Remiza Jiblea (Calimanesti)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
victorian a spus:
...astept cu interes sa vad cum o sa faci o matura asezata frumos intr-un colt...

Daca tot ai bagat batul printre gard, m-am jucat putin cu letconul si cabluri multifilare. Eram curios sa vaz ce o sa iasa.




Si ca sa se vada mai bine, le-am rezemat de bancul de lucru. :p



P.S. Ar mai fi de facut pisica si sorecele :roll:
 
Dementiale kit-urile! Arata altfel in remiza decat in vitrina magazinului.
 
Revenire... :D

Aerisiri, facute din baghete de pin 2x2 mm si fasii de lemn de 4 mm latime pe 0,5 mm grosime, debitate la 2 x 0,5 mm.



Si un montaj de proba



Pentru interesati, mentionez ca dimensiunile aerisirilor de la remiza Jiblea sunt putin diferite fata de remizele cu 2 locuri, precum cele de la Focsani, Calafat, Predeal, etc. Modul constructiv este asemanator, difera insa latimea acestora.
Ii multumesc lui victorian pentru sprijinul acordat , punandu-mi la dispozitie desenul (detaliul) pentru aerisirile de la remiza Focsani.
 
Excelenta munca cosmin, detaliile pe care le-ai realizat sunt absolut superbe si arata ca originalul! Spor in continuare :aplauze:
 
nu pot decat sa ma bucur (la fiecare postare de-a ta) si sa admir munca pe care o faci la orice proiect de al tau.

stima si respect!
 
smotocel,

multumesc frumos!

Mici avansuri, pe masura timpului, alternand lucrul cu alte proiecte, ca sa nu imi vina greata de la atatea scandurele si baghete.



Explicatie:

panourile cu grilajele de aerisire au fost dispuse in mod alternativ, deoarece aceasta este solutia optima pentru montaj, permitand montarea numarului maxim de grilaje pe masa de lucru , avand in vedere ca nu se pot monta toate panourile intr-unul singur si apoi aplicat pe acoperis. Astfel, grilajele ce vor trebuie montate efectiv pe remiza se reduc la 8 (dintr-un total de 40 , 20 pe fiecare parte - fiecare grilaj avand cate 8 scanduri inclinate).

In imaginea urmatoare este vizibila structura unui panou intermediar, grilajele de la extremitati vor trebui lipite la "locul faptei", lucru deloc usor.

 
Progrese mici cu multa munca...
cosmin78 a spus:
... grilajele de la extremitati vor trebui lipite la "locul faptei", lucru deloc usor.

Am evitat acest lucru recurgand la un artificiu constructiv.

 
Si am terminat grilajele, ventilatiile sau cum le-o zice!
Urmeaza restul structurii si apoi , buba cea mare, tiglele buclucase.


 
Va multumesc pentru atentie! :)

Initial nu aveam de gand sa reproduc intocmai structura aerisirilor, insa m-am razgandit.