Problema Roco 10764 cu Lokmaus

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

fantt

Active Member
28 August 2016
53
1
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am o statie de comanda Roco 10764 si un Lokmaus 1 si am urmatoarea problema: indiferent de directia in care rotesc comutatorul la Lokmaus, o locomotiva se deplaseaza in aceeasi directie. Directia se schimba doar daca repun locomotiva pe sine rotita la 180 de grade. Acelasi comportamente se manifesta pentru orice locomiotiva. Aveti vreo idee care ar putea fi cauza?
 
Deci locomotivele se deplaseaza cu fata asezate intr-un fel, respectiv cu spatele asezate invers? tot timpul in aceeasi directie fata de sine?

Viteza de deplasare este proportionala cu rotatia butonului?
 
Se intampla la toate locomotivele asa ?
Ce fel de decodor are locomotiva care se comporta asa ?
Farurile functioneaza corect in sensul de deplasare ?
La decodoarele cu 8 pini sa nu fie inversata mufa .
 
Se intampla la toate locomotivele (3). Farurile nu functioneaza.
In plus am constatat ca daca duc rotita de la lokmaus spre maxim in sens incers acelor de ceasornic, la un moment dat se schimba sensul de mers al locomotivei. E posibil sa fie un defect de la lokmaus/statia Roco 10764? Nu am mai folosit-o de cativa ani.
 
Lokmouse 1 cu 10764? Din câte știu (și folosit), 10764 este compatibilă cu Lokmouse 2 doar și MultiMouse. Lokmouse 1 fiind cel cu (maxim) 8 adrese selectate manual... Dacă este vorba despre Lokmouse 2, cel cu afișaj digital până la maxim 99 adrese, este foarte probabil să existe o "defazare" între varianta softului folosit de controler și versiunile implementate în decodoare. Fiind un sistem cu o vârstă destul de înaintată ( peste 20 ani), este destul de plauzibil să apară probleme. Al meu a crăpat anul trecut, după 21 de ani de serviciu aproape impecabil. Zic aproape, pentru că uneori era nevoie de un "Stop" de urgență ...
 
Lokmaus 2, am gresit si mi-am dat seama dupa ce a expirat perioada de modificare a mesajului.
Sper ca asta sa fie explicatia, sa fii cedat Lokmaus-ul, pentru ca acum cativa ani mergea fara probleme cu aceleasi locomotive.
Nu cred ca am alta solutie decat sa fac un upgrade.
 
  • Like
Reacții: cosmin78
Salut,

nu cunosc statia in mod particular, insa as verifica daca setarile pentru 'speed steps' sunt setate la fel in locomotive si statie.
Reset all settings ai incercat? daca exista...

Mircea