Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
buna Markus,

cu toata prietenia si incercand sa dau dovada de toata naivitatea de care sunt in stare aici la 2000km de tara si acum la 31:17 HEC, ce spui este o utopie... nu prea se poate scapa de hoti fara inchisoare :(

Roco ar putea face multe aburoase romanesti, chiar cu compromisuri (exemplu: o G10, BR57.10 ca CFR 050.100) insa piata este inca relativ neinteresanta... vom trai si vom vedea!
 
Salut din nou,

Utopie mai mult sau mai putin, nemtii asa au combatut chiar pe romanii imigranti in anii 90 care vindeau tigari la sfert de pret la coltul strazii, niciun neamt nu cumpara si incet incet bisnitarii au luat drumul Italiei sau alte locatii unde localnicii erau mai latini. Actualmente in Germania nu mai gasesti niciun bisnitar la coltul strazii si nici nu iti este rusine sa spui ca esti roman, eu am inceput chiar sa spun asta cu mandrie. Utopica este - fiind mai mult cu rol de gluma in textul meu initial - partea in care hotii s-ar transforma in colectionari (e nevoie de alte trasaturi de caracter). Inchisoarea este intr-adevar locul destinat hotilor..., totusi nu prea cred ca o sa vad in curand pe cineva la inchisoare pentru ca a furat roti de locomotiva la scara 1:87. Atitudinea cumparatorului cred totusi ca poate influenta piata.
Sa speram ca Roco va face ceva, daca nu imi iau inima in dinti si imi voi ceferiza Fleischamnn-ul BR38 in seria 230 epoca 2 sau 3, mai ma gandesc...
Ciao,
 
buna,

socotind ca acum 38.10 (P8) Fleischmann se gaseste in diferitele sale versiuni relativ ieftin, nu ar fi o alegere proasta! modelul este vechi insa de buna factura, ceea-ce se poate spune si despre 57.10 (G10) Roco, ambele ar fi o baza buna de plecare...

vezi numai ce versiune alegi, unele se aseamana mult cu cele CFR prin dispunerea domurilor, accesorii pe cazan, etc...

mai recent in Germania au reaparut spalatorii carpato-mioritci de parbrize, chiar ieri am prins un cuplu in Freiburg si inca unul izolat in Offenburg, cine stie cum o fi ajuns pe acolo...
 
O sa fac putin pe avocatul diavolului:

ce misto e sa te dai mare patriot cand esti plecat :afara:... am mai intalnit specimene din astea, cum miroseau putin a italia si franta cum incepeau sa ne tina prelegeri despre cat de urat este sa fi roman. da, e urat sa fi platit ca un indian si sa nu iti ajunga banii de mancare, dar domnilor nu putem fi toti manageri ( a se vedea CRIZA ). unii trebuie sa se sacrifice ca sa o duceti toti bine, unii trebuie sa fie si jos langa strung si sa deie la pila 8 ore. cum credeti ca dintr/un salar de 15 mil pe luna poti sa tzii si familia si sa ai si un hobby ??? sau scuze, ar trebui sa muncim mai mult, stiu, dar uite ca nu prea ne mai ajunge timpul. Cat despre asa numitele canale oficiale, dati/mi voie sa nu amintesc despre "adaosul comercial" practicat de toti. cum e posibil ca un produs de 12 E (pret de iesire din fabrica) sa ajunga la aproape triplu ? hai sa nu ne mai amagim, pe unii ii paste falimentul, E CRIZA DOMNILOR, ati uitat? Si poate ca nu ar fi o piata gri daca nu ar fi sustinuta din interior de cine trebuie, cu regret va spun dar asa se face peste tot, se numeste supravietuire. aruncati o privire peste gard in china, acest "miracol" pe care toti il injuram, cum au reusit sa ne distruga economia mondiala doar pt ca ei produc mai ieftin... poate un roco in china, ce ziceti?

Sa aveti o zi buna, luati ce am scris mai sus ca pe un "pamflet", nu am nimic cu nimeni, nu vreau sa jignesc pe nimeni si mai ales vreau sa intelegeti ca sunt multi care injura printre dinti ceea ce s/a scris aici, dar cumpara in continuare produse "gri"
 
Cu multe afirmatii de aici nu pot sa fiu de acord.
Nu sintem obligati sa ne ocupam de acest hobby daca nu ne permitem.Cred ca nu exista o lege care sa te oblige sa furi daca e criza si cu atit mai mult sa practici modelismul feroviar.
Pe de alta parte,a afirma cu atita strasnicie ca sintem un neam de hoti mi se pare deplasat si nu ii face cinste persoanei care sustine acest lucru.Dar asta e o alta poveste.
Problema majora in asemenea fabrici este sistemul de paza care e deficitar sau corupt.
De ce de la Nokia Jucu nu a disparut nici un telefon?De ce de la SEWS-R nu a disparut nici un cablu?Sint doar 2 dintre locatiile cu care am contacte.
Credeti ca daca ar fi fabrica de Roco in India nu s-ar fura?
 
si sa nu mai aud pe cineva cum ca romanii nu ar fi hotii Europei!

adevarul? se fura pe rupte, se fura din containerul cu rebuturi si apoi se fura direct de pe linia de productie pentru a le completa, apoi se vand pe diferite canale si ajung pana si aici la noi... sunt mandru de asta? nu am de ce, deoarece constat ca fac parte dintr-o natie de hoti!

Ce sa-i faci mai Horia, acum intelegi si tu ca lagarul de concentrare de pe macheta mea nu era pentru cine credeai tu...


PDI
 
Cand am vazut topicul, ma steptam si eu la o discutie "modelistica" despre ROCO, stiti, firma aia care face trenulete! :p
Sa aflu si eu mai multe despre ce facea inainte de '75, adica de prin '67 cand s-a infiintat.... Ca doar e in cadrul "despre producatori".
Si aflu ca "romanii sunt hoti" - pai asta o stiam, dar nu mai hoti ca .... ma abtin ca se supara Horia...

Dragilor, site-ul asta nu mai are moderatori?

PDI
 
Cand am vazut topicul, ma steptam si eu la o discutie "modelistica" despre ROCO, stiti, firma aia care face trenulete! :p
Sa aflu si eu mai multe despre ce facea inainte de '75, adica de prin '67 cand s-a infiintat.... Ca doar e in cadrul "despre producatori".
Si aflu ca "romanii sunt hoti" - pai asta o stiam, dar nu mai hoti ca .... ma abtin ca se supara Horia...

Dragilor, site-ul asta nu mai are moderatori?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.