Proiect nou

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

brebenelm

New Member
14 Martie 2009
1
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salut! Ma apuc si eu sa imi fac o diorama! De ceva vreme citesc acest forum! Vreau sa felicit pe toti membrii forumului pentru munca depusa si realizarile lor! M-am hotarat sa o fac la scara HO si am ales epoca III-IV. Pentru sine ce firma imi recomandati? Din ce am citit pana acum m-am gandit sa ma indrept spre PIKO! Totusi am o mare nedumerire! Nu stiu daca sa fac circuitul digital sau analog! Toata lumea am vazut ca recomanda digital dar la prima vedere mi se pare destul de complicat! Pentru moment sunt hotarat sa fac analog, dar astept de la voi cateva motive pentru care as alege digital! Deoarece am ales analog m-am gandit la un traseu in care sa nu se intersecteze nici o sina decat prin cateva macaze! Planul este mai jos! Mentionez ca nici o sina nu se intersecteaza (vor poduri, tunele si forme de relief) decat macazele facute cu negru. Va multumesc!
 
Bine ai venit pe forum!
In primul rand trebuie sa fii atent la razele de curbura. La piko, cel mai mic , R2 are 421mm, R3 are 483 (astea ar fi raze de bun simt :) ). De aceea curba de pe L3 din dreapta e nerealista. Mai trebuie sa tii cont si de declivitati.
Pentru spatiul pe care il ai recomand maxim 2 ovale, ca sa fie aerisit.
Analog/digital...as zice digital. Nu-i asa complicat. Legi cele doua sarme de la centrala la sine si cam gata. Sau cel putin asta ar fi de baza. :D
 
Salut! Eu iti recomand sinele tillig elite. Sunt cele mai aproape de adevar, dar si piperate la pret :D Si piko sunt foarte bune. Sfatul meu e sa te uiti la ele live.
Asa iti dai seama cel mai usor ce doresti si ce iti place.

Si eu am vrut prima oara ca diorama mea sa fie pe analog, dar am ajuns la concluzia ca digitalul este mult mai simplu si mai placut. Eu iti recomand sa alegi digitalul.
Ca si centrala, cea de la ROCO zic eu ca e cea mai buna la pret-calitate.

Bafta in continuare
 
1. Alege digital de la bun inceput. Mai tarziu iti vei dori aceasta cand te vei plictisi sa rulezi doar un singur tren pe circuit. Digitalul iti ofera multe alte posibilitati: rularea mai multor trenuri in acelasi timp si in directii diferite, poti executa si manevre cu o alta locomotiva in timp ce un tren sau mai multe ruleaza pe diorama, luminile locomotivelor se aprind si se sting in functie de dorinta ta si sunt mult mai puternice si mai realiste. Si multe altele. Si eu am ignorat digitalul la inceput si am construit diorama in mod analog, dar cand am trecut la digital am regretat ca nu am construit circuitul in asa fel incat sa pot rula cel putin doua trenuri in acelasi timp. Te sfatuiesc sa nu eviti aceasta problema a digitalului cand vei aseza primele sine pe diorama ca mai tarziu sa poti rula mai multe trenuri, pentru ca sunt sigur ca vei ajunge la digital intr-o zi.
2. Cei trei metri lungime sunt ok, dar in spatiul de 1,5 metri nu cred sa incapa ceea ce ai desenat pe foaie nici de ai folosi sine curbe R2 sau chiar R1 - sine care nu ofera un efect prea placut ochiului si pe care multe locomotive sau vagoane lungi nu vor putea rula existand riscul deraierii in curbe. Mai bine orienteaza-te spre ceva mai simplu din sine curbe R3 sau chiar R4 daca iti permite spatiul si daca poti sa o mai largesti un pic. De altfel te sfatuiesc sa muti turnanta in centrul dioramei ca astfel circuitul sa aiba o largime mai mare. Daca vrei totusi sa ai turnanta la marginea dioramei, mareste largimea acesteia cu inca cateva zeci de centimetri.
3. eu am folosit si folosesc sine piko. sunt multumit de ele. singurul lucru care nu mi-a placut la piko au fost macazele, in special cele curbe care produceau multe deraieri la unele locomotive.

mult succes
 
Salut:

1. Cu siguranta digital. Fata de acuma 2 ani preturile s-au redus la jumatate, gasesti decodoare ieftine, statia digitala iar foarte ieftin. Mai bine renunti la 2-3 vagoane si incepi de la inceput cu digital. Foarte probabil undeva intr-un an doi toti producatorii vor avea marea majoritate a productiei axata pe digital

2. Sinele tillig ellite dupa mine sunt cele mai estetice si printre cele mai fiabile. Totusi dupa ultimele scumpiri pretul e nu e de neglijat. Ca si raport calitate/pret e ok Piko dar nu folosii macaze 3 cai si pe cat posibil evita DKW-urile

3. La dimensiunile astea sa te gandesti cum sa imparti in module si sa faci in asa fel schema astfel incat sa nu ai macaze la granita dintre module.

In rest bafta si asteptam continuarea
 
Ca sa te incurc si mai mult :D , eu vin si-ti povestesc despre liniile Fleischmann_Profi-Track cu terasament, care pentru mine sunt cele mai grozave :aplauze:. Pe langa faptul ca terasamentele sunt destul de realiste si nu necesita decupari sau alte acrobatii de acest fel, geometria acestor linii este simpla si usor de retinut & aplicat, iar inimile macazurilor au fasii metalice prin care alimentarea trenurilor este mentinuta de catre marginile rotilor (compromis intre inimile nealimentate care pot produce oprirea trenului pe macaz si inimile alimentate care pot produce scurtcircuit la talonarea macazului). Niciun tren din colectia mea sau sosit in vizita nu a avut probleme (deraieri etc) pe macazurile mele, ale caror ace sunt mentinute in pozitiile adecvate de catre mecanisme cu arc.
Sinele au inaltimea de 2.5mm, iar diferenta de 0.4mm pana la valoarea de 2.1mm, corespunzatoare realitatii :D, este aproape insesizabila.
Distanta dintre liniile paralele este de 63.5mm, ceea ce asigura trecerea in curbe paralele a trenurilor cu vagoane lungi fara sa se atinga intre ele.
 
Analog versus digital? :D
Bineinteles digital! :idea: :idea: :idea:
Este drept ca automatizarile se fac un pic mai dificil in digital, insa este foarte spectaculoasa comportarea specifica a fiecarui tren in parte, ca si cum in fiecare locomotiva ar exista cate un mecanic care lanseaza comenzile adecvate pentru trenul respectiv :aplauze:
Practic, prin intermediul centralei digitale, controlezi fiecare tren in parte: sens si viteza de deplasare, lumini, ba chiar si sunet & fum (la modelele dotate cu asa ceva) etc. E drept ca fiecare locomotiva trebuie dotata cu decodor digital, iar intreaga retea de cai ferate trebuie alimentata de la centrala digitala, ceea ce... nu este tocmai ieftin :oops: ... insa acest efort chiar se merita, iar rezultatele sunt excelente 8)
Mult succes!
 
In general liniile cu terasament prefabricat sunt ok pentru cei care ruleaza pe masa, covor, In schimb pe o diorama care se vrea profesionala e indicat sa se foloseasca pietrish pentru a fi cat mai natural. Exista si varianta de mijloc in care folosesti tersament din plastic la care completezi cu pietrish dar mie personal rezultatul final nu mi se pare foarte realist.
 
Mircea, tu folosesti sinele temporar, le montezi, le demontezi, aici vorbim de o diorama, toate aceste avantaje de care vorbesti nu mai conteaza atat de mult cand discutam despre o diorama unde pui sina asa cum doresti si in plus, nu mai conteaza aproape deloc geometria lor. La fel, cand discutam de o diorama nu mai conteaza terasamentul, atata timp cat unul turnat din fabrica nu se poate apropia ca aspect si realism de cel facut manual.

As vrea sa mentionez si dezavantajele sinei Fleischmann_Profi-Track cu terasament, traversele sunt nerealiste in sensul ca sunt prea scurte, sinele sunt foarte galagioase, dispare placerea de a asculta tacanitul rotilor de tren pentru ca se aude un zgomot general mai ales cand e vorba de un tren mai lung si mai ales cand sunt montate pe o diorama unde uneori sunetul este amplificat de blatul acesteia (cand sunt puse pe covor/pres, zgomotul este atenuat).
 
Ca sa ma incontrez si eu putin :D

Dragi modelisti,
La constructia unei diorame, din scopuri estetice si de realism, va recomandam sa NU folositi terasament prefabricat sau sine cu terasament. Terasamentul se face usor, dar dureaza cam mult. Rezultatul merita. Arata cu totul altfel..
 
mpursu a spus:
..., ba chiar si sunet & fum (la modelele dotate cu asa ceva) etc.

asta am uitat sa o mentionez. in analog e imposibil, cred. am o aburoasa digitala dotata cu sunet. sincer, are un farmec aparte fata de celelalte locomotive lipsite inca de acest avantaj. numai si pentru aceasta digitalul isi merita locul in fata analogului.
uita de analog si fugi de iti ia o centrala si cateva decodoare .... :wink:
 
fac si eu o recomandare,doua...

digital,linii flexibile,terasament home-made(eu am Roco Line cu terasament si cam regret)...
 
Bine acuma... :p clar ca nimic nu poate reproduce perfect realitatea.. dar "we sure can damn try" :D