S-au furat sase locomotive !!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
pe vremuri, Ocolul Silvic oferea cate un cartus pentru fiecare pereche de gheare de cioara, adica impuscai in voie ciorile daunatoare culturilor si nu numai...ce vremuri bune :( ...scuzati OT-ul, insa nu ma pot abtine.
Georg, ar fi trebuit sa vii mai demult ca sa vinzi si celelalte locomotive taiate.
PDI, faza cu ghiolbanul mioritic e cat se poate de adevarata, tipic, nici nu f...nici nu se da jos :-x
 
esakt, cei de afara nu pote sa scie, ca doar nu ie din romanika.

la modul serios, noi radem dupa felul vechi (haz de necaz) insa cand vad ce absurditati se judeca parca nu-mi vine deloc a rade.

Tov. Col. Maimutza in ce sector mai activeaza acum?
 
...o fi prin senat! ... ca "la vremuri noi... tot EI"! Iar cazul Hocevar, e o reflectare EXACTA a acestui lucru!
 
Horia, noi, si vorbesc noi ca popor, am tooot asteptat o minune. Altii au pus mana pe par! "(ne)oamenii astia" nu se duc, ei trebuiesc "eliminati"!
E o reclama la TV, tocmai au repetat-o, in care se zice ca pentru un puscarias se cheltuieste intr-o luna cat ar trebui unui copil la gradinita nustiucate luni. Legile sunt facute de derbedei pentru derbedei.
Si sa stii ca ai dreptate. Mai sunt inca tot felul de militieni, care apara interesele altora, nu ale celor de care sunt platiti, ba mai mult, se oftica ca pentru nemunca lor le-am luat 25% din salariu (eu i-as fi dat afara) si mai dau si (cum zice romanul) "cu caciula dupa caini"! :D :D :D
... de fapt realitatea e :( :( :( :(
 
stiu care e realitatea. din pacate.

de aceea spun ca timpul le va rezolva pe toate, cel putin in privinta lui Tov. Col. si a acolitilor sai.

din pacate stiu insa ca exista si anumite "traditii" vechi de sute de ani - coruptie, nepotism, minciuna, lasitate - caracteristice multor locuitori ai tarii si asta nu se poate sterge nici dupa zece generatii.

va rog sa nu incepeti cu generalizarile, stiu ca nu sunt toti asa.
 
buna,

de remarcat de asemenea alta atitudine tipic romaneasca, dupa motto-ul "latra, musca si apoi fugi repede in cotet": de pe faimosul "forum" Transira au disparut atat mesajele lui Georg cat si cele ale acuzatorului sau. De fapt subiectul a disparut cu totul, a fost "curatat" ca nu cumva sa ramana vreo urma compromitatoare pe care sa o vada cineva.

bine ca unii dintre noi au salvat la momentul respectiv paginile web in cauza si le-au indosariat.
 
482578_579851308734434_700989129_n.jpg

:aplauze:
 
Buna Georg,

Am citit din diferite surse "succesul" pe care l-ai dobandit in ultima instanta si din pacate, asa cum ai spus-o si tu in mai multe randuri, nu pot sa ma bucur pe deplin.

Sunt bucuros ca acest cosmar de patru ani de zile s-a sfarsit pentru tine si ca poti merge mai departe cu capul sus, ca un om liber, cu constiinta la fel de libera si cu privirea inainte.

Sunt insa trist pentru ca intr-o tara care se vrea un stat de drept, membru al unei uniuni in care prezumptia de nevinovatie e scrisa in cap de lista in codurile penala, a trebuit ca un om ca tine sa treaca prin asa ceva. Sunt trist pentru ca autoritatile statului roman, concetatenii mei, te-au supus tratamentului la care ai fost supus si dupa aceea n-au vrut sa o recunoasca. O persoana precum acest Nicolaie Popa nu ar mai trebui sa figureze in efectivul Politiei Romane, nici macar ca simplu agent de circulatie.

Sunt si mai trist pentru modul in care presa a prezentat toata aceasta "afacere". De la formularea "omul de afaceri strain" s-a ajuns extrem de repede la "afaceristul strain" si s-a facut totul ca sa te denigreze, sa te prezinte ca un bisnitar ordinar venit aici sa se imbogateasca si nu ca cel care a pus o firma cu sute de angajati pe picioare si ale carui locomotive ruleaza si muncesc din Austria in Cambogia. Ca au urmat dezmintiri facute cu jumatate de gura, asta nu schimba raul deja facut.

