Remiza depou Home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Big_boy

Well-Known Member
9 Ianuarie 2009
460
18
57
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Deoarece criza se acutizeaza si fondurile devin din ce mai putine pentru achizitii trenulistice...cu toate ca suntem nevoiti ca pentru o "rectificare de buget familiar" sa batem covoare , sa participam mult mai mult la bucatarie si sa facem mult si diverse "alte cele" pentru a obtine un mic fond pentru cate ceva la scara H0....am incercat si m-am apucat sa imi confectionez din carton de 1 mm si altele similare, o semiza home made.
O sa va prezint cateva poze cu realizarile de pana la aceasta data...desi mai am mult de lucru...
[url=http://i833.photobucket.com/al...albums/zz257/Bigboy1967/th_DSC01764.jpg[/img][/url] , , , , , ,[/img]
 
Salut,
restrictiile financiare devin o constanta a vietii cotidiene, ca si restrictiile de viteza pe magistralele cfr 8) .
Oricum inceputul este ok, continua pe linia aceasta, in sistem home made se pot face multe lucrari pentru o macheta, scara H0 permite aceasta, mai ales la cladiri.

Spor la treaba si asteptam continuarea.

Ca sfat, interpretabil in sensul "cum as face eu" ar fi ca la geamurile cu impartire rectangulara, cele din multe bucati, cum le ai tu acolo, sa cauti o metoda mai simpla de executie si care totodata permite obtinerea de repere cu grad ridicat de reproductibilitate. Mai pe romaneste ce vreau eu sa spun: acolo unde ai zabrele, poti incerca doar simularea lor cu um marcher sau eventual le poti realiza in relief tragand cu vopsea mai groasa. O alta posibilitate, din pacate mai costisitoare, consta in cumpararea de decupaje laser din tara sau de afara. Eu am cumparat cadre de ferestre drepte si circulare de pe ebay, din turcia, pretul insa fiind destul de mare pentru o bucata de carton. Am gasit insa o firma in tm, care face gravari laser si care probabil la grosimea respectiva ar putea face si debitare laser, si dupa ce voi obtine niste fisiere grafice dupa produsele cumparate, voi cere si un pret local pentru a vedea daca ies mai ieftin.

Cu cadre de usi si ferestre decupate din carton sau plastic si cu pereti realizati home made din carton sau forex pot iesi lucrari corespunzatoare.

numai bine
 
Multumesc pentru pareri .
Vad ca esti din Timisoara....daca reusesti ceva cu firma aceea care taie cu laser, te rog sa ma tii la curent cu tarifele sa vad daca merita efortul financiar...
Personal m-as bucura si de o firma care face lucrari de decupare in carton cu o imprimanta cutter ( gen CraftRobots)
In ceea ce priveste cumpararea de pe ebay....e destul de dificil deoarece de multe ori transportul coletului este destul de mare 17-19 euro/colet iar pentru astfel de produse cred ca aproape costa transportul cat si produsul...
 
salut

da banii sunt o problema si vor fi intotdeauna in tara noastra bananiera.

nu pot decat sa ma bucur sa aflu ca avem local in timisoara o asemenea firma. daca o stii te rog da-ne mai multe detalii.

sopr in continuare
 
O sa iau legatura cat de curand cu cei cu debitarea, singura problema este lipsa de timp pentru a creea un fisier corel. Costurile lor din cate mi-au spus, sunt dependente de timpul masina, din fisier afla practic lungimea debitarii deci timpul cat lucreaza laserul.

Ramele din carton decupat eu le-am luat cu 5 lire, transportul a fost gratuit. In general am platit pentru transport 2.5 lire. Cel mai bine e de comandat din tari ue, eu prefer UK, coletul ajunge acasa in mana in 5-6 zile, in conditii ok. Dupa ce voi apuca sa iau legatura si cu firma de aici, vom vedea care sunt diferentele de pret. Pentru repere mici decuparea laser este singura solutie, nu spun ca nu s-ar putea si manual, insa timpul de excutie ar fi imens.

Referitor la firma in cauza, nu este nici un secret, eu am luat legatura (intamplator) cu magazinul de modelism care se gaseste pe Lucian Blaga. Cei de acolo vand diferite repere si fac si gravura laser. Am inteles ca au facut gravura pentru diferiti modelisti din tm, la scara mai mare, unde practic au modelat tamplarie model vechi in carton.
 
Imi dau si eu cu parerea.
Remiza arata foarte bine, imi place ca e mare si imi place structura.
Nu stiu cat de problematici sunt banii, acum depinde de tine daca vrei sa cumperi sau sa construiesti tu depinde cata satifactie vrei sa ai si cat de .

Offtopic. Asta cu tara bananiera este o porcarie pe care o intalnesc la tot pasul. Daca vrei sa arunci cu noroi in cineva nu o face generalizand. Tara nu are nici o problema ci unele persoane care o locuiesc.
Doi la mana, din moment ce nu se face diferenta dintre modelist si coletionar nu vad de ce ne enervam.
Poate pe forum la un moment dat sa se creeze o categorie dedicata vanzarii sau schimbului de lucrari "facute acasa" sau "pe acasa"!?!
 
cred ca toti suntem colectionari la inceput si pe urma vrem sa vedem cum e cu modelele "facute de mana ta" si asa devenim modelisti in adevaratul sens al cuvantului. asteptam poze noi cu evolutia lucrarii. :cafea:
 
Daca cineva cunoaste o modalitate de automatizare pentru deschiderea usilor il rog sa imi dea cateva idei...
Am gasit eu cate ceva pe net....dar mi se par destul de complexe si costisitoare...
 
Acum depinde de situatie, in unele cazuri exista proiecte care raman in stand by din lipsa de timp sau pentru ca se lucreaza la altceva.

In modelism apare de multe ori situatia cand se lucreaza intens la o macheta, dupa care pentru a se evita monotonia se lucreaza cu totul altceva. Majoritatea modelistilor au de altfel mai multe machete in lucru simultan, in diferite stadii de avansare.

Parerea mea este ca autorul cand va dori sa prezinte alte aspecte o va face.