Remiza Jiblea (Calimanesti)

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
6.006
284
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
victorian a spus:
...astept cu interes sa vad cum o sa faci o matura asezata frumos intr-un colt...

Daca tot ai bagat batul printre gard, m-am jucat putin cu letconul si cabluri multifilare. Eram curios sa vaz ce o sa iasa.

Si ca sa se vada mai bine, le-am rezemat de bancul de lucru. :p

P.S. Ar mai fi de facut pisica si sorecele :roll:

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
5.622
988
Iași
Dementiale kit-urile! Arata altfel in remiza decat in vitrina magazinului.

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
6.006
284
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Revenire... :D

Aerisiri, facute din baghete de pin 2x2 mm si fasii de lemn de 4 mm latime pe 0,5 mm grosime, debitate la 2 x 0,5 mm.

Si un montaj de proba

Pentru interesati, mentionez ca dimensiunile aerisirilor de la remiza Jiblea sunt putin diferite fata de remizele cu 2 locuri, precum cele de la Focsani, Calafat, Predeal, etc. Modul constructiv este asemanator, difera insa latimea acestora.
Ii multumesc lui victorian pentru sprijinul acordat , punandu-mi la dispozitie desenul (detaliul) pentru aerisirile de la remiza Focsani.

Electricul

Well-Known Member
Trenulist
20 Decembrie 2008
726
0
Satu Mare
Excelenta munca cosmin, detaliile pe care le-ai realizat sunt absolut superbe si arata ca originalul! Spor in continuare :aplauze:

smotocel

Well-Known Member
Trenulist
10 Octombrie 2012
580
0
Timisoara
nu pot decat sa ma bucur (la fiecare postare de-a ta) si sa admir munca pe care o faci la orice proiect de al tau.

stima si respect!

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
6.006
284
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
smotocel,

multumesc frumos!

Mici avansuri, pe masura timpului, alternand lucrul cu alte proiecte, ca sa nu imi vina greata de la atatea scandurele si baghete.

Explicatie:

panourile cu grilajele de aerisire au fost dispuse in mod alternativ, deoarece aceasta este solutia optima pentru montaj, permitand montarea numarului maxim de grilaje pe masa de lucru , avand in vedere ca nu se pot monta toate panourile intr-unul singur si apoi aplicat pe acoperis. Astfel, grilajele ce vor trebuie montate efectiv pe remiza se reduc la 8 (dintr-un total de 40 , 20 pe fiecare parte - fiecare grilaj avand cate 8 scanduri inclinate).

In imaginea urmatoare este vizibila structura unui panou intermediar, grilajele de la extremitati vor trebui lipite la "locul faptei", lucru deloc usor.

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
6.006
284
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78