Realitatea si machetele

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
dupa ce am vazut dioramele prezentate de kablu ma intreb unde gasesc ceva materiale sa tencuiesc si eu cladirile mele sa arate asa ca si butuci de lem au aer de plastic

dintre wunderland si ce am vazut la dioramele de mai sus schimb destinatia excursiei la Hamburg


kablu unde ziceai ca sunt dioramee astea :D
 
mixu a spus:
dupa ce am vazut dioramele prezentate de kablu ma intreb unde gasesc ceva materiale sa tencuiesc si eu cladirile mele sa arate asa ca si butuci de lem au aer de plastic

dar de ce nu aplici tu o patina,o imbatranire a cladirilor si astfel elimini aspectul de plastic.material
informativ nu iti lipseste :wink: chiar este in cantitati excesive :p
 
@mixu ,chiar cele cu care au lucrat baietii nu stiu . Langa noi ar fi in Timisoara la magazinul artistilor plastici ( cred ca am inteles bine de la timisoareni ) , Szeged are magazin de modelism si tot in Szeged la Cora la raionul de jucarii este un stand cu produse revell .
 
Conteaza foarte mult si lumina care cade pe diorama.Daca se concentreaza o sursa( de cele mai multe ori artificiala) pe o arie restransa, umbrele vor fi tari.Daca lumina cade cat mai dispers si are filtre (asta necesita deja studiu de optica) atunci si efectul este cat mai aproape de cel intalnit in natura.
 
Eu nu ma consider modelist dar ma aflu intro etapa de invatare si de perfectionare personala in acest domeniu, lucrand bineinteles la o diorama. Astfel mi-am format anumite opinii dar n-am ajuns inca la nivelul la care sa pot pune etichete de genul MiWuLa=kitsch. Cand m-am referit la Miniatur Wunderland am avut in vedere in primul rand proportiile acelei lucrari. Sa nu uitam de calculul cu 1m de diorama H0 = doar 87 de metri reali. Altminteri dioramele precum cea a lui Jacq Damen ma impresioneaza si pe mine prin finete si dealtfel am spus ca o diorama foto-realista poate sa fie si doar un modul, nu un intreg hectar...
 
Salut,
Si eu mai am mult de invatat.....dar totusi nu-mi place diorama lor .Au avut multe fonduri ,si au aruncat in aceasta batalie tot ce este pe piata !!!! cum s-a spus ,pentru SHOW !!!! si asta au recunoscut-o si fratii Braun (care au acum parca vreo 60 de angajati + cei care ajuta asa doar cateva ore ).Este o firma care trebuie sa arate ceva vizitatorilor !!!! si daca faci ceva dupa prototip exact ,atunci pentru 90% din vizitatori ar fi plictisitor .Deci trebuie sa intelegem de ce au mers calea aceasta cu diorama uriasa supraincarcata .Dar sa-mi fie mie un exemplu de urmat ? NEVER !!!! ((nici partea SUA pentru mine .....)
 
Ca tot veni vorba despre realitate si diorama, iata ce pot face unii:

http://web.inter.nl.net/users/FS160/fiNeweb/landscape/landmodule.htm

La ce scara credeti ca sunt modulele respective? ;-)