PuÈ›in㒠cultură’...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

interesantul

Well-Known Member
Trenulist
24 Ianuarie 2016
1.584
2
53
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Revin cu o întrebare: Ce este că’rţi?
http://www.youtube.com/watch?v=s1eUO6u3RN4

Lă’sând gluma la o parte, navigând prin diverse forumuri, am gă’sit urmă’toarea informaţie:

Biblioteca Metropolitan㒠Bucureşti a lansat în 2011 un proiect de digitalizare a că’rţilor româneşti, şi nu numai, la ora actual㒠fiind cea mai mare biblioteca on line gratuită’.

www.dacoromanica.ro

Că’rţile sunt structurate destul de bune pe 10 domenii cu zeci de subcategorii...
La Istorie-Georgafie aveţi de ales din 3900 de titluri.

Spor la lecturat

Informaţie valabil㒠pentru cei ce ştie ce este că’rţi :)
 
Cea mai mare in limba romana, nu?
Nu am argumente, da' banui ca www.gutenberg.org are mai multe carti.
 
Cred de gutenberg.org lumea stia.
M㒠refer la un proiect românesc cu carte in limba româna. Peste 95% din titluri sunt ediţii in limba româna, suficient din un total de peste 40.000 de titluri.
Numai volume care conţin cuvântul tren sunt peste 4730. E drept c㒠apare şi Caragiale cu Goe şi Bubico, dar si monografie, studii si recenzii
 
Voiam sa fiu sigur ca "cea mai mare" se referea la "in romana".
Referitor la numarul de "titluri", sunt numarate si pozele scanate.
Iar la mine o parte din documente nu se incarca, da browserul eroare si ma pune sa-mi reconfigurez proxy-ul. :D
Da' per total e o initiativa laudabila.
 
Eu nu am reusit sa deschid nimic....incerc sa deschid fisierul (pdf sau jpg) asociat rubricii si nu merge.Pacat, caci la Transporturi este un titlu interesant, de la inceputul sec. XX, Istoricul cailor ferate romane...
 
la mine a mers... tocmai ce am downloadat Istoricul cailor ferate romane vol.1
are 16 MB si 540 de pagini....
 
De exemplu, în Calendarul Minervei din 1901, avem toate tarifele CFR cu plecare din Bucuresti spre toate directiile.

Pentru cei carora le place sapatul au material...