revizie tehnica V160

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ionel32

Active Member
24 Martie 2010
141
0
tr severin
LOCATION
tr severin
Cand am achizitionat v160 prima data am pus-o pe sina sa vad daca merge ,binenteles ca nu mergea decat daca o impingeam de la spate ca pe un CATAR care nu vrea sa se urneasca de pe loc .
Am desfacut locomotiva si cand am vazut ce este in ea ,vorba lui LDH ,putin spus dezastru .


Am desfacut motorul care era foarte mizerabil ,colectorul am observat ca nu era prea mult uzat . Am curatat totul , am centrat rotorul care din cauza uzurii freca in stato, am lipit din nou bobinele ,am pus alte fire si pot sa spun ca merge bine si dupa reparatie arata cam asa.


Am mai incercat sa mai pun cate o pereche de roti dar au garda prea mica.
 
La boghiul din imagine se mai vede ca mai are locas pentru o pereche de roti la celalalt boghiu este tot la fel dar rotile pe care le am eu au garda mai mica.
 
:) imi aduc aminte cu cata hotarare am montat si eu lumini rosii pe mocanita mea hf110 (aia verde), acum mai ca as desface/o sa le dau jos. tot asa am zis, arata bine cu faruri rosii in spate...
asa ca , o fi aratand mai bine dar ar trebui sa dai jos v160 de pe ea.
 
Asta pana te plictisesti de ele si dupa aceea vrei altceva.
Asa si eu poate la pun acuma si mai tarziu le dau jos sa la pun la cine stie ce vagon sau locomotiva .
Imi spuneti si mie se desfac cumva.
 
ionel32 a spus:
Asta pana te plictisesti de ele si dupa aceea vrei altceva.
Asa si eu poate la pun acuma si mai tarziu le dau jos sa la pun la cine stie ce vagon sau locomotiva .
Imi spuneti si mie se desfac cumva.

Ce sa se desfaca?
Fii mai explicit cu intrebarile pentru a putea primii raspunsurile corecte.
 
Ma refeream la luminile rosii de pe mocanita lui d0ru_b ca acuma vrea sa le dea jos .Poate asa am sa fac si eu cu rotile de la v160 ,acuma le pun si dupa un timp le dau josca ma plictisesc de ele.
 
Buna fratilor,

In familia V160 (BR210, 215, 216, 217, 218, 225) nu a existat nici o locomotiva cu 6 osii... Asra daca facem abstractie de BR230 (V320) pe care unii o considera ca facand parte tôt din familia V160 ;)

Insa daca am vazut Heeresfeldbahnlok cu lumini rosii in spate, de ce nu si o 216 pardon V160 cu 6 osii... Zicem ca au exportat-o in Mauertania si acolo se merge cu 15 tone pe osie ;)
 
@ionel32 vezi si tu cum ar arata cu inca o pereche de roti in mijloc, iar daca tie iti place atunci da-i bataie.
Vezi totusi sa aibe ceva aspect si sa nu stea roata cumva ciudat intre arcuri sau mai bine zis sa nu fie gol locul unde ar venii axul.
Fa o poza cu toata partea care acopera rotile si poseaz-o.
 
Socotind ca boghiul de V160 fie are arcuri cu spire (cate 4) fie elemente Megi centrale, nu are cum sa dea bine cu o osie in plus...

Insa daca tôt e bataie de joc, apoi sa fie pana la capat, nu? :(
 
cauta cu GOAGAL V160 si V180 si vezi diferentele.
Sau vezi aici:
http://www.bahnbilder.de/name/galerie/kategorie/Deutschland~Dieselloks~V+160+DB.html

http://www.bahnbilder.de/name/galerie/kategorie/Deutschland~Dieselloks~BR+228+%28DR+V+180,+BR+118%29.html

cauta in cele doua ca sunt mai multe pagini la fiecare
 
Am vazut , sunt frumoase foc , imi plac foatre mult .
Dupa cate am observat eu decat v180 are trei roti v160 are cate doua.
Mersi mult.