Remiza circulara 1:87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LDH

Well-Known Member
Trenulist
3 Septembrie 2016
6.938
5
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
LOCATION
Bucuresti
:cafea:

Va mai aduceti aminte de Andrei invitatul nostru la club?

Probail ca nu desi a venit la club cu doua realizari de exceptie cu atat mai mult cu cat sunt construite de la zero.

Ei, cum o fi, pentru aducere aminte AICI

A inceput alta lucrare de la zero care este asa cum scrie in titlul subiectului.

Din motive obiective momentan nu poate posta pe forum si m-a rugat sa-l ajut dupa ce am obtinut promisiunea, a jurat pe rosu :D , ca o sa finalizeze el articolul cand o sa aiba posibilitatea iar lucrarea o sa ajunga si la club pentru studiu.

Tin sa va spun ca io si cu drg sau drg si io nu ne mai incapem in piele ca poate fi prezentata lucrarea.
Motivele sunt cat se poate de clare si ca sa nu intrebati va spune io ca o parte din idei si schite apartin lui drg si je.

Si acuma cateva fotografii care spun totul despre indemanarea lui Andrei si grija pentru detalii

Vederei de ansamblu



Detalii de capat



Vedere de sus



Daca producatori consacrati de kituri de montaj Faller sau FLM si-au permis, probabil datorita notorietatii, sa nu acorde o atentie prea mare detalierii fermelor ei bine Andrei nu si-a permis acest lucru.
Norocul lui si al nostru ca nu este un FLM ca sa vedeam detalii.

Pe langa faptul ca fiecare ferma este realizata manual, material de baza bagheta din lemn, a facut talpile superioara si inferira precum si stalpii constructii compuse.

Oare de ce s-o fi chinuit atat cand putea trasa pe placaj de 4 mm si apoi sa traforeze ferma?

Desi cam neclare unele fotografii, in vederea de sus se poate vedea modul de realizare.

Sper sa aibe rabdare si sa mentina stacheta sus si in continuare in ce priveste detaliile.

Cum mai iau niste fotografii de la el "pac la razboiu".

Pana atunci spor la modelit tuturor!

:cafea:
 
asa remiza trebuie lasata fara usi si acoperis :p altfel cum am mai vedea lucrarea
de arta interioara? :)
 
Ma bucur ca va place si sincer astept si eu cu nerabdare continuarea.

Legat de acoperis are mai multe variante. Sa vedem pe care o alege.
LDH a spus:
Pe langa faptul ca fiecare ferma este realizata manual, material de baza bagheta din lemn, a facut talpile superioara si inferira precum si stalpii constructii compuse

Se cuvine o rectificare.

Materialul folosit este balsa de 1 mm grosime taiat fasii la dimensiunile necesare.
Care or fi alea? :confused:
 
pai de ce le-a mai taiat,fasii din astea se gasesc gata debitate,chiar azi mi-am luat
in set de cate 25 buc
 
:D :D :D
nexam zaibar
te intelesei demult,inainte de sa scrii :p
luai de la El Corte Ingles si ,culmea,nu aveau profile rectangulare :(
la orice magazin de modelism ar trebui sa se gaseasca lemn de balsa
 
cosmin78 a spus:
:D :D :D
nexam zaibar
...
la orice magazin de modelism ar trebui sa se gaseasca lemn de balsa

Nasol cu zaibarul dar promit ca in toamna cand sigur mai merg in Oltenia iau si pentru tine o dămijană numa' sa-mi spui cum sa ajunga la tine.

Cat priveste magazinele de modelism astea sunt asa de multe incat iti ajunge degetul de la o mana sa le numeri si daca tot sunt multe dupa ce le-au infiintat repede le desfiinteaza si mai repede.

Deci de aprovizionat de pe unde putem.
Sierra are stand dar nu totdeauna este la zi cu aprovizionarea asa ca merge si balsa foi pe care sa-l taiem.

Te pui contra daca unii dintre noi vor sa fie masochisti si sa se chinuie sa taie baghete sau fasii?

Pai daca luam totul din cutie unde mai este placerea?

Revin dupa o :cafea:
 
fiecare cu goanga lui...
e faina lucrarea(remiza),astept continuarea
e facuta pentru ce unghi intre sine?
 
ma bate gandul la una demult,insa cu o structura interioara mai simpla,cum a facut
si lok...asta ca sa sa le fac in ciuda celor de FLM cu tot cu remiza lor de 60euro
 
pai ce mi-ai indicat tu nu este la fel cu ce structura remizei de mai sus,acoperisul
este in doua ape,cel din topic este in 4 ape....
cautai planurile de le-ai pus odata pe forum,dar de cand cu restructurarea se pare
ca au disparut (ca de altfel si multe din mesajele mele)
 
Nu, amandoua remizele au acoperisul in doua ape numai ca remiza lui Andrei are o structura suplimentara pentru trapele de ventilatie

Nu am gasit nici eu si am cauta destul de bine

Dar uite un link spre un subiect unde incepusem discutia dar nu am finalizat

http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=1363&postdays=0&postorder=asc&start=70
 
La remiza noua nu.

Cu Andrei am discutat pe planurile vechi dupa care a lucrat COObra.
Le-a modificat si si-a facut singur pentru remiza lui.
Cand am fost impreuna la la drg am reluat discutia si detaliat unele lucruri.

Nu stiu ce mai are COObra.

Eu nu mai am nimic ca mi-am sters fisiere, evident dintr-o nefericita intamplare ca sa fiu elegant cu mine insumi desi nu merit. Adica s-a dus pe apa sambetii munca mea de peste doi ani si jumatate.

De aceea sunt tot la :cafea: