e rezultatul…. va fi alergat cu toporul!
Locomotiva DE PATRIMONIU de la Suceava a început, dupa ce s-a furat tot ce se putea de pe ea, s㒠fie taiat㒠cu autogenul…. Credeţi c㒠veţi auzi de vre-un proces rasună’tor…??? A, pardon, “ciorile” fac şi ele parte din peisajul pârloagei!

Acesta este desigur "un pamflet" şi trebuie interpretat ca atare! :D
 
Ei, ma mai acuza unii de xenofobie sau asa ceva... era unul, Horia Radulescu parca, dar era pe un forum de mult apus... :p

:D :D :D :D :D :D :D