Receferizare 060 DA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
într-adevar cand am inceput locomotiva nu am crezut ca va iesi asa bine asa ca am neglijat instalatia respectiva, dar dupa acest rezultat nu e exclus sa o refac (instalatia de pe acoperis). Prima data voi cauta planurile pt acest sistem.
 
@electricul : Cam cat timp a stat la uscat la vopsirea finala ?
Misto ti-a iesit per total ca sa ma exprim asa, e ingrijita si te-ai straduit cu toata... munca. Astept sa scrii pe patratul usii
-Feriti linia de contact-
si as vopsi intrerupatorul din fata cabinei in galben, as face putin weathering pe tampoane.Atat i-as mai face. :lol:
 
Salve,
Electricule,mie imi place ce ai facut si sincer,varianta INDA,fiind mai nepretentioasa la vopsire,are mai multe sanse de reusita.
Dar,ca sa ne putem da seama mai bine,fa,te rugam niste poze mai bune si,crede-ma,cu totii vom avea de cistigat(asta-mi suna si mie :D ).
Ca sa fiu critic,intotdeauna rezultatul poate fi mai bun.Insa cred ca ai talent si trebuie sa te incurajam sincer.
E foarte important nu atit rezultatul,care niciodata nu e perfect din prima,ci mai ales curajul(usor demential :lol: ) de care dai dovada.Cu asemenea curaj si,fara graba,citind cu atentie ce s-a mai scris si studiind pozele reale cu atentie,eu cred ca vei avea niste rezultate remarcabile in scurt timp.
Tehnica se invata,curajul il ai.Bravo,din partea mea!
sandy
 
Electricule, poti fi director de schema de vopsire la Tillig. Totusi, cred ca ar fi ceva sa faca Roco sau Bachmann un 060 DA adevarat. Majoritatea celor ce detin modelul au muncit sau au cheltuit sa-l scoata la lumina . Felicitari!
 
Stimati colegi modelisti. Va multumesc sincer pentru cele scrise Da, intr-adevar am avut nevoie de o doza de curaj mai mare. Am oscilat cam 4-5 zile ce sa fac cu modelul, si in final imi pare bine si mie ca am decis asa. Remarcile aduse imi sunt deseori foarte utile, si fiind spuse de alti modelisti feroviari sunt si mai importante. In privinta instalatiei de incalzire si aer conditionat, de la aceste ultime poze am trecut la modificari. Am demontat usor acele cutii ce semanau a "jucarie" si pe baza pozellor reale am trecut sa fac ceva ce seamana mult mai mult cu sistemul original. Sper ca in cateva zile sa fie gata si atunci le voi monta ca un ultim finisaj pe locomotiva. Tot atunci voi reveni si cu alte poze mai clare. Dupa aceea nu mai ramane decat sa rulez modelul si sa cumpar niste vagoane CFR. ;-)
 
Din ciclul tentative de(re)ceferizare,iata ce s-a mai intimplat cu modelul meu,a primit dungile negre la jumatatea cutiei din..decaluri s-au cum se numesc,Sandy stie si ii multumesc pe aceasta cale apoi, o sigilare in lac
 
Foarte reusita operatie si ma bucur pentru tine cum a iesit locomotiva .
Va rog puteti da amandoi un pic mai mule detali despre aceste decaluri , de unde se pot procura si cum ai lucrat cu ele la 060-DA ?
 
sandy a spus:
Despre cum se pun,mai bine ne spune Aulin,ca sint si eu curios :lol:
s

Pai,cum maestre Sandy,de la tine am invatat,am decupat cite o dunga de pe coala cu dungile negre,am introdus-o intr-un pahar cu apa,s-a dezlipit de pe hirtia suport si cu o scobitoare am inceput sa o presez de la un capat,pe cutia locom.(prima data am inconjurat posturile apoi cu alte segmente decupate,partile laterale si ultima data segmente mai mici pt.usi,radiatoare,etc)Se lasa la uscat pina a doua zi apoi urmeaza sigilarea.Un lucru curios cu aceste"dungi",dupa uscare(fara sigilare) am incercat sa le"avariez"prin frecare cu degetele apoi cu diverse obiecte,NU se deterioreaza si nu se dezlipesc decit daca vrei cu tot dinadinsul.Ah,era sa uit,aceste dungi negre,au pe o parte o rama transparenta de~1 mm,eu le-am aplicat spre interior cu aceste margini transparente,adica"fata in fata"cu dunga neagra pereche.Pt.cei ce vor DA-ul(seria 0) cu aceste dungi negre si nu au bani de transformari costisitoare,le recomand cu caldura asa ca faceti comenzi cu aceste decaluri pe unde puteti,daca se gasesc aceste decaluri si pe culoare ALBA,ar fi excelent fiindca anumite scheme de culori(modelul lui Paul din Oradea de exemplu, facut de fam.Savin)necesita si astfel de dungi,jos pe sasiu ca delimitare a tipurilor de culori folosite
Asa arata coala decal cu dungile negre
 
Felicitari aulin pt dungi. Cand privesc locomotiva ta imi aduc aminte ca asa era si a mea cand am primit -o in cutie. De atunci s-a schimbat total, si sincer nu imi pare rau deloc. Un gri mai inchis va arata super pe boghiuri la locomotiva ta. Am vazut ca ai aplicat un pic de weathering si la grilaje, arata bine. In privinta acestor decaluri, nu doresc sa vorbesc in necunostinta de cauza, dar daca sunt ca m de aceeasi natura ca cele aplicate pe machete, eu iti recomand un strat de lac semi-mat aplicat cu aerograful, pentru a da longevitate acestora. Continua munca buna inceputa si astept sa vad modificarile noi ce vei face. Voi posta si eu cateva imagini noi, intrucat am refacut sistemul INDA pe locomotiva mea si i-a mai schimbat look-ul. :lol:
 
Noah,poftitz:
http://www.microscale.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=PS-2-1-32&Category_Code=STRIPES&Product_Count=199

sau in categoria:
http://www.microscale.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=CTGY&Offset=177&Category_Code=STRIPES&Previous_Stack_Depth=7&Previous_Stack_1=152
 
Poate este de ajutor.

O fotografie din colectia domnului Puiu (Gheorghe) Iliescu - Timisoara care a avut amabilitatea sa o puna la dispozitia celor indragostiti de 060-DA



De remarcat la masina lipsa barelor frontale.

O fotografie care poate inspira o diorama avand ca subiect rampa de inspectie cu sopronul, butoaiele si bineinteles DA-ul


:cafea:
 
Si un link de unde mi-am comandat decaluri cu linii negre si albe:

http://www.amazon.com/s/qid=1238699972/ref=sr_nr_seeall_43?ie=UTF8&rs=&keywords=decals%20stripes&rh=i%3Aaps%2Ck%3Adecals%20stripes%2Ci%3Atoys-and-games

:floare:power
 
09 aprilie 2009

Noua mea lokomotiva 060 DA 0801-5 a intrat in depoul PanArin pentru imbunatatiri.
Am vopsit boghiele si bandajele rotilor si am refacut instalatia de iluminat astfel incat sa functioneze la cea mai mica tensiune in analogic.



EVRIKA!!! Am eliminat balansul! Nici nu-mi vine sa cred cat de simplu este! O sa revin cu poze caci am montat masina fara sa fac poze si merge perfect! Trebuie sa-mi fac curaj sa o demontez iar numai pentru poze...