Propuneri pentru forum.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ok, hai sa lucram la asta, sa ne gandim care subiecte si ce trebuie ales din ele.

De exemplu cel cu "de citit pentru incepatori" mi se pare foarte bun insa sunt de parere ca trebuie spart in mai multe bucati.

Exemplu banal (nu neaparat asa):
-teraformare
-montajul liniilor
- etc
 
Nu va bate gandul sa renuntati la bara din stanga?

La rezolutii de 1024 x 768, daca mai sunt si pozele postate la dimensiunile originale (fara thumbs), scroll-ul pe lateral este inevitabil si foarte incomod la citit...
 
Salut felipe,
nu cred ca vom renunta la meniul din stanga, avem nevoie de el.
in privinta pozelor cu dimensiuni mari, nu prea sunt de accord cu ele, adica
daca este un subiect unde cineva pune 10 poze mari, apoi de fiecare data cand cineva adauga un mesaj la subiectul respectiv, eu trebuie sa astept sa se incarce acele 10 poze ca sa pot sa vad noile mesaje din josul paginii.

Oamenii vor invata cu timpul sa foloseasca pozele in miniatura, daca altii pot, trebuie sa poata si ei ;).
 
Salut,eu zic ca postatul pozelor in link miniatura ar trebui sa fie piatra de capatai al acestui segment, dar nu toti vor putea sa puna pozele in acest format(linku-ri miniatura), cred ca ar fi bine daca rubrica "cum am putea posta poze"ar fi pusa undeva sa se poata invata repede de cei ce vor a posta poze,explicata pas cu pas mai ales ca photobucket are un meniu foarte simplu(dupa parerea mea)de a posta poze in linkuri miniatura,cred ca la acest capitol va fi necesara o explicatie foarte amanuntita si cred ca se va putea pune poze in acest format foarte usor,dar atentie trebuie explicat pas cu pas incepind de la a spune celui care doreste sa puna poze ca va trebui sa se inregistreze la acest sait de gazduire si dupa aceea sa urmeze pas cu pas totul pina ajunge sa posteze pozele in acest format.Banda din stinga eu ramin la parerea ca este utila.
 
Florinn a spus:
Oamenii vor invata cu timpul sa foloseasca pozele in miniatura, daca altii pot, trebuie sa poata si ei ;).

Sau nu vor comenta la posturile unde sunt "timbre". Cunoastem cazuri. Motivatia este simpla si pertinenta. Se incarca greu pozele, adica devin mari, si sunt lipsiti de rabdare ca in cazul in care sunt puse la rezolutie mare.

Rezolvarea problemei este alta si mult mai simpla ca sa fie impacate si capra si varza.

Sa se renunte la a se pune, intr-o prezentare, toate fotografiile mai ales daca sunt multe - vezi colectiile cu material rulant.

O pagina suporta un numar limitat de postari si atunci cu cat partea scrisa, fara poze, este in balanta cu posturile insotite de poze pagina se incarca mai repede.

Mai pe romaneste. Daca vreau sa-mi prezint o garnitura iar pozele vreau sa le pun la rezolutie mare si am facut 20 de fotografii din fata, profil, sus, jos etc, etc nu le pun pe toate.
Prezint un model sau doua care au 2 -4 poze maxim si astept, la rand, ca sa mai se posteze ceva. Pot face vorbirea despre modele intr-un post separat sau in posturi separate pentru fiecare model in parte si atunci este clar ca numarul pozelor va fi mai mic.

Parca suna altfel.
 
Tipul de aparat?

O banala savoniera electronica depasita ca tehnologie de cand am cumparat-o.

Este adevarat ca poza este facuta in sistem manual deci fara blitz, cu o sursa chioara de lumina agatata in tavan, incandescent de 100W.

Desi fac poze ca sa fac si nu stiu ce este aia artisctic, vezi pozele de la club care au virat in albastru, totul tine de setarea apartului.
 
Nu stiu ce sa zic, eu sunt pentru linkurile in miniatura. Oricum vad ca toti au pozele pe photobuchet si pun linkuri deci vorbim de o banala modificare la fiecare link.

