Royal Clipper vs Sedov

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Pantiru

Well-Known Member
15 Aprilie 2011
396
1
Braila
LOCATION
Braila
Am o intrebare catre modelistii navali si nu numai,cand a avut loc regata Marii negre ,la Constanta au amarat cateva veliere de pe marile lumii si unii reporteri,probabil din exces de zel sau chiar din stiinta de cauza,au afirmat ca nava scoala a marinei Federatiei Ruse,ar fi cel mai mare velier existent.
Nimic de contestat pana aici,dar cei de la Discovery vin si afirma cu tarie ca de fapt velierul american Royal Clipper ar fi cel mai ''tare din parcare'',numai inteleg nimic,daca ar fi sa ma iau dupa aceste stiri as da castig de cauza celor de la Discovery,fiind mult mai ''cititi'' decat reporterii nostri,dar stau in dubii,poate ca si acei reporteri romani au pasiunea navelor cu panze si stiu si ei cate ceva.
Va rog lamuriti-ma si pe mine,care este adevarul,cu toate ca mi-e rusine,avand cativa ani in marina romaneasca.
Sorin
 
Dupa cum zice Wikipedia, "Royal Clipper" este listat in Cartea Recordurilor ca fiind velierul cu cea mai mare suprafata velica, cu 5.202 mp de panza.

De asemenea, Starr Clippers Ltd din Suedia, proprietarul navei cu vele, sustine ca "Royal Clipper" ar fi cel mai mare velier in exploatare din lume.

Sursa: Wkipedia.
 
Asta stiam si eu Vali,ca Royal Clipper are cea mai mare suprafata a velelor,dar m-au dus in eroare ceea ce au zis ai nostri,gandindu-ma ca ar fi vorba despre lungimea,tonajul si numarul de marinari al velierului in sine, de aceea sustineau ei ca Sedov ar fi cea mai mare,dar comparand numarul de catarge al lui Royal Clipper vs Sedov ,nu este sustinuta versiunea lor.