Propuneri pentru forum.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am incercat si eu link-ul dat de LDH, cel cu micsorarea automata a pozelor, si am urmatoarea problema: imi place o poza mica si vreau sa o vad in detaliu; duc mousul pe ea - se face mare (si nu incape in ecran), iar daca iau mousul ca sa derulez se face iara mica... :(

Raman fan al pozelor miniatura; o sugestie buna ar fi insa gazduirea pozelor pe un server local in loc de photobucket, s-ar incarca astfel mult mai repede, dar spatiul poate fi un impediment; inainte de upload ar trebui redimensionate de fiecare, de ex. la 1024/768.
 
Acest lucru poate să-o facă serverul cu ajutorul PHP. Astfel s-ar îmbunătăĂžii Âşi aspectul forumului: ar exista o anumită uniformitate în cea ce priveÂşte mărimea imaginilor... Iar utilizatorii ar fi scutiĂži de orice griji cu privire la inseĂžia corectă a imaginilor ca timbrelor în mesaje.
 
Si eu am aceasi problema pe care o are si dac! Poza se mareste dar nu o poti vedea la adevarata ei valoare.
 
LDH a spus:
Florinn a spus:
Oamenii vor invata cu timpul sa foloseasca pozele in miniatura, daca altii pot, trebuie sa poata si ei ;).



Sa se renunte la a se pune, intr-o prezentare, toate fotografiile mai ales daca sunt multe - vezi colectiile cu material rulant.


Mai pe romaneste. Daca vreau sa-mi prezint o garnitura iar pozele vreau sa le pun la rezolutie mare si am facut 20 de fotografii din fata, profil, sus, jos etc, etc nu le pun pe toate.
Prezint un model sau doua care au 2 -4 poze maxim si astept, la rand, ca sa mai se posteze ceva. Pot face vorbirea despre modele intr-un post separat sau in posturi separate pentru fiecare model in parte si atunci este clar ca numarul pozelor va fi mai mic.

Parca suna altfel.


Nu sunt de acord cu tine.Nu ca pun eu multe poze.

Dar nu este treaba mea ca cine intra la topicul x si vede 20 de poze din toate pozitiile nu are rabdare sa se uite la ele.


Eu unul sunt pentru pozele miniatura.Daca majoritatea dintre cei ce pun poze deja o fac asa nu inteleg de ce trebuie sa schimbam acest lucru.

Daca cineva nu stie cum se pun pozele miniatura poate pune numai link-ul.
 
Ok, fratilor, am inteles cum stam cu pozele, unii vor asa, altii altfel, si unii si altii au argumente foarte bune, e bine ca am vazut parerile voastre, o vom rezolva pana la urma sa fie bine, acum rugamintea mea este, sa trecem peste problema cu pozele sa nu ne mai lungim acum cu discutii pe tema asta, si sa venim si cu alte propuneri utile.

Merci.
 
Cred că o soluĂžie mult mai bună ar fi dotarea noului server cu capacitatea de a înmagazina imagini Âşi de a genera icoane pentru ele automat. Adică să existe un buton care să permită ataÂşarea imaginilor la mesaje, apăsarea căruia să genereze automat icoane pentru imaginile ataÂşate Âşi acele icoane să apară în mesaj cu legătură la poza de mărime originală...
Nu inteleg de ce va agitati, raspunsul e ACI
@POK
FORUMUL ARE O GALERIE NEFOLOSITA :!: :!: :!:
Cand vizualizezi imaginea mare, jos ai un link pe care doar il pui in text , apare un THUMBNAIL pe care dai click si VOILA!!! :D
Exemplu :
 
E un pic mai complexa problema:

1. Nu ai posibilitatea sa pui un pic de ordine: adica fiecare user sa-si poata structura pozele pe directoare , articole etc totul este "la gramada"
2. Nu ai facilitatile de pe photobucket : upload masiv, prelucrare imagini, mutare dintr-o parte in alta
3. Si cel mai important , spatiu: un host e cam limitat la 1 GB. Forumul deja are 100 MB in conditiile in care de jumatate de an au inceput postarile mai masiv. Daca se incepe cu poze ma tem ca un-doi am umplut spatiu. Trebuie eventual sa ne interesam cum am putea obtine mai mult spatiu. Dar oricum raman primele doua puncte
 
Sugestie: la mesajele de vanzare / cumparare, ar fi bine sa apara obligatoriu in titlu si subiectul vanzarii / cumpararii.
 
Cred ca utilizarea classika pe photobuchet este mult mai buna!
1. serverele dedicate upgrade-ului sunt de alt tip si asigura o flexibilitate a trafficului;
2. nu grevati si infranati forumul cu upgrade-uri tot timpul;
3. spatiul aferent pentru stocare imagini trebuie sa fie uriash (photobuchet de exemplu dispune de 220 de multiservere locate din diverse tari - depinde de IP cu care te loghezi te aloca automat pe serverul dedicat cel mai apropiat);
4. companiile care se ocupa cu stocarea pozelor iti fac si reclama automata si redirectioneaza traffic catre imaginile postatorilor si catre serverele de referinta ( in speta catre noi- de unde pleaca linkurile catre ei) :evil:

Imaginati-va ce s-ar intampla daca pe un singur server de forum, la o anumita ora, 30 de utilizatori ar uploada deodata cate 10 poze??? :D
 
De accord.

Totusi, luand exemplu railwayfan.ro care in vremurile lui bune nu era rau deloc, nu strica sa ne gandim si la alta posibilitate, chiar daca nu inseamna ca o si punem in practica.

Personal sunt incantat de optiunile pe care le ofera photobucket, bulk uploaderul e un tool care este extrem de util si nu stiu cat de usor e de implementat, plus, cum spune si @prognosis, sa mearga si bine cand 10 oameni fac upload.

Oricum, pana una alta, prioritatea numarul 1 este reorganizarea forumului, alte imbunatatiri majore le vom face in timp.
 
Florinn,

Ce ar fi sa nu mai apara cursiva din stanga?
Nu de alta dar asa esti obligat sa te autentifici si autentificarea, zic io, este un castig pentru forum.
Daca esti membru si esti abonat la un subiect iti vine mesajul pe mail si intri direct.

In concluzie nu prea vad rolul cursivei ca sa nu mai zic ca ocupa si spatiu.
Cand a aprut noul format, acum 'jde ani, era interesant, era o noutate dar acuma mi se pare un lucru in plus.
Cine vrea sa citeasca banuiesc ca apasa butonul "ultimele postari" si le are pe toate in fata.
 
@b74mrv

poate ca in televizorul tau ocupa un spatiu minor. la mine ocupa cam 1/5 din ecran. dar oricum nu ma mai intereseaza. de cind e cineva din nou membru eu nu mai scriu aici nici macar cit scriam pina acum. nu ca e o mare pierdere, dar asa, ca principiu. si mai stiu ca cineva imi va sterge postul.
 
@lok:

daca mi se permite, cred ca, din partea unei persoane pe care nu am avut ocazia sau onoarea sa o cunosc inca si in fata careia nu am nici un fel de a priori, negatic sau pozitiv, aceasta reactie care denota animozitate si, cel putin, lipsa de simpatie nu se justifica. :(

mi-ar face mare placere daca mi s-ar putea explica sensul textului de mai sus, de preferinta intr-un mesaj privat pentru a nu ii ofensa sau inoportuna pe ceilalti useri.

de asemenea, cred ca nu ma insel spunand ca nu exista nici un motiv pentru a sterge mesajul de mai sus.

o seara buna,
H