Raft material rulant

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Ca sa nu mai stau cu trenuletele prin toata casa, am proiectat un raft pentru un colt de perete. Se poate numi si coltar. Am cumparat pal melaminat ca si mobila din incapere si l-am rugat pe tamplar sa execute lucrarea.
Cam asa arata:
 
Politele au fost preparate special. Am ales latime de 70mm, pe partea inferioara s-a frezat un canal care va permite montajul de iluminare cu baterii de LED. Alinierea in plan orizontal a politelor a permis la limita utilizarea placutelor din lemn de fag utilizate la imbinarea elementelor din pal melaminat.
 
Arata foarte bine. Discret si elegant.
Pentru colt se pun mai greu geamuri dar se poate rezolva o varianta cu canal si nu cu balamale, altfel e dezastruc cu praful (in tm cel putin este cumplit).

Daca renunti la varianta cu LEDuri, poti lumina cu tunuri fluorescente, care se gasesc la lungimi diferite (trei variante), din cele subtiri de 10 mm, cu avantajul ca au mufe de capat care permit combinarea lor pe lungime. Se gasesc chiar si variante colorate (de ex albastru) pentru efecte mai interesante de culoare.
 
Multumesc! chiar m-ai pus pe ganduri cu tuburile fluorescente. Chestia este sa nu deranjeze retina. Acum balasturile noi sunt electronice, nu mai e asa sesizabila fluctuatia in frecventa a luminii, dar totusi LED-urile au viata lunga si nu pun mari probleme de montaj, plus ca virgula canalul frezat asigura discretia sursei de lumina.
 
:aplauze: Super tare!!!!!!
Asa ceva imi doresc si eu, insa mai mare ca nu cred ca-mi incap toate machetele.
Ma tem ca nici tie. Oricum, astep sa le vad si iluminate si apoi iau decizia sa trec la actiune si eu.
 
Cu baterii de LEDuri ar fi cam greu....poti incerca cu panglici de LED-uri,asemanatoare cu tuburile cu beculete de iarna...
Se gasesc in magazinele de piese electronice.
 
Arata bine, dar din pacate nu poti forma o garnitura din cauza spatiului restrans. A mea are 160 cm si tot e mica. Idealul este pe la un 200 cm.
 
Salut,

Arata bine vitrina, felicitari.

Vreau sa imi fac si eu o vitrina - pentru inceput. Cam ce dimensiuni mi-ati recomada avand in vedere ca am 10 locomotive din epocile 2 la 5. Spatiul nu este o problema insa nu stiu daca ar fi bine sa o fac lunga cat doua sine flexibile FLM profi sau chiar mai mare si cu cate rafturi?

Multumesc anticipat pentru sugestii.
 
Ma dau si eu destept! :)
Oare nu se poate face ceva din placa de policarbonat? Dupa cum sunt modelate firmele luminoase, pare usor de lucrat.
Si eu vreu sa ma falesc la musafiri cu a mea colectie impresionanta, si inca nu stiu pe ce material sa incep lucrarea.

Eusebiu
 
Pai se poate si din sticla.
Policarbonatul nu stiu cum se comporta, si cum arata in context cu restul mobilierului din incapere.
Pentru Markus: vezi ce lungime au garniturile si poti sa-ti faci o idee.
Io am desenat raftul pentru a grupa cat de cat materialul rulant.
Mi-au ramas multe pe afara, voi incerca pe diorama sa ''lungesc '' garniturile.
In legatura cu iluminarea, raftul lui obi are deja LED-urile achizitionate, ramane sa fie montate, dar e si criza de timp. Prea multe deodata.
concluzie:
rafturile pot fi plane, la 90 grade sau ce configuratie suporta peretele.
materialele uzitate sunt diverse:pal, scandura, sticla, metal
protectia la praf, implica evident sticla sau plexiglas-ul, chestia e ca reflexele cam '' rup'' imaginea, mai ales daca sunt si ceva aburoase in depoul vertical
iluminarea: banda LED, baterii de LED, beculete, tuburi neon, halogen, etc.Daca mai tine mult criza: lumanari
Spor la treaba! :D
 
eporteka a spus:
Ma dau si eu destept! :)
Oare nu se poate face ceva din placa de policarbonat? Dupa cum sunt modelate firmele luminoase, pare usor de lucrat.
Si eu vreu sa ma falesc la musafiri cu a mea colectie impresionanta, si inca nu stiu pe ce material sa incep lucrarea.

Eusebiu

Daca ai acces la plastic se poate face, dar altfel o sa obtii un pret foarte mare. Ideal pentru o astfel de constructie este PALul, deoarece este ieftin, si multe firme care vand materialul il si debiteaza, lucru esential deoarece fara un circular cu incizor sau macar unul de buna calitate fara incizor, cum sunt unele din praktiker, rezultatele sunt dezamagitoare.
Protectia de praf se poate face cu usi din sticla, pretul este mai mic sau comparabil cu cele din plexiglas, durabilitatea incomparabil mai mare.
Pentru iluminare se folosesc LEDuri sau, asa cum am mai spus, baghete fluorescente de 10 mm diametru, disponibile pe diferite lungimi, orice alta sursa de iluminare fiin consumatoare de spatiu, generatoare de caldura si cam putin utilizabila deoarece scopul este de atragere a atentiei asupra modelelor si nu asupra lampilor.