Insa ce ma intristeaza cel mai mult este faptul ca cei care au stat in spatele acestei intregi masinatiuni au scapat pentru moment nepedepsiti. Toata acea clica ordinara si "latraii" din jurul lor, care si-au pus in minte sa-l bage in sperieti pe austriac si sa-l faca sa-si paraseasca afacerea si sa plece de unde a venit nu au priceput cu mintile lor senile un lucru simplu: nu au dat peste un conational de-al lor, ci peste un austriac, unul din acela cu mintea simpla si gandirea dreapta, care tine la ce este al lui, familie si firma, si care nu se va da la o parte decat mort. Ai fost mai tare ca ei, Georg, ai reusit sa rezisti in acesti patru ani si pentru aceea meriti respectul nostru!
Nu esti nascut in Romania, insa ai venit aici, ai construit ceva, ai salvat lucururi care altfel ar fi disparut din nepasare generala si le-ai dat o noua viata, ai fondat o familie in aceasta tara si prin toate acestea esti mult mai roman decat toti acei mizerabili care au incercat sa te distruga.

Nu pot sa spun ca a crescut respectul meu pentru tine si opera ta, pentru ca acesta era deja mare inainte. A crescut insa respectul pentru cei care ti-au fost alaturi in aceste momente grele si care te-au ajutat sa treci prin ele. Ma bucur din toata inima ca acest cosmar s-a sfarsit.
 
în seria TV "Eisenbahn Romantik" a fost difuzat un episod dedicat că’ilor ferate prin pă’durile din România. Deoarece nu sunt vorbitor de limb㒠german㒠(ich weiss nicht), m-am mulţumit s㒠admir imaginile, s㒠m㒠bucur de mocă’niţele româneşti funcţionale şi... s㒠remarc apariţia lui Georg!
Dup㒠modesta mea pă’rere, realizatorii puteau opta pentru piese din folclorul real românesc în calitate de fond muzical...
 
Dincolo pe forumtrenuri, un pasionat a filmat o locomotiva abandonata in strada.TCD 2 ?
Unde sint acesti paznici ai patrimoniului?

omul de cultura?

http://www.forumtrenuri.com/t2865-cum-sa-pleci-noaptea-de-acasa-ep-2-miercurea-ciuc
 
ORDINEA DE ZI
a şedinţei
COMISIEI NAÅ¢IONALE A MUZEELOR ÅžI COLECÅ¢IILOR,
din 30.07.2013

103. Solicitarea domnului Georg Hocevar în vederea retragerii atestatului de expert al domnului Bellu Gheorghe (Radu); prezenţa domniei sale la şedinţa C.N.M.C. în vederea argumentă’rii solicită’rii anterior menţionate.
BELLU, Gheorghe
Bunuri de importanţ㒠tehnic㒠/ material rulant de cale ferată’, locomotive, vagoane şi instalaţii feroviare
R1/737 din 25.05.2010
Inginer
C.N.C.F.R. S.A. Regionala Braşov - BRAÅžOV / 27.05.2010
Nr. 2087/D.P.C./12.06.2013; S.C. Calea Ferat㒠îngust㒠Crişcior 04.06.2013
Nr. 2087/D.P.C./20.06.2013; S.C. Calea Ferat㒠îngust㒠Crişcior 20.06.2013
Nr. 2579/D.P.C./23.07.2013; S.C. Calea Ferat㒠îngust㒠Crişcior 22.07.2013
 
Sper ca acum se va termina odata pentru totdeauna cu acest cosmar numit BR. Sper ca odata cu aceasta sa termine odata pentru totdeauna cu discursurile sale siropoase numai bune pentru presa si nu in ultimul rand sa ne cam lase in buna pace si sa se retraga la binemeritata pensie. Succes mai departe ! Sper sa ne vedem la Abrud.
 
dimitrov a spus:
Citesc si........ramin crucit de ceea ce imi vad ochii....... De la Subcetate la.....Jimbolia !?!?! De ce......Jimbolia????? Sau imi scapa mie ceva???? Aaaaaa...poate e mai aproape de....."vest" !!!!! :fluierat: :fluierat: .......iar chestia ultima cu "incaputul" in spatiul de garare.......e ....curat Kafka.... :aplauze:.
Åži de la Jimbolia la Caransebeş (împreun㒠cu un vagon abandonat prin Remiza Petroşani), prin ,,grija" domnului expert autorizat Bellu Radu Gheorghe, deşi exist㒠un contract de custodie pe 5 ani cu Primă’ria Jimbolia. Ar trebui s㒠plece mâine din Jimbolia. Macaraua, în schimb, ră’mâne la Jimbolia.
 
Sper ca acum se va termina odata pentru totdeauna cu acest cosmar numit BR. Sper ca odata cu aceasta sa termine odata pentru totdeauna cu discursurile sale siropoase numai bune pentru presa si nu in ultimul rand sa ne cam lase in buna pace si sa se retraga la binemeritata pensie

Sa dea Dumnezeu!