Reparatie Minitrix V60 cu interfata digitala la scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

brcosminp

Well-Known Member
Trenulist
4 Septembrie 2009
541
1
Bucuresti
YAHOO
brcosminp
LOCATION
Bucuresti
Am intrat de curand in posesia unei V60 de la Minitrix complet dezasamblata - la nivel de perie de motor. Am reusit sa o aduc intr-o stare rezonabila (subansamble mari) insa nu este finalizata, am convingerea ca lipsesc anumite piese si sunt cateva care nu-si gasesc locul, ma rog, e un puzzle prost rezolvat. Ma poate ajuta cineva cu poze ale acestei loco un pic mai in detaliu pentru a putea inventaria componentele majore, am tot cautat pe net insa am gasit info doar pentru versiunea mai veche de la mtx- cea fara interfata digitala. Va multumesc mult anticipat pentru ajutorul dat in vederea aducerii la viata a unei micute ce nu a mai mers de vreme buna. In momentul de fata functioneaza insa imi lasa o puternica impresie gen mini-Frankenstein...nu e tocmai ce ar fi vrut mtx sa figureze in prezentari colectii personale :))
 
Poate te ajuta asta:
http://medienpdb.maerklin.de/product_files/2/pdf/12581_betrieb.pdf


eu am pe stoc aceasta locomotiva, daca doresti pot sa fac cateca fotografii in wekend:
http://www.hgd.ro/T12584.html
 
Domnu cosmin haide la o vizita pe la Je, o desfacem pe aia pe care o am eu si vedem ce e de reparat, ce lipseste, ce e in plus.... etc. Daca nu poti o sa fac cateva poze si eu, poate te ajuta cumva.
 
Hgdan, wow, nu stiu din ce joben ai scos link-ul insa este exact ce-mi trebuia....
Pentru siguranta ma voi deplasa si la Dragos. Va multumesc mult amandurora !!!
 
hgdan a spus:
Poate te ajuta asta:
http://medienpdb.maerklin.de/product_files/2/pdf/12581_betrieb.pdf

la voi deschide PDF-ul? :confused:

mie imi deschide un gif cu marklin! :(

nu as fi intrebat dar tot acolo am mai incercat eu sa deschid si alte pdf-uri si imi arata acelasi gif.

tnx
 
Si la mine se deschide tot un .gif Maerklin, insa daca dau "copy-paste" adresei direct in browserul Mozilla merge perfect!
 
Dragi prieteni, operatia a reusit, pacientul este mort :)) Dpdv tehnic loco a fost asamblata corect, lipsea un ax pe care l-am improvizat cu succes si in plus era o piesulica ce si-a gasit locul gratie schemei din link-ul providential...Problema pentru care micutza a fost descompusa era motorul mai precis periile acestuia care sunt metalice (fiecare fiind compusa din 3 "furci" - la motorul meu cate 2 de la fiecare polaritate fiind istorie..). Dupa ce am asamblat-o frumusel am lasat-o cca 3 min sa mearga intr-un singur sens insa dupa ce i-am schimbat sensul probabil una din perii s-a dat peste cap si ... liniste. In mod sigur trebuie sa-i re-creez acele perii deoarece nu mai au aceeasi rezistenta si prima solutie venita-n cap a fost sa folosesc materialul ce colecteaza curent de pe sine in vederea iluminarii vagoanelor pentru ca perii ca piese de schimb nu cred ca se gasesc. Intrebarea este daca a mai bricolat cineva asa ceva sau daca imi poate da un sfat in vederea alegerii unui material suficient de rezistent pe post de perie... Va multumesc inca o data pentru suport
 
Interesant.... o sa incerc chiar acum, ma bagasem resemnat in pat ...... nu mi-ar fi trecut in veci prin cap o asa treaba....ma uit deja stramb la unitatea de cd, si ea se uita destul de urat la mine parca simte ce am de gand... dar gata cu vorba, la treabaaaa... merci hgdan, din nou !!!
 
:)) asa cum i-am sms-uit si lui dragos...prea tarziu :)) pentru cd-rom, desigur...era o piesa veche, oricum ii venea randul mai devreme sau mai tarziu si era in stare de semi-nefunctionare cd-uri nu mai citea probabil ar fi citit numai scris de mana, anyway, am gasit 2 motoare ce vor intra curand in operatie. m-a cam luat somnul insa tre sa vad periile alea altfel o sa visez numai perii :lol:
 
interesanta treaba cu diferenta de timp, cineva doreste sa ne culcam cat mai tarziu...dap..raportez 2 ore si la bucuresti...
 
si... DAAAA...motorul care controleaza sertarul are perii cu 3 furci, I FEEL GOOOD, multumesc baieti, i'm back on the track
 
Multumesc, o sa postez cateva poze cu evolutia situatiei. Abia maine o sa ma reapuc de ea.
 
Intre timp mestereala a luat sfarsit. V60 merge bine merci si e ca un fost bolnav in scaun cu rotile care realmente fuge. Va multumesc tuturor inca o data in special lui hgdan. Si am reusit sa-i pun si un dz125 :D . Intre timp m-am apucat de o alta mestereala - am 6 loco vechi piko pe care vreau sa le aduc in prezent prin inlocuirea motoraselor si toate chestiile electro-tehnice din casa cu piese in miscare imi par viitoare victime. Mai detineti vreun pont pentru operatiunea de inlocuire, am gasit ceva pe ebay- un sasiu cu motor la N, partea proasta e ca are axul cam scurt pentru a pune 2 melci, ar ramane varianta cu un melc intr-o parte si volanta in cealalta insa nu cred ca mai are tractiune - in schema actuala are 4 osii de tractiune, daca renunt la 2 as putea ca de pe ele doar sa culeg curent iar pe celelalte 2 sa pun cauciucuri pentru o tractiune mai buna. Va multumesc inca o data pentru sugestiile primite si pentru cele viitoare. Seara buna !
 
Salutare Cosmin,

Daca vorbesti de locomotivele Piko scara N, este de fapt un singur sasiu "standard" cu doua boghie folosit la mai multe variante de locomotive Diesel sau electrice. Daca te uiti la modul cum este angrenat boghiul o sa vezi ca de fapt numai doua dintre osii sunt realmente motoare, deci nu 4 osii (in fine, nu stiu ce varianta ai tu, s-ar putea sa fi scos si o varianta mai imbunatatita cu patru osii).

Oricum, ideea de a pune cauciucuri de tractiune = mai bine NU! Din experienta mai multor colegi de aici de pe forum, cauciucul de tractiune nu face decat sa-ti creeze probleme suplimentare prin murdarirea sinei!

Ideal ar fi sa nu modifici modelul original, ci sa inlocuiesti partile defecte cu parti originale aflate in buna stare. Pe eBay se gasesc parti componente suficiente ca sa faci ce e nevoie.

Eventual, daca piesele respective au o mare valoare sentimentala si crezi ca merita investitia, poti incerca o re-motorizare SB (vezi aici: http://www.sb-modellbau.com/product_info.php?products_id=1579&cPath=254_75_151 ) Totusi, parerea mea este ca modelele Piko sunt depasite ca tehnologie si nu merita efortul financiar. Am si eu niste modele Piko in colectie si le pastrez din motive sentimentale, insa in practica in comparatie cu orice model Arnold, Fleischmann sau Minitrix ele se misca pe sine precum niste curci bete!

;-)