Programare decodor

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

nushala

Member
Trenulist
23 Martie 2020
41
22
48
b
Buna, Va rog daca se poate sa ma ajutati cu urmatoarea problema.

Am un set digital de la Roco 51313. Locomotiva cu aburi si vagoane de pasageri. Unul dintre vagoanele de pasageri are leduri pe spate care se aprind la comanda functiei F8 a locomotivei cu aburi (care este setata CV1 = 3) si se aprind si in functie de sensul in care merge aceasta, adica daca merge cu spatele nu se mai aprind)

Mai am o alta locomotiva (CV1 = 4)

Vreau ca acest vagon sa nu mai fie legat ca si comanda de locomotiva cu aburi sa pot sa aprind lumina separat cand il rulez cu o alta locomotiva. Am incercat sa programez vagonul separat pe o alta adresa CV1 - sa zicem 5.
In acel moment la locomotiva initiala cu abur de care era legat in set (CV1=3) nu mai mergea functia de lumina in functie de sens (F0).

Dupa ce am revenit si am programat iar vagonul cu CV1=3 functie de lumina a inceput sa mearga iar cum trebuia.
Cum fac sa il separ logoc de acea locomotiva dar ea sa isi pastreze celelalte functii intacte ?
Multumesc
 
Salut!
Schimbarea adresei unui element controlat digital se face numai cu acel element pe sine daca ai faci asta din controlerul Roco.
 
Nu se programeaza 2 sau mai multe decodoare pe același circuit/linie. Dacă nu ai o linie separată de programare, atunci trebuie avut grija ca pe șine să fie doar masina/vagonul supus programarii, altfel se vor programa la fel.
 
Din ce vad la Roco pe site, pare ca vagonul de pasageri are un decodor dedicat in el, care aprinde doar luminile pe spate in functie de sens, la apasarea tastei F8. Nu am gasit specurile acestui decodor pe undeva, dar din ce vad prin hartiutzele care vin cu startsetul in cauza, ar trebui sa poti programa adresa vagonului individual, separat de locomotiva.

Incearca sa faci programarea adresei vagonului pe o bucata de linie dreapta (fara macazuri sau alte chestii pe ea), legata la centrala. Daca modifici doar CV1=5 la vagon, nu prea vad cum asta poate influenta functionarea locomotivei (care la faza asta nu e nici macar alimentata!). In plus, in DCC functiile se controleaza prin comenzi "impachetate" cu adresa destinatarului, deci daca modifici adresa unui decodor (din vagon), nu vad cum poti influenta functionarea unei functii pe un alt decodor (locomotiva) care are alta adresa.
 
Am pus vagonul pe un alt CV. Problema acum este ca nu mai e "legat" de sensul de mers al locomotivei. In sensul ca se aprindea doar cand mergea in fata. Acum ramane aprins si cand merge cu spatele. Deci se poate programa separat dar cum faci sa "il legi de sensul de mers al locomotivei" (cum era initial).
 
[LE]
Mi-am adus aminte ca Roco mai au un "decodor" pe care l-am intalnit in vagonul-remorca din Schienenbus-ul VT98.7 (model Roco 52631) si care se ocupa doar cu luminile din vagonul al doilea.
E posibil sa ai fix acest tip de decodor si la tine in vagon, nu cred ca Roco sa fi schimbat modelul.

Am gasit mini-decodorul asta prin cutiile mele, i-am facut un dump de CV-uri si vestea proasta e ca nu prea ai cum sa-l faci sa mearga cu luminile pe sens, atat timp cat el are alta adresa decat locomotiva.
Decodorul din vagon este atat de basic, incat nu permite nici o setare in afara CV1 (adresa scurta).
Are implementate doar CV-urile 1, 7, 8 si 29, iar in afara de CV1, restul sunt read-only (da, chiar si CV29 e read-only! :)). Deci nu poti sa-i faci nici macar un setup de consist cu locomotiva etc.

In concluzie, nu cred ca se poate ce vrei tu sa faci cu decodorul asta, doar folosind centrala.
Poti insa sa faci genul asta de chestii din Rocrail, care stie singur sa trimita comenzile pe care le dai unei locomotive si la vagoanele atasate (atat timp cat ii spui ca acele vagoane au decodor, pe ce adresa, etc, si ca sunt legate la acea locomotiva).
Dar pt a face asta iti trebuie integrarea facuta cu Rocrail, un traseu cu senzori, si apoi locomotivele + vagonul definite in rocrail cu detaliile aferente. Adica mai ai un pic de parcurs pana sa poti face genul asta de setup, dar e posibil.

Tot ce am raspuns mai jos, intr-o prima iteratie, e gresit :)
[\LE]

Poti sa incepi prin a modifica valorile din CV29 la vagon -- si vezi daca se modifica ceva.

CV29 are urmatoarele bit fields, in standard:
bit0:
= 1: operation direction reversed
= 0: operation direction normal (cu asta ai putea sa-l faci sa se aprinda doar cand merge inainte, cred)
bit1: 14/28 speed steps
= 1: 28 speed steps
=0: 14 speed steps (si FL activat din info de directie) -- posibil sa fie o solutie pt tine
bit2:
=0: analog operation disabled (esti in DCC)
bit3:
=0: railcom off
bit4:
=0: alternave speed curve off (nu e relevant)
bit5:
use short/long address (tu ai short, deci 0)
bit6-7: not appliable.

Poti sa incerci valorile urmatoare pt CV29: 0, 1, 2, 3 (adica toate combinatiile pe bitii 0 si 1) si vezi care din ele (if any) modifica ceva din cum merg luminile vagonului.

Tu poti sa si citesti CV-urile cu centrala ta? Daca da, inainte sa-l modifici, citeste si retine valoarea CV29. Daca cele de mai sus nu merg, fa restore la valoarea CV29 initiala.

Daca nu reusesti asa, mai sapam (ar fi super-util sa ai capabilitatea citirii CV-urilor, ca altfel e mai complicat cu decodorul din vagon).
 
Ultima editare: