Proiectul Resita D2

ICRA

Well-Known Member
Trenulist
24 Aug 2011
671
15
Bucuresti
Am calculat, o să postez și planul și detaliul dar sunt pe calculator. Repede repede vă zic, că diametrul cazanului este de 1100mm. Dacă luați planul lui Cătălin in pământ și decupați rotiți și mutați cota dintre axe o să vedeți că lungimea corespunde cu diametrul cazanului (amuzament științific). Eu am adus planul lui Cătălin la scara 1:1.

• Like
Reacții: felippe

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.868
54
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
rog sa-mi spuneti ce cote va mai lipsesc, o sa incerc sa le completez in viitor. Scuze pentru postarile multiple, insa ca sa inserez 1 poza si un text de 15 cuvinte am avut nevoie de 30 minute datorita erorilor primite permanent, atat de pe solutie de mobil cat si laptop. Restul de imagini...am abandonat pentru ca sincer, nu mai am rabdare.

Ultima editare:
  • Like
Reacții: ICRA

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.868
54
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Asa e cand setezi asteptari inalte, lumea s-a obisnuit cu tine ....nu te mai lauda nimeni, toti credem ca e ceva firesc sa ai dreptate :)

Placi: pozate pe 764.414 dar sunt placile ce se gasesc si pe masinile de normala:

placa1.jpgplaca2.jpgplaca1.jpgplaca2.jpgplaca3.jpgplaca4.jpg

• Like
Reacții: felippe

felippe

Well-Known Member
Trenulist
21 Ian 2006
1.474
18
Faversham, UK
www.voica.uk
WEBSITE
http://www.voica.uk
Nu mă laudă nimeni?:))
Eu incerc să salvez desenul 1:1 și nu reușesc. Voi posta de cum reușesc.
Exact la asta, ca trebuie sa fii tare mandru, mi-a fugit gandul cand am vazut cota masurata de Catalin :)

Catalin, multumim pentru masuratori. Incerc tot felul de variante pentru sasiu, inca sunt in dubii daca este realizabil modell la N... Resita D2 nu este deloc un prototip simplu.

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.868
54
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Pe un alt desen, din pacate la fel de simplist, al acestei locomotive, tiparit 1956, cota buclucasa este....200 mm. Cred ca undeva, cumva, cineva a copiat gresit un "2" facandu-l "7"......

ICRA

Well-Known Member
Trenulist
24 Aug 2011
671
15
Bucuresti
Pe un alt desen, din pacate la fel de simplist, al acestei locomotive, tiparit 1956, cota buclucasa este....200 mm. Cred ca undeva, cumva, cineva a copiat gresit un "2" facandu-l "7"......
Da și eu cred că e 200. Pentru că toate cotele "de pe continent" sunt rotunde. Dacă eram la capitolul Călugăreni acolo era altă mâncare de pește.