Programator fiind ma gandesc ca nu e foarte greu sa se faca din soft toata treaba asta la postare (adica codul din spate sa ia linkul normal si sa-l transforme in link miniatura)

Cu rabdare invata lumea, la urma urmei nu trebuie invatati 100 de membri ci doar cei 20-30 care posteaza mai regulat din care multi stiu deja
 
Uite codul sursa pentru rollover image, dar i-am facut o proba si e cam prost.
http://www.webdeveloper.com/forum/showthread.php?t=48058
Subscriu ideii lui IonutTrif cu linkuri miniatura.
 
Problema care se pune nu este ca nu stiu.
Sunt sigur ca cei care pun poze stiu sa puna si miniaturi si am vazut ca dintre cei noi veniti pe forum cu asta au inceput - poze miniatura.

Problema este aceea pe care o ridica multi dintre forumisti fiecare cu argumentele lui

- nu puneti poze mari ca se incarca pagina greu

- nu puneti poze miniatura ca pana le deschid i-mi pierd rabdarea

Din aceasta dilema nu puteti scapa :D ca sa parafrazez un citat celebru.
 
Am Âşi eu observaĂžii :D
- sunt de acord cu Felippe: banda din stânga este inutilă Âşi mă Âşi enervează: ocupă spaĂžiu Âşi ocupă degeaba. InformaĂžiile care apar acolo apar toate Âşi în alte locuri. ÂŞi numai de informaĂžiile alea nu are cineva nevoie cănd citeÂşte postările. Admit că este "cool" treaba cu auto-deplasarea textului... dar e inutilă. AcelaÂşi efect - mult mai prietenos pentru utilizator (nu-Ăži "fuge" textul "de sub ochi") - se poate obĂžine apelând legătura "Vizualizarea mesajelor scrise de la ultima vizită";
- ar trebui rezolvată treaba cu autentificarea în mai multe locuri: faptul că te poĂži autentifica în 3 locuri diferite este un pic băgător în ceaĂžă :(; în acest moment sus în centrul paginii scrie "IeÂşire [ Pok ]", în banda din stânga scrie: "...SunteĂži utilizator anonim. Vă puteĂži..."; adică întru-un loc scrie că eÂşti autentificat în celălalt loc scrie că nu. Acuma pe care este adevărul?
- faza cu mărirea imaginilor are niÂşte "bube" ascunse: nu funcĂžionează în navigatoare care nu au JavaScript sau îl au dezactivat (de fapt acest lucru este recomandat :D) Âşi imaginea mare de fapt se încarcă oricum. Cea ce se întâmplă este că imaginea este (numai) afiÂşată (iniĂžial) micÂşorat. Dar de adus de pe server se aduce imaginea în toată mărimea ei originală;

Cred că o soluĂžie mult mai bună ar fi dotarea noului server cu capacitatea de a înmagazina imagini Âşi de a genera icoane pentru ele automat. Adică să existe un buton care să permită ataÂşarea imaginilor la mesaje, apăsarea căruia să genereze automat icoane pentru imaginile ataÂşate Âşi acele icoane să apară în mesaj cu legătură la poza de mărime originală...
 
Sincer nici mie nu-mi place meniul din partea stanga.
Personal niciodata nu urmaresc banda cu ultimele mesaje ci ma uit dupa icoana cu noutati.
Ai dreptate totul in banda stanga este duplicat se gaseste ori jos ori sus. O sa vedem cum facem cu ea pana la urma.
 
Florinn a spus:
@LDH
Omului nu trebuie sa ii dai nimic cu forta.

Nu ma refeream la asta si aici, daca tot ai spus, sunt pe aceiasi lungime de unda cu tine.

Vorbeam de cu totul si cu totul altceva.

Sa ma dau exemplu pe mine ca sa nu supar pe altii.
Sa zicem ca intru intr-un astfel de post si timbrele ma enerveaza ca se deschid greu.
Desi as putea ajuta cu ceva la problema pusa de utilizator, legat de un model sa macheta evident, nu am s-o fac deoarece am reusit sa ma enervez ca pozele se deschid greu.
Eu sunt batran si stii cum este cu batranii, se enerveaza usor :D iar tinerii nu au rabdare :D

Da, eu trec peste timbre si daca o imagine chiar ma intereseaza o deschid daca nu ramane nedeschisa.