Ridicarea automata a pantografului la locomotive

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LE1500KW

Active Member
26 Iunie 2007
203
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
De curand ma traznit ceva prin cap: La locomotivele electrice,cand se baga tensiune pe sina pantograful sa se ridice automot fara sa-l mai ridicam cu ajutorul maini.Dar trebuie gasit un mecanism eu,m-am ganti la o bobina care sa-l actioneze.Astept idei si pareri din partea voastra :D :D
 
Un sistem cu roti melcate , actionate de un minimotoras cum sunt cele care produc vibratiile la telefoanele mobile ar fi o idee
 
prin functia suplimentara de la decodor (firul mov la decodor essu) sau legat direc cu luminile , cand aprinzi farurile sa se ridice pantograful opus farurilor albe (ca in realitate)
 
Trebuie facuta o schema electrica/mecanica pt a pune in aplicare,care vrea sa ma ajute sa ma contacteze la id-ul cr1s71full
 
mai...deja exista asa ceva la Maerklin/Trix,locomotiva electrica E03 sau 103 cum
vreti,are un servo care ridica si coboara pantografele,bineinteles si un decodor cu
sunete aferente :D
sa ma uit mai bine,dar parca si Fleischmann ar scoate treaba asta cu panto.
automat
 
da, o vazusem si eu, dar nu-i mai stiam numele :)
aici e filmul:
http://youtube.com/watch?v=3z0ugr3_78U&feature=related
 
Deci mecanismul este simplu! Eu lucrez acum la unul. Roata melcata nu este o idee buna, deoarece, pantograful trebuie sa joace pe fir iar melcul al tine blocat intr-o pozitie ferma. Nu toti stalpii sunt fix la aceeasi inaltime! Ideea e simpla! O sa fac un desen azi! Un motoras de telefon cu un fir de nailon flexibil dar neelastin adunat pe un tambur. Cat timp pantograful e jos, motorasul al trage prin rularea firului pe tambur si-l tine strans. Cand vrei sa urce, slabesti firul, un arculet urca-trage patnograful la inaltimea maxima permisa de stapli si retea dar ai permite flexibilitate sa urce si sa coboare dupa fiecare stalp tinand linia de contact in permanenta lipita de talpa pantografului! Fireste, totul facut sub acoperisul masinii!

Iata schita ideii mele! Tot asa gandesc sistemul pt. macara insa tot stau in rotile dintate si melcul pt minimotoarele de telefon. Sunt foarte subtiri si nu gasesc inca solutia pt. fixarea lor pe axul motor!
pantograff.jpg
 
@train

nu. e suficient sa legi pirghia la mijlocul resortului. pentru a putea sa tensionezi pantograful pe catenara, oferindu-i astfel si posibilitatea de a urca daca linia de contact e un pic mai sus decit nivelul maxim la care se poate ridica doar din sfoara.
 
Deoarece acum am vazut acest topic la care ma gandisem si eu de cand am acest hobby, m-am hotarat sa impartasesc si eu ideea mea si poate unii o vor putea realiza.
Eu ma gandisem la un electromagnet care sa atraga si sa respinga pantograful facandu-l astfel sa se ridice si sa coboare cum cred ca este de altfel in acest videoclip: http://www.youtube.com/watch?v=SogSwBWczKE&feature=related
 
Pentru a asigura si mentinerea pantografului pe firul de contact trebuie introdus intre pirghia de actionare ce ridica pantograful si bratula acela in forma le "L" - un arc si atunci pantograful va rula exact pe fir in functoe de inatime...asa este si in realitate ...