Remiza Jiblea (Calimanesti)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pervazuri (braurile mici din setul Auhagen 41205) , cercuri de caramida din rasina avand la baza cercurile decupate laser de catre sogarD (multam fromos!)



Si toti peretii, aproape gata, trebuind ceva retusuri la grilaje si lufturi.



Apoi urmeaza ferestrele si "ridicarea". Pana atunci va doresc Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!
 
Ferestre, fasii de styrene de 0,25 x 0,5 mm, vopsite in prealabil, lipite pe "geamuri" din styrene transparent de 0,4 mm.. In total, 11 ferestre + partile superioare, multa munca si o gramada de frustrari cauzate de adezivul care se intindea peste tot, in ciuda cantitatii infime depozitate cu varful unui ac. De aici si petele de adeziv pe ferestre. Ma bate gandul sa refac ferestrele...ma mai gandesc.



La locul lor



Si fatada completa, cu tot cu "crenelurile" pentru grinzile acoperisului.



De altfel, am lucrat in paralel la toate cele 4 laturi ale constructiei si le-am dat gata cam in acelasi timp.



La interior, am izolat cu banda adeziva de hartie, pentru a reproduce schemele de vopsire specifice epocii . Eu inca imi aduc aminte de vopseaua in ulei pana la nivelul pieptului aplicata pe peretii scolilor, atelierelor, diferitelor institutii publice sau chiar pe coridoarele si scarile blocurilor de locuinte. Vopseaua, de tip enamel (Revell), am aplicat-o cu pensula , pentru un mai mare control . Cu aerograful ar fi fost mult de izolat, de altfel interioarele putin vor fi vizibile. La momentul fotografierii inca lipseau vreo 2 maini de vopsea.

 
Fazele intermediare "ridicarii" ,

Fara prea mult text si explicatii, ca nu prea am ce...jumatatile (pe axa diagonala)



Si la interior, deja vopsite... pe fundal se pot observa peretii interiori, la uscat.

 
Bogdane, folosesti un terminal "normal", nu? Fara divaisuri de buzunar si alte gadgeturi...

Si am pus-o pe picioare! :D



Restul...la anul!

Revelion placut!
 
Multam! :)

La interior am lipit si peretii si am aranjat un posibil scenariu de "lucru"...un strung, un banc, o masina de gaurit si ce o mai fi fost pe acolo...


 
:wink:

Desi lucrez pe 3 "fronturi" , am facut poza doar la culoarul de trecere



Il pun pe stand-by si ma ocup de fundatie si de tavan.
 
Tavanul, o bucata de plastic, cu gaurile de rigoare pentru "becuri" si o mana de primer (pe ambele parti), sa nu imi treaca lumina in pod. :p



"Becurile", cate unul pentru fiecare incapere...LED-uri SMD alb-cald , aplicate o bucata de plastic, ce vor fi lipite peste tavan

 
Se incing un pic si nu as vrea sa topesc ceva pe acolo. Si astea se apropie destul de mult de lumina unui bec incandescent. In caz de nevoie, o "spalatura" cu putin galben si se rezolva problema. :)
 
Instalatia electrica montata, 2 grupuri legate in paralel, fiecare grup avand 2 LED-uri inseriate cu o rezistenta de 1,5k





Pana repar sursa de curent pentru a proba luminile, amenajari in vederea amplasarii atelerului


 
Fundatia ,din polistiren extrudat, cu o mana de vopsea





O ansamblare rapida, de proba





Probe de lumini





LED-urile din stanga au intensitatea luminii mai mare decat a LED-urilor din dreapta, cu toate ca am folosit rezistente identice , de 1,5 k, de fabricanti diferiti.
Nasol, trebuie sa desfac si sa fac iarasi. :p